کوچولو های خش و نا خش

حافظه کودکتان را با این شیوه افزایش دهید!

حافظه کودکتان را با این شیوه افزایش دهید!

آیا می خواهید حافظه کودکتان را افزایش دهید، این کار به سادگی انجام پذیر است البته ...


کـودک و ضـعـف حافـظـه
چه کسی گفته ضعف حافظه فقط در افراد مسن پیش می‌آید؟ ضعف حافظه برای هرکسی صرف‌نظر از سن می‌تواند پیش بیاید...

 متاسفانه برخلاف آنفلوآنزا و سرماخوردگی، ضعف حافظه داروی مشخصی ندارد تا شما بتوانید با مصرف آن به سرعت نتیجه دارو را ببینید و بتوانید ظرفیت حافظه‌تان را بالا ببرید. مکمل‌ها و ویتامین‌ها برای تقویت حافظه در همه داروخانه‌ها پیدا می‌شوند ولی واقعا در مورد هیچ کدام از آنها اثبات نشده که می‌توانند روی بازگشت حافظه تاثیر داشته باشند.

آیا کودکتان در به یادآوری اطلاعات مشکل دارد؟ شاید الان زمان آن است که کودکتان را مورد بررسی قرار بدهید و ببینید که چگونه می‌توانید به او کمک کنید تا بتواند حافظه‌اش را تقویت کند.

خیلی تاسف‌بار است وقتی ضعف حافظه کوتاه‌مدت در بچه‌ای اتفاق می‌افتد که در اغلب اوقات اجتناب‌ناپذیر است ولی خبر خوب این است راه‌هایی وجود دارد که شما می‌توانید حافظه کودکتان را پرورش دهید.

بازی فکری
واضح است که بچه‌ها بازی کردن را دوست دارند. هر نوع از بازی‌ آنها را جذب می‌کند. بنابراین از این خصوصیت بچه‌ها استفاده کنید و بازی‌های فکری بدون محدودیت با آنها انجام دهید.

بازی‌های فکری و پازل‌ها، بازی‌هایی هستند که این فرصت را به بچه‌ها می‌دهند تا آنها فکر کنند و استراتژی‌هایی را طراحی کنند. به این ترتیب،‌ مغز آنها اجازه پیدا می‌کند تا فعالیت داشته باشد و از این رو کودک این توانایی را پیدا می‌کند که در آینده به ظرفیت بالاتری از حافظه دست یابد. ولی تنها بازی‌های فکری و پازل‌ها کافی نیستند.

نشاط روحی‌روانی
این فرصت را به بچه‌هایتان بدهید تا از نظر روحی و روانی هم فعالیت داشته باشند. روحی مرده و غیرفعال جلوی پیشرفت پروسه بازیابی و ذخیره‌یابی اطلاعات را می‌گیرد.

بازی در زمین
بردن بچه‌ها به زمین‌های بازی به صورت متناوب و مستمر به آنها کمک می‌کند تا فعالیت فیزیکی و جسمی داشته باشند.

بچه‌ای که دچار نوعی کمبود ارتباط با دنیای اطراف و بیرون باشد سست و بی‌حال خواهد شد. وقتی بچه بیرون برده می‌شود تمایل پیدا خواهد کرد تا چیزهای جدیدی کشف کند و این کار باعث می‌شود روح و روان او به فعالیت واداشته شود.

بچه در محیط بیرون و زمین‌های بازی تصورش و تخیلات‌اش را به کار می‌اندازد. او یاد می‌گیرد، چگونه تاب بخورد، یاد می‌گیرد چگونه باید از سرسره پایین بیاید و... . شاید کارهایی که او می‌کند به نظرتان خالی از نکته بیاید ولی وقتی از نزدیک به کارهای او دقت کنید متوجه خواهید شد این فعالیت‌های ساده به او اجازه می‌دهند تا او قدرت فکری و روانی خودش را با دنبال کردن کشفیات جدید ناشناخته‌ها تقویت كند.

نمایش و گسترش توانایی عقلی
مردم اغلب به تلویزیون به چشم یک اختراع بد نگاه می‌کنند ولی نمایش‌هایی که در استودیوها ضبط شده می‌توانند باعث گسترش توانایی عقلانی بچه‌ها شوند که شامل قدرت به یادآوری نیز می‌شود. نوع خاصی از نمایش‌ها می‌تواند به بالا بردن سطح حافظه بچه‌ها کمک کند. البته کارتون‌ها در این زمینه تاثیر زیادی نخواهند داشت.

همه این نظریه‌ها می‌توانند به فرزند شما کمک کنند تا حافظه‌اش در مسیر درستی تقویت شود. اگر این مشکل را نادیده بگیرید و این شانس را به بچه‌تان بدهید که با همین مشکل ادامه دهد در آینده فرزندی خواهید داشت که باید درد ضعف حافظه را تحمل کند در حالی که فقط 5 سال دارد.
 
گردآوی: گروه سلامت سیمرغ
منبع : salamatiran.com
 
+ نوشته شده در  دوشنبه نهم مرداد 1391ساعت 10:45  توسط ف مهدویان  | 

اشتباهات بزرگ والدین و تاثیر مخرب آن در آینده کودکان

اشتباهات بزرگ والدین و تاثیر مخرب آن در آینده کودکان

وقتی رفتار زشتی از فرزندتان سر می‌زند بی‌هیچ شك اولین سوالی كه برایتان مطرح می‌شود این است كه فرزندم این را از كجا یاد گرفته است؟

 

به گزارش سلامت نیوز غافل از آن‌كه كودكان لوح‌های سفیدی هستند در دستان ما والدین و این ما هستیم كه با رفتار و تربیت خود شخصیت آنها را شكل می‌دهیم، از این‌رو در برخورد با ناهنجاری‌های رفتاری كودكان اولین سوال باید این باشد كه كجای رفتار ما اشتباه بوده كه كودكمان از آن الگوبرداری كرده است؟

لوس كردن كودكان
تعداد كودكانی كه به سبب تربیت غلط والدین آنچنان بدرفتار شده‌اند كه خودخواهی و خودرایی را از همین سنین براحتی می‌توان در آنها دید، این روزها كم نیست.

در مهمانی‌ها و مجالس این دسته از كودكان راحت قابل شناسایی‌اند و این موضوع حتی والدینشان را نیز بسیار آزار می‌دهد اما لوس تربیت شدن كودكان پدیده‌ای است كه معمولا در سنین بالاتر براحتی قابل رفع نیست و برخی اوقات این خصیصه تا سنین بالاتر نیز نمود پیدا می‌كند.

اساسا والدین باید از همان ابتدای كودكی با این خصیصه كودك خود مبارزه كنند تا اگر از كودكی رفتاری غلط از او سر زد، والدین با عكس‌العمل مناسب آن را به كودك بفهمانند و اشتباه بزرگ این است كه از كنار آن بگذرند. بهانه‌گیری‌های بی‌مورد در كودك باید در اولین فرصت سركوب شود و كودك باید این آموزش را ببیند كه هر رفتار زشتی از طرف والدین نادیده گرفته نمی‌شود.

مقایسه كردن كودك با هم‌سن و سالان
این نكته را هرگز از یاد نبرید كه كودكان به هیچ وجه از مقایسه كردن آنها با دیگر هم‌سن و سالانشان استقبال نمی‌كنند و برخی اوقات این موضوع می‌تواند بذر كینه‌های بزرگی را در ضمیر كودك بكارد. فرقی نمی‌كند شما كودكتان را با چه كسی مقایسه می‌كنید. در برخی اوقات حتی مقایسه وی با خواهر یا برادرش نیز همین پیامد را دارد. به واقع باید بپذیرید كه كودك شما به خودی خود فردی مستقل است و باید از همین كودكی حس اعتماد به نفس را در وی ایجاد كرد، اما پدیده مقایسه كردن كودكان از جمله مهم‌ترین دلیل برای تخریب این حس سرنوشت‌ساز در كودك است. در كنار این موضوع، حسادت نیز از جمله دیگر پدیده‌های مقایسه كردن كودكان به شمار می‌رود. كودك شما بدون شك حس حسادت را نسبت به الگوی مورد نظر شما پیدا خواهد كرد و فرقی نمی‌كند كه آن الگو برادر یا خواهرش باشد یا فرد دیگری.

آموزش دروغ مصلحتی
برخی خانواده‌ها در منزل همه‌روزه كلاس‌های فشرده آموزش دروغ مصلحتی برای كودكان خود برگزار می‌كنند بی‌آن‌كه متوجه باشند كودكان همچون دوربینی تمامی رفتارهای درست و غلط شما را ضبط می‌كنند و دروغ‌های كوچك و بزرگ شما حال به هر دلیلی به دوستان، همكاران و... الگویی زشت و ناپسند برای كودكتان می‌شود و در نهایت او را فردی دروغگو بار می‌آورد.

دروغ را برای كودكتان به هر دلیلی عملی بسیار زشت و ناپسند جلوه دهید. قرار است به وی راستگویی را آموزش دهید، ازاین‌رو اگر كار زشتی را برای اولین بار انجام داده و به شما راستش را می‌گوید با چهره‌ای جدی اما نه عصبانی اولا او را به دلیل راستگویی‌اش تحسین كنید و سپس از او قول بگیرید كه دیگر كار ناپسندش را تكرار نكند. در محیط منزل نیز به هر دلیل دروغ را ممنوع كنید و اصطلاحاتی همچون دروغ مصلحتی و... را از ادبیات خانه خود خارج كنید.
 

 

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
منبع : salamatnews.com
+ نوشته شده در  جمعه ششم مرداد 1391ساعت 10:44  توسط ف مهدویان  | 

بی اشتهایی

یك كودك مريض تقريباً هميشه از خوردن غذا خودداري مي‌كند. بي‌اشتهايي از نشانه‌هاي عمومي بدحالي است و اغلب با تب همراه مي‌باشد. همچنين مي‌تواند نشانه‌اي از اختلال در معده و روده‌ها مانند التهاب معده و روده (Gastroenteritis) و يا گلودرد (چون بلع را دردناك مي‌كند) باشد. اختلال‌هاي جزيي مانند بيماري مسافرت معمولاً اشتهاي كودك را مي‌گيرد اما موقتي است. اگر كودك شما يك وعده غذا نخورد آنرا نشانه‌اي از يك بيماري ندانيد. گاهي اوقات در سر وعده‌هاي غذا اختلاف سليقه پيش مي‌ايد و اين كاملاً طبيعي است و كودك شما در وعده‌هاي بعدي غذا اشتهايش را مجدداً نشان مي‌دهد.


آيا خطرناك است؟

اگر كودك بمدت 24 ساعت غذا نخورد و شما دليل اين بي‌اشتهايي را ندانيد آنموقع جاي نگراني دارد.


ابتدا چه كار بايد بكنيم؟
1- اگر كودك شما يك روز غذا نخورد و فقط مايعات زياد بنوشد دماي بدنش را اندازه گرفته و گلويش را براي ورم لوزه‌‌ها نگاه كنيد. با دسته تميز يك قاشق زبان وي را به آرامي به پائين فشار داده و از وي بخواهيد يك آ طولاني بگويد. شايع بخاطر التهاب لوزه‌ها مشكل بلع داشته باشد.

2- ببينيد آيا گوش درد دارد. زيرا درد ناشي از عفونت گوش مياني مي‌تواند وي را از خوردن
غذا باز دارد.

3- در صورتيكه درد شكم دارد از نظر ورم آپانديس قسمت پائين راست شكم را امتحان كنيد.

4- ببينيد آيا كودك هنگام ادرار كردن درد مي‌كشد در اينصورت مي‌تواند نشانه عفونت دستگاه ادراري باشد.

5- اگر دماي بدن كودك طبيعي باشد و شما هيچ نشانه‌اي از بيماري مشاهده نمي‌كنيد مقادير زيادي مايعات به او بنوشانيد.


آيا مشورت با دكتر لازم است؟
اگر بي‌اشتهايي بمدت 24 ساعت ادامه يابد و هيچ نشانه ديگري همراه آن نباشد مراجعه به دكتر لازم است.


دكتر چه اقدامي انجام خواهد داد؟
دكتر به معاينه كودك شما خواهد پرداخت تا ببيند آيا دليلي جسمي براي از دست رفتن اشتها وي وجود دارد. اگر به چيزي پي نبرد احتمالاً كودك را زيرنظر خود خواهد گرفت.


شما چه كمكي مي‌توانيد بكنيد؟
حتماً مواد غذايي لازم را كه با مايعات آميخته‌ايد به وي برسانيد. براي مثال پودر گياهك گندم و يا زرده تخم‌مرغ را با شير مخلوط نموده و باو بدهيد.
+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم تیر 1391ساعت 9:58  توسط ف مهدویان  | 

اسهال‌ مزمن‌ غيراختصاصي‌ دوران‌ كودكي‌

علائم : - اجابت‌ مزاج‌ شل‌ به‌ دفعات‌ زياد كه‌ غالباً حاوي‌ فيبرهاي‌ سبزيجات‌ هضم‌ نشده‌ يا مخاط‌ است‌ و عمدتاً در صبح‌ رخ‌ مي‌دهد.توضيح‌ كلي‌
اسهال‌ مزمن‌ غيراختصاصي‌ دوران‌ كودكي‌ عبارت‌ است‌ از اسهال‌ (بيش‌ از 5 بار اجابت‌ مزاج‌ آبكي‌ يا شل‌ در روز) به‌ طور مزمن‌ در يك‌ كودك‌ سالم‌. در كودكان‌ 5/3-5/1 ساله‌ رخ‌ مي‌دهد.
 

علايم‌ شايع‌
اجابت‌ مزاج‌ شل‌ به‌ دفعات‌ زياد كه‌ غالباً حاوي‌ فيبرهاي‌ سبزيجات‌ هضم‌ نشده‌ يا مخاط‌ است‌ و عمدتاً در صبح‌ رخ‌ مي‌دهد.
 

علل‌
ناشناخته‌ هستند.
 

عوامل‌ افزايش‌دهنده‌ خطر
سابقه‌ خانوادگي‌ مشكلات‌ روده‌اي‌.
 

پيشگيري‌
در حال‌ حاضر نمي‌توان‌ از آن‌ پيشگيري‌ به‌ عمل‌ آورد.
 

عواقب‌ مورد انتظار
علي‌رغم‌ اسهال‌ مزمن‌، كودكان‌ مبتلا رشد و نموي‌ طبيعي‌ دارند و هيچ‌ علامتي‌ از سوءتغذيه‌ نشان‌ نمي‌دهند. در حقيقت‌، اسهال‌، اهميت‌ خاصي‌ ندارد. نهايتاً نيز حركات‌ روده‌ و الگوي‌ اجابت‌ مزاج‌ به‌ حالت‌ طبيعي‌ باز مي‌گردد، ولي‌ اين‌ امر ممكن‌ است‌ 3-2 سال‌ طول‌ بكشد.
 

عوارض‌ احتمالي‌
احتمال‌ تمركز رواني‌ بيش‌ از اندازه‌ به‌ اجابت‌ مزاج‌ به‌ علت‌ توجه‌ زياد به‌ والدين‌ به‌ اين‌ مسأله‌.
 

درمان‌

اصول‌ كلي‌

كودك‌ خود را به‌ خاطر اين‌ مشكل‌ سرزنش‌ نكنيد. انتظار نداشته‌ باشيد كه‌ توانايي‌ كنترل‌ اجابت‌ مزاج‌ و رفتن‌ به‌ توالت‌ به‌ همان‌ سرعت‌ كودكان‌ ديگر حاصل‌ شود. با كودك‌ مثل‌ كودكان‌ ديگر رفتار كنيد و سعي‌ كنيد كه‌ اين‌ مشكل‌ را بزرگ‌ نكنيد. از بروز تنش‌ اجتناب‌ نماييد، زيرا اگر كودك‌ در مورد مشكل‌ خود دچار اضطراب‌ و ناراحتي‌ شود، اسهال‌ ممكن‌ است‌ بدتر شود يا ممكن‌ است‌ مشكلات‌ رواني‌ به‌ وجود آيد.
 

داروها
براي‌ اين‌ اختلال‌ معمولاً دارو مورد نياز نيست‌. به‌ كودك‌ خود داروي‌ ضداسهال‌ ندهيد، زيرا اثرات‌ جانبي‌ آن‌ ممكن‌ است‌ زيانبار باشند.
 

فعاليت‌
محدوديتي‌ براي‌ آن‌ وجود ندارد. كودك‌ خود را تشويق‌ به‌ فعاليت‌ طبيعي‌، درست‌ مانند كودكان‌ هم‌سن‌ نماييد.
 

رژيم‌ غذايي
رژيم‌ خاصي‌ توصيه‌ نمي‌شود، اما استفاده‌ از مكمل‌هاي‌ ويتاميني‌ و معدني‌ ممكن‌ است‌ كمك‌كننده‌ باشد.
كودك‌ بايد روزانه‌ حداقل‌ 8-6 ليوان‌ آب‌ بنوشد تا مايع‌ از دست‌ رفته‌ جبران‌ شود
 

در اين‌ شرايط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نماييد
اگر كودكتان‌ اسهال‌ مزمن‌ يا اجابت‌ مزاج‌ همراه‌ دفع‌ مخاط‌ دارد كه‌ علتي‌ براي‌ آن‌ پيدا نشده‌ است‌.
- اگر در مدفوع‌ خون‌ وجود داشته‌ باشد.
- اگر درجه‌ حرارت‌ مقعدي‌ به‌ 9/38 درجه‌ سانتيگراد يا بالاتر برسد.
- اگر كودكتان‌ بي‌حال‌ شود، از خوردن‌ غذا خودداري‌ كند، يا با صداي‌ بلند و به‌ طور مداوم‌ گريه‌ كند و با نوازش‌ نيز گريه‌ وي‌ قطع‌ نشود.
- اگر رشد و نموي‌ كودكتان‌ طبيعي‌ نباشد.

+ نوشته شده در  دوشنبه نوزدهم تیر 1391ساعت 9:52  توسط ف مهدویان  | 

گوش درد Earache

علائم : - درد در اطراف گوش - دماي بيشتر از 38 درجه - ترشح چرك از گوش - كاهش شنوائي - ورم لوزه‌ها - درد بهنگام دست زدن به گوش - تورم غده‌ها - بعلت درد بچه‌هاي كوچكتر گوش خود را ميكشند و آنرا دست مالي مي‌كنند

علتهاي گوش درد فراوانند. مهمترين علت آن، عفونت گوش مياني يا ورم گوش مياني است. اين بيماري مخصوصاً در كودكان كمتر از شش سال شايع‌تر است زيرا لوله استاش كه از گلو به گوش كشيده شده است نسبتاً كوتاه ميباشد در نتيجه، عفونتهاي بيني و گلو مي‌توانند به آساني به حفره گوش مياني گسترش يابند. شيرخواران نمي‌توانند دقيقاً محل درد را تشخيص دهند و به همين علت هنگاميكه درد شديد است صورت خود را دست مالي مي‌كنند اگر كودك دچاردندان درد، ورم لوزه‌ها يا اوريون باشد و يا غده‌هاي گردنش متورم شوند و يا باد سرد به گوش او بخورد ممكن است از درد گوش شكايت كند دردهاي شديد گوش معمولاً به علت عفونت گوش خارجي (ورم گوش خارجي) است خصوصاً اگر يك جسم خارجي بداخل گوش فرو رفته باشد و يا دمل بوجود آمده باشد.


آيا خطرناك است؟
گوش درد باضافه فقدان شنوايي خطرناك است. اگر بيماري شناسايي و درمان نشود ممكن است آسيبي دائمي به گوش مياني وارد سازد و به ناشنوايي منجر گردد و ناشنوايي نيز به نوبه خود بر پيشرفت تكلم و توان يادگيري كودك لطمه بزند.


ابتدا چه كار بايد بكنيد؟

1- درجه حرارت بدن كودك خود را از نظر تب اندازه بگيريد.

2- ببينيد آيا گوش ترشح دارد.

3- ببينيد آيا شنوايي كودك كم شده است. براي انجام اين كار هنگاميكه رويش به سمت ديگر است وي را به آرامي صدا كنيد و دقت كنيد كه آيا روي خود را بر مي‌گرداند.

4- ته گلوي كودك خود را از نظر قرمزي و ورم بازبيني كنيد. احتمال دارد ورم لوزه‌ها باشد.

5- بررسي كنيد آيا حفره خارجي گوش ورم دارد اينگونه ورم گوش مي‌تواند بر اثر يك دمل باشد هيچ چيز، حتي گوش پاك كن را هم داخل گوش فرو نبريد.

6- هرگز از قطره‌هاي گوش استفاده نكنيد و چيزي داخل گوش كودك فرو نبريد مگر آنكه دكتر تجويز كرده باشد.


آيا مشورت با دكتر لازم است؟
اگر كودك شما از درد گوش شكايت دارد فوراً با دكتر تماس بگيريد. بيشتر درد گوشها بخاطر عفونت است. اگر درد گوش كودك شديد بوده و همراه با تب است و مخصوصاً اگر متوجه خروج چرك از گوش شديد بلافاصله به دكتر مراجعه نمائيد و يا هنگاميكه طفل قادر نيست گوش درد خود را توصيف كند و به ماليدن و دست زدن به گوش خود مشغول ميشود مشورت با دكتر لازم است.


دكتر چه اقدامي انجام خواهد داد؟
دكتر، گوش فرزند شما را جهت پيدا كردن علت درد معاينه خواهد كرد. اگر عفونت باكتريايي موجب آن شده باشد آنتي بيوتيكهاي مناسب با آن تجويز مي‌كند.


شما چه كمكي مي‌توانيد بكنيد؟
يك بطري آب گرم كه درون حوله‌اي پيچيده‌ايد روي گوش كودك بگذاريد تا دردش تسكين يابد البته بشرطي كه علت درد گوش، دمل نباشد.
تا زمانيكه عفونت كاملاً برطرف نشده است از ورود آب به داخل گوش هنگام استحمام جلوگيري كنيد.

+ نوشته شده در  جمعه شانزدهم تیر 1391ساعت 9:50  توسط ف مهدویان  | 

گرمازدگي Heatstroke

علائم : - دماي 40 درجه - پوست داغ كه خشك و بدون تعريق است - خواب‌آلودگي - نبض تند - گيجي و كاهش سطح هوشياري

گرمازدگي يا آفتاب زدگي (Sunstroke)، بخاطر قرارگرفتن در گرماي شديد است بطوري كه دستگاه تنظيم درجه حرارت بدن را مختل مي‌كند. غده‌هاي عرق نمي‌توانند كار كنند و بدن نيز قادر نيست با توليد عرق به خنك كردن خود بپردازد. پوست كودك شما بجاي عرق كردن، خشك مي‌ماند، تعداد نبض وي افزايش مي‌يابد و حالتي خواب‌آلود پيدا مي‌كند سپس گيج شده، اندكي بعد از آن بيهوش ميشود. اگر كودك شما به نور خورشيد و گرما عادت نكرده باشد براحتي دچار فرسودگي گرمايي و گرمازدگي ميشود.


آيا خطرناك است؟
گرمازدگي خيلي خطرناك است و مي‌تواند كشنده باشد و بايد هر چه زودتر مداوا شود در فاصله‌اي كه منتظر امداد پزشكي هستند اقدامات كمكهاي اوليه را در پيش بگيريد.


ابتدا چه كار بايد بكنيد؟
1- لباسهاي كودك را بطور كامل در آوريد و او را در اتاق خنك قرار دهيد.

2- نبض او را بررسي كنيد و دماي بدنش را ازنظر تب اندازه‌گيري نمائيد. اگر دما به 40 درجه رسيده است بدون درنگ به دكتر مراجعه كنيد يا وي را به نزديكترين مركز اورژانس ببريد.

3- اگر دماي بدن كودكتان به اين مقدار نيست آنرا بتدريج با كمپرس اب ولرم پائين آوريد.

4- يك كيسه آب يخ را روي پيشاني كودك بگذاريد و به وي مايعات فراوان و خنك بنوشانيد.

5- دماي كودك خود را براي اطمينان از پايين آمدن آن بطور منظم اندازه‌گيري كنيد.


آيا مشورت با دكتر لازم است؟
اگر دماي بدن كودك به 40 درجه رسيده باشد فوراً وي را نزديكتر يا به نزديكترين مركز اورژانس ببريد.


دكتر چه اقدامي انجام خواهد داد؟
دكتر به خنك كردن بدن كودك ادامه مي‌دهد. داروهاي بخصوصي وجود دارند كه در موارد اورژانس مي‌توانند دماي بدن وي را كاهش دهند.


شما چه كمكي مي‌توانيد بكنيد؟

يك كرم ضد آفتاب بر روي پوست كودك خود قبل از قرار گرفتن در برابر آفتاب بماليد. همچنين برايش يك كلاه تهيه كنيد.
هنگاميكه كودك در هواي بسيار گرم و آفتابي مشغول بازي است او را مواظبت كنيد. كودك بزرگتر احتمالاً در سايه پناه مي‌گيرد و استراحت مي‌كند اما يك كودك كم سن و سال‌تر اين روش را نمي‌داند و بايد از نزديك مواظب وي بود. بخصوص اگر به آب و هواي گرم عادت نكرده باشد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفتم تیر 1391ساعت 9:46  توسط ف مهدویان  | 

نيش‌ها Stings

 

علائم : - سوراخ كوچك بدون نيش جامانده در آن - ورم و تحريك موضعي - دشواري تنفسي - علائم شوك- نبض سريع، پوست رنگ پريده و مرطوب، تنگي نفس، تعريق و غش

بيشتر نيش‌هاي حشرات فقط تحريك و درد موضعي از خود بجا مي‌گذارند. در موارد اتفاقي ممكن است واكنش آلرژيك شديدي نسبت به آنها رخ دهد كه مي‌تواند منجر به شوك گردد. اين نوع شوك را آنافيلاكتيك مي‌گويند. نيش زنبورهاي عسل و غيرعسل سوراخ كوچكي در پوست ايجاد مي‌كند زنبورهاي غيرعسل نيش خود را در داخل پوست بجا مي‌گذارند اما زنبورهاي عسل بندرت اين كار را مي‌كنند.


آيا خطرناك است؟
نيش بندرت خطرناك است. اما اگر موجب يك واكنش آلرژيك همراه با ورم شديد شود و هشياري را زائل كند و يا اگر در دهان يا گلو باشد، جائيكه ورم مي‌تواند مشكلات تنفسي ايجاد كند يا اگر كودك شما را تعداد فرااني حشره نيش بزنند (در اين صورت مقدار سم موجود در بدن وي بيشتر از حدي است كه وي قادر به مقابله با آنها باشد) درمان فوري آن ضرورت دارد.


ابتدا چه كار بايد بكنيد؟
كودك خود را آرام نگهداريد و تا جائي كه ممكن است از جاي خود تكان نخورد تا انتشار سم به آهستگي صورت گيرد.


براي نيش زنبورها:
1- اگر نيش هنوز در پوست قرار دارد آنرا با تيغ چاقو يا ناخن انگشت خارج كنيد. از فشار دادن كيسه بالاي نيش خودداري كنيد زيرا موجب ميشود سم بيشتري بداخل بدن كودك خود وارد شود.

2- براي كاستن از درد و ورم، از كمپرس سرد سركه رقيق براي نيش زنبورهاي غيرعسل و جوش شيرين و آب براي نيش زنبورهاي عسل استفاده كنيد. محل نيش را نماليد فقط كمپرس را روي آن قرار دهيد.


اگر نيش در ناحيه دهان و گلو باشد:
1- اگر نيش را با چشم مي‌بينيد آنرا با يك موچين برداريد. كيسه روي نيش را فشار ندهيد زيرا سم بيشتري بداخل بدن كودك ميريزد. به كودك خود، آب سرد بنوشانيد و يا يك تكه يخ را به او بدهيد تا بمكد. اگر نيش را نمي‌بينيد، به نزديكترين درمانگاه مراجعه كنيد.

2- اگر منطقه نيش زده به سرعت ورم كرده است كودك را در وضعيت بهوش آمدن قرار دهيد و فوراً به يك مركز اورژانس برويد.


براي نيش‌هاي حيوانات كنار دريا (ستاره دريائي):
1- از شن خشك براي پاك كردن نيش استفاده كنيد.

2- منطقه را با آب يا آب و صابون شستشو دهيد.

3- با لوسيون كالامين يا يخ، درد و تحريك را آرام كنيد.


آيا مشورت با دكتر لازم است؟
اگر كودك شما واكنش آلرژيك دارد يا بيشتر از چند حشره وي را نيش زده‌اند هرچه زودتر به نزديكترين مركز اورژانس مراجعه كنيد. اگر نشانه‌هاي شوك در كودك بچشم مي‌خورد، اگر مشكلات تنفسي دارد و يا داخل گلو يا دهان او نيش زده شده است و يا محل نيش ورم كرده است بلافاصله به اورژانس مراجعه كنيد.


دكتر چه اقدامي انجام خواهد داد؟
دكتر بيمارستان شوك كودك شما را معالجه مي‌كند.
اگر كودك شما بر اثر نيش، دچار واكنش آلرژيك شده باشد قرص و يا كرم آنتي هيستامين بسته به شدت واكنش تجويز مي‌كند. همچنين ممكن است يك سري تزريقات حساسيت زدايي براي جلوگيري از تكرار واكنش در آينده در نظر بگيرد.
دكتر، هرگونه نيش را، اگر شما قادر به در آوردن آن نبوده‌ايد، بر مي‌دارد و ورم محل را كنترل مي‌كند.


شما چه كمكي مي‌توانيد بكنيد؟
اگر كودكتان در برابر نيش حشرات دچار واكنش آلرژيك شده است هميشه يك بسته از داروهاي ضدحساسيت را آماده داشته باشيد و آنرا در تعطيلات و گردشها با خود همراه ببريد.
بهنگام گردش يا مسافرت، اسپريهاي تسكين دهنده مخصوص نيش‌ها را با خود داشته باشيد، برطرف شدن سريع درد و خارش، ترس كودك شما را از زنبورها و امثال آن كم مي‌كند.
اگر كودك شما واكنشهاي آلرژيك نسبت به نيشها نشان داده است بهتر است يك پلاك يا علامت بهمراه داشته باشد تا در صورت لزوم اقدامات پزشكي فوراً انجام شود
.

+ نوشته شده در  شنبه سوم تیر 1391ساعت 9:43  توسط ف مهدویان  | 

15 اصل تغذیه کودکان

 

بی‌اشتهایی یا بد غذای کودک یکی از مشکلات جدی تغذیه‌ای است چرا که ممکن است منجر به سوء تغذیه جدی شود. بنابراین باید دانست تنها گرسنگی نیست که کودک را به سوی غذا می‌کشاند و یا فقط سیر بودن موجب دوری از غذا نمی‌شود بلکه عوامل گوناگونی مانند عادت‌های خانواده و آموزش‌هایی که کودک در خانواده فرا گرفته است بر اشتهای کودک تاثیر می‌گذارند.

استقلال طلبی و رشد ذهنی یکی از شاخص‌های اصلی دوران کودکی است که با ایجاد تغییرات شخصیتی در این دوران نسبت به سنین پایین‌تر همراه است. این مسئله می‌تواند با ایجاد روحیه استقلال طلبی در کودکان موجب بی‌نظمی در عادات غذایی آنها شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و چهارم خرداد 1391ساعت 9:35  توسط ف مهدویان  | 

مسموميت غذايي Food poisoning

 

علائم : - چنگ زدن شكم - تب - استفراغ - مدفوع مكرر و آبكي، ممكن است در آن خون، چرك، يا مخاط نيز ديده شود - ضعف عضلاني و لرز - بي‌اشتهايي

مسموميت غذايي نوعي التهاب معده روده Gostroenteritis است كه بر اثر خوردن غذاهاي فاسد يا سمي و معمولاً آلوده به باكتري بوجود مي‌آيد. در طول 3 الي 24 ساعت، بسته به نوع سم علائمي از قبيل گرفتگي شكم، تب، استفراغ، و اسهال با شدتي ناراحت كننده ظاهر ميشوند. در غذاهايي كه آلوده به باكتري هستند باكتريها از خود سمي ترشح مي‌كنند كه بر پوشش داخلي روده‌ها اثر مي‌گذارد و موجب التهاب آن ميشود، انواع باكتريهايي كه مسموميت غذايي پديد مي‌آورند فراوانند اما شايعترين آنها عبارت است از: سالمونلا، Salmonella شيگلا، Shigella استافيلوكوك Staphylococcit و اي كولاي E.coli كه مهمترين عامل مسموميتهاي غذاي در شيرخواراني است كه از شيرخشك تغذيه مي‌كنند از انواع مسموميتهاي غذايي غيرباكتريايي، مي‌توان از مسموميتهاي ناشي از خوردن مواد شيميايي، حشره‌كشها يا برخي از گياهان نام برد.


آيا خطرناك است؟
اين بيماري از آنجائيكه سريعاً مي‌تواند به بي‌آب شدن بدن منجر شود خطرناك است.


ابتدا چه كار بايد بكنيد؟
1- اگر كودك اسهال و استفراغ دارد درجه حرارت بدنش را از نظر تب اندازه بگيريد.

2- مدفوع كودك را از نظر وجود خون يا مخاط در آن بررسي نمائيد.

3- كودك را در بستر بخوابانيد. از دادن هرگونه غذايي خودداري كنيد اما سعي كنيد مايعات بدن او را با دادن نوشيدنيها به مقدار كم بطور پي در پي و اضافه كردن مقدار خيلي كم نمك و يك قاشق مرباخوري (5ml) قند به آن، حفظ كنيد.

4- سعي كنيد عامل مسموميت كودك را پيدا كنيد.


آيا مشورت با دكتر لازم است؟
اگر اسهال و استفراغ بيشتر از شش ساعت ادامه داشته باشد ونتوانيد آنها را صرفاً با
دادن مايعات كنترل نمائيد بيدرنگ به دكتر مراجعه كنيد. چنانچه بيماري كودكتان ظرف 24 ساعت بهبودي نيابد و يا فكر مي‌كنيد كودكتان يك ماده شيميايي يا گياه سمي خورده است بلافاصله به دكتر مراجعه نمائيد. اگر در اينگونه موارد نتوانستيد به سادگي به دكتر دسترسي پيدا كنيد كودك را همراه با ماده سمي كه حدس مي‌زنيد خورده است به نزديكترين اورژانس ببريد.


دكتر چه اقدامي انجام خواهد داد؟
در اكثريت موارد هيچ معالجه ويژه‌اي براي مسموميت غذايي بجز جايگزين كردن مايعات و نمك كه بخاطر اسهال و استفراغ از دست رفته‌اند وجود ندارد. احتمالاً يك پودر حاوي گلوكز و نمكهاي ضروري را براي افزودن آن به مايعات كودك تجويز مي‌كند.
اگر كودك شما در خطر بي‌اب شدن قرار دارد وي را براي تزريق مايعات بستري مي‌كند اگر استفراغ بسيار شديد باشد يك داروي ضد استفراغ براي متوقف كردن آن تزريق مي‌كند.


شما چه كمكي مي‌توانيد بكنيد؟
سطلي را كنار بستر كودك مخصوص استفراغ بگذاريد تا مجبور به رفتن به توالت نباشد.
در صورتيكه كودك تب داشته باشد با يك قطعه نخ يا پارچه و حوله مرطوب، او را خنك كنيد.
كمك كنيد كودك دهانش را بعد از استفراغ بشويد.
نسبت به بهداشت سخت گير باشيد. مسموميت غذايي يك بيماري عفوني است پس حتماً دستهاي او را بعد از هر بار توالت رفتن كاملاً بشوئيد. بعد از تعويض كهنه‌هاي بچه دستهاي خود را نيز بشوئيد.
براي جلوگيري از مسموميت غذايي، تمام غذاهاي پخته را در يخچال نگهداري كنيد و اگر خواستيد آنها را مورد استفاده مجدد قرار دهيد كاملاً غذا را حرارت دهيد زيرا سالمونلا در غذاهاي گرم رشد مي‌كند اما در دماهاي بالا از بين مي‌رود.
اگر كودك شما از نوشيدن مايعات كافي خودداري مي‌كند و يا مزه پودرهاي مخصوص را نمي‌پسندد چند قطعه خربزه به او بدهيد تا بمكد.
قبل از پختن مواد يخ زده مخصوصاً مرغ و گوشت، بگذاريد يخ‌هاي آن خوب آب شود و سپس آنها را كاملاً بپزيد.
غذاهايي كه راحت هضم ميشوند از قبيل سوپ، ماست، ژله، و غذاهاي پرچرب را هر وقت كه كودك چيزي براي خوردن خواست به او بدهيد. آثار بيماري معمولاً ظرف يكهفته از بين مي‌روند.
براي از سرگيري شير در شيرخواري كه از شيرخشك تغذيه ميشده است از دستورات دكتر پيروي كنيد.
بررسي كنيد كه كودك ظرف 24 ساعت گذشته چه خورده است هرگونه غذايي مشكوك نظير مرغ، گوشت، ماهي، بستني، كيك، شير و ماست را كه حدس مي‌زند عامل بيماري بوده‌اند دور بريزيد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و چهارم خرداد 1391ساعت 9:35  توسط ف مهدویان  | 

كمبود هورمون رشد Growth horone deficiency

علائم : - قامت كوتاه - كندي سرعت رشد

هورمون رشد همانطور كه از نامش پيداست رشد قامت و اندام فرد را بطور معمولي و طبيعي تضمين مي‌كند در درصد بسيار كمي از كودكان غده هيپوفيز در مغز كه هورمون رشد را توليد مي‌كند نمي‌تواند به اندازه كافي هورمون بوجود آورد و اين باعث توقف رشد ميشود گاهي اوقات اين عارضه بر اثر وجود يك تومور در غده هيپوفيز ايجاد ميشود كه پس از رسم نمودار وزن و قد كودك ديده ميشود كه كودك در مقايسه با سن خود در طيف طبيعي قرار ندارد.

اگر كودكتان نسبت به سنش كوچك باشد برخي از تستهاي آزمايشگاهي را مي‌توان براي ارزيابي باليني كامل بعمل آورد معمولاً‌ اين تستها هنگام اقامت در بيمارستان انجام ميشود تا فعاليت هورموني كودك توسط متخصص غدد از نزديك و به دقت بررسي شود مجموعه‌اي از نمونه‌هاي خوني براي ارزيابي بالا رفتن هورمون رشد در پاسخ به يك محرك مانند ورزش يا دارو مورد بررسي قرار مي‌گيرد و در كودكان طبيعي اين محركها باعث ميشوند تا غده هيپوفيز به توليد و آزاد سازي هورمون رشد بپردازد.


چه كار مي‌توان كرد؟
اگر چه درمان كمبود رشد پيچيده است ولي درمانهاي جايگزين به آساني كنترل ميشوند و نتايج خوبي نيز مي‌دهند. هورمون را مي‌توان دو يا سه بار در هفته با تزريق داخل عضلاني تجويز كرد. حداكثر پاسخ رشد در طول اولين سال درمان روي مي‌دهد سرعت رشد كودك شما مي‌تواند دو برابر آنچه كه متناسب با سن مورد انتظار تقويمي او است باشد و اين زمان از دست رفته را جبران مي‌كند درمان معمولاً تا زمان بلوع ادامه مي‌يابد در موارد نادري كه كمبود هورمون رشد بر اثر تومور غده هيپوفيز بوجود مي‌آيد با عمل جراحي يا پرتو درماني آنرا بر مي‌دارند

+ نوشته شده در  پنجشنبه هجدهم خرداد 1391ساعت 9:32  توسط ف مهدویان  | 

فلج اطفال Poliomyelitis

 

علائم : - تب 39 درجه - گلو درد - سردرد - درد و خشكي گردن - استفراغ - ضعف - فلج عضلات معمولاً‌در پاها يا در سينه كه منجر به تنگي نفس ميشود.

فلج اطفال يك عفونت ويروسي مربوط به نخاع و اعصاب است نشانه‌هاي فلج اطفال مانند بسياري ديگر از بيماريهاي ويروسي عبارتند از تب، گلودرد ، گوش درد و خشكي گردن. در بسياري از موارد، اين بيماري منجر به فلج نمي‌شود و غالباً بهبودي حاصل مي‌آيد اما اگر پيشرفت كند به احتمال زياد اندامهاي تحتاني بدني يعني پاها فلج ميشود وراه رفتن را دشوار و حتي غيرممكن مي‌سازد اين بيماري از طريق مدفوع اشخاص آلوده منتقل ميشود و مي‌تواند سريعاً همه‌گير شود در حال حاضر مي‌توان با يك دوره سه گانه مصرف واكسن خوراكي آن ايجاد مصونيت كردو جلوي بيماري را گرفت.


آيا خطرناك است؟
فلج اطفال هميشه خطرناك است و اگر تشخيص داده نشودو پيشرفت كند فلج دائمي عارض خواهد شد.


ابتدا چه كار بايد بكنيد؟

اگر مواردي از فلج اطفال را در جامعه خودتان مشاهده كرديد نسبت به علائم بيماري آنفلوآنزا بهمراه خشكي و درد گردن و تب در كودك خود هوشيار باشيد.


آيا مشورت با دكتر لازم است؟
اگر نشانه‌هايي مانند آنفلوآنزا را در كودك خود مشاهده كرديد و حركت دادن پاهاي او را دشوار مي‌بينيد و يا اينكه تنگي نفس ميشود حتي اگر قبلاً با تزريق واكسن فلج اطفال مصونيت پيدا كرده است هر چه زودتر به دكتر مراجعه كنيد.


دكتر چه اقدامي انجام خواهد داد؟
اگر دكتر به فلج اطفال مشكوك باشد كودكتان را جهت آزمايشات بيشتر در بيمارستان بستري مي‌كند تنها درمان اين بيماري استراحت مطلق و آرامش كامل است زيرا آنتي بيوتيكها هيچ تاثيري در بيماريهاي ويروسي ندارند اگر شما بتوانيد بخوبي از وي مراقبتهاي ويژه پرستاري را بعمل آوريد مي‌تواند او را به خانه بفرستد.
اگر كودكتان در خانه پرستاري ميشود دكتر يا فيزيوتراپيست درباره نوع رژيم غذايي و ورزشهاي لازم به شما اطلاعاتي خواهند داد.


شما چه كمكي مي‌توانيد بكنيد؟
كودك خود را در اولين سال بعد از تولد واكسينه كنيد واكسن فلج اطفال به شكل واكسن سه گانه براساس زمانبنديهاي استاندارد مصونيت سازي تجويز ميشود.1

+ نوشته شده در  دوشنبه پانزدهم خرداد 1391ساعت 9:31  توسط ف مهدویان  | 

سرخك Measles

 

 

علائم : - آبريزش از بيني و سرفه خشك - سردرد - تب 40 درجه (104 درجه F) - دانه‌هاي كوچك و سفيد داخل دهان - درد و قرمزي چشم، عدم تحمل نور - بثورات قرمز مايل به قهوه‌اي كوچك كه ابتدا در پشت گوشها و سپس تنه و ديگر نقاط ظاهر مي‌گردد

سرخك يك بيماري عفوني شايع در كودكان است و بر اثر ويروس بوجود مي‌آيد. اين بيماري بسيار مسري بوده و دوره نهفتگي آن بين 8 تا 14 روز مي‌باشد. اولين نشانه‌هاي آن معمولاً مانند سرماخوردگي است. اين بيماري با تب بالا رونده همراه است و در داخل دهان روي پوشش داخلي لپها دانه‌هاي سفيدي (دانه‌هاي كوپليك) kopliks spots ظاهر مي‌شوند.

چشمان كودك ممكن است قرمز و دردناك شوند. سه روز بعد از اولين نشانه‌ها دانه‌هاي كوچك برنگ قرمز مايل به قهوه‌اي در پشت گوشها پديد مي‌آيند اين دانه‌ها بتدريج بهم مي‌پيوندند و به تنه و ديگر قسمتهاي بدن از جمله صورت گسترش مي‌يابند.


آيا خطرناك است؟
سرخك يك بيماري ناخوشايندي براي كودك است اما معمولاً خطري در بر ندارد. در موارد اتفاقي ممكن است اشكال پيچيده‌تري مانند عفونت گوش مياني، ذات‌الريه، يا ورم مغز بخود بگيرد.


ابتدا چه كار بايد بكنيد؟
1- دماي بدن كودكتان را اندازه بگيريد اگر تب داشت آنرا با كمپرس آب ولرم پائين بياوريد.

2- اگر چشمهاي وي درد مي‌كنند آنها را با آب سرد شستشو دهيد.

3- مكرراً مقادير كمي آب به او بدهيد تا مايعات بدنش تأمين شود.


آيا مشورت با دكتر لازم است؟
هر چه زودتر براي مشخص كردن بيماري با دكتر تماس بگيريد. اگر حال كودك بعد از آنكه ظاهراً از سرخك بهبود يافت مجدداً بدتر شد و يا چنانچه از گوش درد شكايت داشته باشد بلادرنگ دكتر را خبر كنيد.


دكتر چه اقدامي انجام خواهد داد؟
دكتر به شما توصيه خواهد كرد كودك را تا زمان پائين آمدن تب در حالت استراحت نگهداريد. براي بررسي عفونت گوش، به معاينه گوش كودك مي‌پردازد اگر گوش عفونت داشته باشد آنتي‌بيوتيك تجويز خواهد كرد.
در صورت درد چشم، براي وي قطره خواهد نوشت.


شما چه كمكي مي‌توانيد بكنيد؟
كودك را تا زمان از بين رفتن جوشها بمدرسه نفرستيد.
ديگر فرزندان خود را در برابر سرخك واكسن بزنيد مصونيت‌سازي در حدود
 13 ماهگي توصيه ميشود.1*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*

1- در ايران اولين تزريق واكسن سرخك در 9 ماهگي صورت مي‌گيرد و يك نوبت ديگر نيز در 15 ماهگي انجام ميشود. جهت اطلاعات تكميلي به قسمت ضمائم مراجعه شود.

+ نوشته شده در  شنبه ششم خرداد 1391ساعت 9:28  توسط ف مهدویان  | 

دندان در آوردن Teething

علائم : نشانه‌ها: - زياد شدن بزاق و ريزش آب از دهان تمايل كودك به گاز گرفتن اشياء سفت تحريك‌پذيري و بهانه‌گيري زياد - بي‌خوابي

قرمز و متورم شدن منطقه رشد دندان
اولين سري دندانهاي كودك در سن 6 يا 7 ماهگي از لثه سربر مي‌آورند و تا 18 ماهگي تقريباً كامل ميشوند. كودك هنگام دندان درآوردن،‌بيشتر از معمول بزاق توليد مي‌كند و ريزش آب دهان او بيشتر ميشود. انگشتان و هر چيزي را كه بدستش برسد به دمان مي‌برد و آنرا گاز مي‌گيرد. ممكن است بهانه‌گير و تحريك پذير شود، به دشواري بخوابد، گريه كندو بيشتر از سابق اذيت كند. اكثر اين نشانه‌ها مربوط به شروع دندان درآوردن است. اما علائم برونشيت، جوش ادرار (كهنه بچه) استفراغ، اسهال يا اشتها را نبايد مربوط به دندان درآوردن دانست زيرا اين علائم از بيماري حكايت مي‌كنند و ربطي به ظاهر شدن دندانها ندارند.آيا خطرناك است؟
دندان درآوردن و نشانه‌هاي همراه آن به هیچ وجه خطرناك نيستند.


ابتدا چكار بايد بكنيد؟
اگر دليل تحريك‌پذيري كودك را نمي‌دانيد و از كودك هيچ نشانه ديگري از بيماري ديده نميشود لثه هاي او را لمس كنيد. اگر دندان در حال ظاهر شدن باشد شما اطراف لثه را به شكل يك برآمدگي سخت و محكم احساس مي‌كنيد ومنطقه لثه، متورم و قرمز است.


آيا مشورت با دكتر لازم است؟
نيازي به مراجعه به دكتر نيست مگر اينكه نشانه‌هاي ناراحتي كودك مربوط به دندان درآوردن نباشد و شما را نگران كند.


دكتر چه اقدامي انجام خواهد داد؟
دكتر راههاي برخورد با كودكي كه دندان
درمي‌آورد را به شما خواهد گفت و احتمالاً يك داروي ضد درد ملايم را براي استفاده در مواقعي كه كودك درد مي‌كشد تجويز خواهد كرد.


شما چه كمكي مي‌توانيد بكنيد؟
كودك خود همواره پرستاري كنيد. بچه‌اي كه دندان درمي‌آورد دوست دارد در آغوش و يا كنار مادرش باشد و احساس راحتي كند و لزومي ندارد در قطع شيردادن به وي عجله كنيد زيرا كودكاني كه دندان دارند بخوبي ميتوانند از پستان شير بخورند و سبب ناراحتي مادر نيز نشوند.
اجازه ندهيد كودك، اشياء يا خوردنيهاي سرد و يخ زده به دندان خود بزند زيرا ممكن است آن ناحيه را دچار يخ زدگي كند. خوردنيهايي كه بافت سفت دارند مانند هويج و سيب باو بدهيد تا با جويدن آن احساس راحتي كند. هيچگاه كودك را با هر نوع غذايي تنها نگذاريد چون هميشه خطر خفگي (ورود مواد غذايي به راههاي هوائي و انسداد آنها) وجود دارد.
از داروهاي ضددرد چون آسپرين يا استامينوفن استفاده نكنيد. استفاده از اين داروهاي ضد درد در زمان دندان در آوردن خيلي شايع است اما شما بدون توصيه دكتر اقدام به چنين كاري نكنيد.
لثه متورم كودك را با انگشت خود بماليد. از بكاربردن پمادهاي بي‌حس كننده براي كودك پرهيز كنيد. زيرا اين پمادها تأثير موقت دارند و بعد از مدتي در كودك ايجاد حساسيت مي‌كنند.
 
اگر كودك از خوردن غذا خودداري مي‌كند، او را تشويق به خوردن غذاهاي خنك و نرمي مانند ماست، بستني يا ژله بنمائيد.

********************************

1- اگرچه ثابت نشده است ولي دندان درآوردن ممكن است با تب خفيفي همراه شود. اگر از بابت علت تب كودك خود نگران هستيد بهتر است با پزشك مشورت كنيد.
2- يكي از اقدامات موثر در رفع علائم كودك استفاده از يك مسواك نرم و مسواك زدن بسيار ملايم بمدت چندين روز مي‌باشد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه سوم خرداد 1391ساعت 9:27  توسط ف مهدویان  | 

سوختگي‌ها‌‌‌ Burns

 

 

علائم : سوختگي‌ها سه‌ نوع‌ هستند: سوختگي‌هاي‌ درجه‌ 1 محدود به‌ لايه‌ فوقاني‌ پوست‌ هستند. اين‌ نوع‌ سوختگي‌ها باعث‌ قرمزي‌، درد به‌ هنگام‌ لمس‌، درد، تورم‌ و تب‌ خفيف‌ مي‌شوند. در سوختگي‌هاي‌ درجه‌ 2، لايه‌هاي‌ عمقي‌تر پوست‌ تحت‌ تأثير قرار مي‌گيرند. علايم‌ شديدتر هستند و معمولاً شامل‌ تاول‌ نيز مي‌شوند. در سوختگي‌هاي‌ درجه‌ 3، تمام‌ لايه‌هاي‌ پوست‌ تحت‌ تأثير قرار مي‌گيرند. پوست‌ سفيد (به‌ نظر پخته‌ شده‌ مي‌رسد)، و ممكن‌ است‌ هيچ‌ دردي‌ در مراحل‌ اوليه‌ وجود نداشته‌ باشد.

سوختگي‌ها عبارت‌ است‌ از آسيب‌ به‌ پوست‌ و گاهي‌ ساير اعضا در اثر تماس‌ با گرما، اشعه‌، الكتريسيته‌، يا مواد شيميايي‌. خطر آسيب‌ در شيرخواران‌ و خردسالان‌ از همه‌ بيشتر است‌.

علل
افزايش‌ درجه‌ حرارت‌ پوست‌ ناشي‌ از منابع‌ حرارتي‌ مثل‌ آتش‌، بخار، يا الكتريسيته‌. شعله‌هاي‌ باز و مايعات‌ داغ‌ شايعترين‌ علل‌ هستند.
آسيب‌ بافتي‌ ناشي‌ از مواد شيميايي‌ يا اشعه‌، از جمله‌ اشعه‌ خورشيد
آسيب‌ ناشي‌ از رعد و برق‌ ممكن‌ است‌ باعث‌ سوختگي‌هاي‌ دروني‌ شود بدون‌ اينكه‌ در روي‌ پوست‌ ضايعات‌ زيادي‌ ديده‌ شود.


عوامل‌ افزايش‌دهنده‌ خطر
استرس‌، بي‌احتياطي‌، سيگار كشيدن‌ در رختخواب‌، يا مصرف‌ الكل‌. تمامي‌ موارد فوق‌ باعث‌ افزايش‌ احتمال‌ حوادث‌ مي‌شوند.
مشاغلي‌ كه‌ دربرگيرنده‌ قرار گرفتن‌ در معرض‌ گرما يا اشعه‌ باشند، مثلاً آتش‌نشان‌ها، پليس‌ها، يا كساني‌ كه‌ در كارخانه‌هاي‌ صنايع‌ نظامي‌ كار مي‌كنند.
مشكل‌ در سيم‌كشي‌ ساختمان‌
آبگرم‌كن‌هايي‌ كه‌ روي‌ درجه‌ حرارت‌ بالا تنظيم‌ شده‌ باشند.


پيشگيري
در بيرون‌ از خانه‌ از كرم‌ ضد آفتاب‌ استفاده‌ نماييد.
خانه‌ خود را از نظر آتش‌سوزي‌ ايمن‌ كنيد. آژير مخصوص‌ دود در خانه‌ نصب‌ كنيد، براي‌ خروج‌ اضطراري‌ تمهيدات‌ لازم‌ را بيانديشيد، و به‌طور منظم‌ مقابله‌ با آتش‌سوزي‌ را تمرين‌ كنيد.
در نزديكي‌ آتش‌ يا اشعه‌، لباس‌ و وسايل‌ حفاظتي‌ مخصوص‌ بپوشيد و نكات‌ ايمني‌ را به‌ دقت‌ رعايت‌ كنيد.
از دست‌ زدن‌ به‌ سيم‌هاي‌ برق‌ لخت‌ جداً خودداري‌ كنيد.
به‌ فرزندانتان‌ نكات‌ ايمني‌ را در رابطه‌ با استفاده‌ از كبريت‌، آتش‌، پريز برق‌، سيم‌ برق‌، و اجاق‌ گاز و اجاق‌هاي‌ الكتريكي‌، بياموزيد.
از سيم‌ سياري‌ كه‌ يك‌ پريز در يك‌ سمت‌ و يك‌ جاي‌ لامپ‌ در سمت‌ ديگر دارد استفاده‌ نكرده‌، آن‌ را دور بيندازيد، زيرا خطرناك‌ است‌.
اگر فرزند خردسال‌ داريد، روي‌ پريزهاي‌ برق‌ بي‌استفاده‌ درپوش‌ حفاظتي‌ بگذاريد و سيم‌هايي‌ كه‌ قسمتي‌ از پوشش‌ آنها رفته‌ است‌ را تعويض‌ كنيد.


عواقب‌ مورد انتظار
اغلب‌ افراد در صورتي‌ كه‌ وسعت‌ سوختگي‌ (از جمله‌ نوع‌ درجه‌ 3 آن‌) كمتر از 50% كل‌ سطح‌ بدن‌ باشد، بهبود مي‌يابند.
در سوختگي‌هاي‌ خفيف‌، پوست‌ معمولاً در عرض‌ 3-1 هفته‌ خود به‌ خود ترميم‌ مي‌شود.


عوارض‌ احتمالي‌
شوك‌ به‌ علت‌ از دست‌ دادن‌ مايعات‌ و الكتروليت‌ها (سوختگي‌هاي‌ شديد)
اختلال‌ بينايي‌ در صورت‌ آسيب‌ به‌ چشم‌ها
عفونت‌ در ناحيه‌ سوختگي‌
ذات‌الريه‌
تشكيل‌ جوشگاه‌ دايمي‌
كزاز و ساير عفونت‌ها


اصول‌ كلي‌
- اطمينان‌ حاصل‌ كنيد كه‌ واكسيناسيون‌ كزاز شما به‌ روز باشد، زيرا سوختگي‌ها يكي‌ از شايعترين‌ علل‌ عفونت‌ها، از جمله‌ كزاز هستند.
- درمان‌ بسته‌ به‌ عمق‌ و وسعت‌ نواحي‌ دچار سوختگي‌ متفاوت‌ است‌.
در مورد سوختگي‌هاي‌ خفيف‌:
ـ روي‌ نواحي‌ سوختگي‌ درجه‌ 1 پماد سوختگي‌ بماليد.
ـ نواحي‌ كوچك‌ دچار سوختگي‌ درجه‌ 2 يا 3 را به‌ مدت‌ ده‌ دقيقه‌ در آب‌ سرد فرو ببريد تا درد و تورم‌ كاهش‌ يابد.
ـ ناحيه‌ دچار سوختگي‌ را تميز نگاه‌ داريد. روزانه‌ يك‌ بار ناحيه‌ سوخته‌ را در وان‌ آب‌ ولرم‌ قرار دهيد يا روي‌ آن‌ كمپرس‌ آب‌ ولرم‌ قرار دهيد. ضمناً مي‌توانيد دو قاشق‌ غذاخوري‌ ماده‌ پاك‌كننده‌ به‌صورت‌ پودر را به‌ وان‌ آب‌ اضافه‌ كنيد تا نواحي‌ دلمه‌ بسته‌ را پاك‌ كنيد. براي‌ كمپرس‌ فقط‌ از آب‌ استفاده‌ كنيد.
ـ در صورت‌ امكان‌، ناحيه‌ سوخته‌ را بالاتر از ساير نقاط‌ بدن‌ قرار دهيد.
ـ مي‌توانيد از پانسمان‌هاي‌ مخصوص‌ روي‌ ناحيه‌ سوخته‌ استفاده‌ نماييد.
- بستري‌ كردن‌ تمام‌ موارد سوختگي‌ درجه‌ 3 وسيع‌ و بعضي‌ موارد سوختگي‌ درجه‌ 2. براي‌ موارد وخيم‌، مراكز مخصوص‌ سوانح‌ و سوختگي‌ وجود دارد.
- جراحي‌ براي‌ پيوند پوست‌ روي‌ سوختگي‌هاي‌ درجه‌ 3


داروها
براي‌ درمان‌ سوختگي‌هاي‌ خفيف‌، مي‌توانيد از پمادهاي‌ آنتي‌بيوتيكي‌، پمادهاي‌ بي‌حس‌كننده‌، و آسپيرين‌ استفاده‌ كنيد.
براي‌ درمان‌ سوختگي‌هاي‌ شديد، ممكن‌ است‌ داروهاي‌ قوي‌ ضد درد، آنتي‌بيوتيك‌ها و واكسن‌ يادآوري‌ كزاز لازم‌ باشد.


فعاليت
بستگي‌ به‌ محل‌ و وسعت‌ سوختگي‌ دارد. زودتر به‌ راه‌ انداختن‌ بيماري‌ كه‌ دچار سوختگي‌ شده‌ است‌ يكي‌ از نكات‌ مهم‌ در روند بهبودي‌ بيمار پس‌ از آغاز درمان‌ است‌.


رژيم‌ غذايي‌
براي‌ سوختگي‌هاي‌ خفيف‌ رژيم‌ خاصي‌ توصيه‌ نمي‌شود. در مورد سوختگي‌هاي‌ شديد، امكان‌ دارد تغذيه‌ وريدي‌ ضروري‌ باشد.


در اين‌ شرايط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نماييد
اگر شما يا يكي‌ از اعضاي‌ خانواده تان‌ دچار سوختگي‌ شده‌ايد. اين‌ ممكن‌ است‌ يك‌ اورژانس‌ باشد.
- اگر يك‌ شيرخوار دچار سوختگي‌ شده‌ باشد، حتي‌ اگر خفيف‌ به‌ نظر برسد.
- اگر يكي‌ از مشكلات‌ زير به‌ هنگام‌ درمان‌ رخ‌ دهد: التيام‌ سوختگي‌ در عرض‌ 6 روز آغاز نشود؛ علايمي‌ چون‌ تب‌ و لرز، و درد فزاينده‌، قرمزي‌، تورم‌ يا چرك‌ در ناحيه‌ دچار سوختگي‌ به‌ وجود آيند.

+ نوشته شده در  دوشنبه یکم خرداد 1391ساعت 9:26  توسط ف مهدویان  | 

اختلال‌ كم‌ توجهي‌ ـ بيش‌ فعالي‌‌‌ attention-deficit-hyperactivity-disorder

علائم : - كودك‌ روي‌ صندلي‌ مرتب‌ مي‌جنبد و دست‌ها و پاهاي‌ خود را تكان‌ مي‌دهد. - وقتي‌ به‌ كودك‌ گفته‌ مي‌شود كه‌ بنشينيد، فقط‌ به‌ مدت‌ كوتاهي‌ روي‌ صندلي‌ بند مي‌شود. - حواس‌ كودك‌ به‌ راحتي‌ پرت‌ مي‌شود. - قبل‌ از مطرح‌ شدن‌ كامل‌ سؤال‌، كودك‌ پاسخ‌ را مي‌دهد. - كودك‌ در رعايت‌ نوبت‌ در بازي‌ و صف‌ مشكل‌ دارد. - كودك‌ در اجراي‌ دستورالعمل‌ها مشكل‌ دارد. - كودك‌ قادر به‌ تمركز روي‌ يك‌ كار يا بازي‌ مشخص‌ نيست‌. - مرتب‌ از يك‌ كار تمام‌ نشده‌ منصرف‌ شده‌، به‌ كار ديگري‌ مي‌پردازد. - در انجام‌ بازي‌، بدون‌ ايجاد سروصدا، مشكل‌ دارد. - زياد صحبت‌ مي‌كند. - وسط‌ صحبت‌ يا كار ديگران‌ مي‌پرد. - به‌ نظر مي‌رسد كه‌ اصلاً گوش‌ نمي‌دهد. - چيزهاي‌ مورد نياز براي‌ انجام‌ كارها را گم‌ مي‌كند. - اغلب‌ كارهاي‌ خطرناك‌ انجام‌ مي‌دهد بدون‌ اينكه‌ به‌ عواقب‌ ناگوار آنها توجه‌ داشته‌ باشد

اختلال‌ كم‌ توجهي‌ ـ بيش‌ فعالي‌ عبارت‌ است‌ از يك‌ نوع‌ رفتار خاص‌ در كودكان‌ به‌ طوري‌ كه‌ اين‌ كودكان‌ تنها مي‌توانند براي‌ مدت‌ كوتاهي‌ روي‌ يك‌ موضوع‌ خاص‌ تمركز كنند. ضمناً اين‌ كودكان‌ گاهي‌ حركات‌ و رفتار كنترل‌ نشده‌اي‌ را به‌ طور ناگهاني‌ از خود بروز مي‌دهند. البته‌ بيش‌ فعالي‌ مي‌تواند وجود داشته‌ باشد يا نداشته‌ باشد. به‌ نظر مي‌رسد كه‌ اين‌ اختلال‌ در اختلالات‌ يادگيري‌ نقش‌ داشته‌ باشد و تخمين‌ زده‌ مي‌شود حدود 10%-5% كودكان‌ مدرسه‌اي‌ گرفتار اين‌ اختلال‌ باشند.
 

علل‌
ناشناخته‌ است‌. فرضيات‌ زيادي‌ مطرح‌ شده‌اند، اما هيچ‌ يك‌ تأييد يا رد نشده‌اند. تصور بر اين‌ است‌ كه‌ منشاي‌ آن‌ بيولوژيك‌ باشد


عوامل‌ افزايش‌دهنده‌ خطر
سابقه‌ خانوادگي‌ اين‌ اختلال‌


پيشگيري‌
هيچ‌ روش‌ خاصي‌ براي‌ پيشگيري‌ وجود ندارد


عواقب‌ مورد انتظار
در بعضي‌ از موارد، رفتار غيرطبيعي‌ كودك‌ به‌ هنگام‌ بلوغ‌ كاملاً برطرف‌ مي‌شود. در بعضي‌ ديگر، بيش‌ فعالي‌ با افزايش‌ سن‌ كاهش‌ مي‌يابد. اما تعدادي‌ از اين‌ كودكان‌ نهايتاً به‌ نوجوانان‌ و بزرگسالاني‌ مشكل‌دار تبديل‌ مي‌شوند.


عوارض‌ احتمالي‌
امكان‌ دارد مشكلات‌ كودك‌ در طي‌ زمان‌ برطرف‌ نشوند. نهايتاً كودك‌ وقتي‌ بزرگ‌ مي‌شود ممكن‌ است‌ در تحصيل‌ موفق‌ نباشد، يا اينكه‌ رفتار ضداجتماعي‌ و گاهي‌ جنايي‌ از خود بروز دهد.
امكان‌ دارد كودك‌ در بزرگسالي‌ دچار اختلال‌ شخصيت‌ شود.
درمان‌

اصول‌ كلي‌
درمان‌ و مشاوره‌ به‌ والدين‌ و كودك‌ توسط‌ پزشك‌
رفتار درماني‌ و شناخت‌ درماني‌. كودك‌ خود در اين‌ نوع‌ درمان‌ها نقش‌ مهمي‌ را به‌ عهده‌ دارد. او بايد مواظب‌ رفتار خود باشد، نقش‌ محوله‌ را به‌ خوبي‌ ايفا كند، و رفتار خود را ثبت‌ كند. در يك‌ طرح‌ كلي‌، اساس‌ اين‌ روش‌هاي‌ درماني‌ بر راهبردهاي‌ تغيير رفتار نامطلوب‌ استوار است‌. به‌ نظر مي‌رسد كه‌ تركيب‌ اين‌ روش‌هاي‌ درماني‌ با داروها بهترين‌ نتايج‌ را در كنترل‌ علايم‌ به‌ همراه‌ داشته‌ باشد.
در خانه‌ يك‌ محيط‌ متناسب‌ و محدوديت‌هاي‌ كاملاً مشخص‌ براي‌ رفتار كودك‌ را در نظر بگيريد. ضمناً بايد از روش‌هاي‌ تربيتي‌ نيز به‌ طور مداوم‌ بهره‌ گرفت‌. اگر احساس‌ مي‌كنيد كه‌ نياز به‌ كمك‌ از طرف‌ افراد متخصص‌ امر داريد مراجعه‌ كنيد.
با معلم‌ كودك‌ تماس‌ مستمر داشته‌ باشيد. اگر كودك‌ در درس‌ خود نياز به‌ كمك‌ بيشتري‌ دارد، امكان‌ آن‌ را فراهم‌ كنيد.


داروها
پزشك‌ شما شايد تصميم‌ بگيرد داروهايي‌ مثل‌ متيل‌ فنيدات‌ (ريتالين‌)، كه‌ ظاهراً اثر آرامش‌بخش‌ در كودكان‌ دچار اين‌ اختلال‌ دارند، تجويز كند. اين‌ داروها اثرات‌ جانبي‌ ناخوشايندي‌ دارند، از جمله‌: اختلال‌ در خواب‌، افسردگي‌، سردرد، معده‌ درد، بي‌اشتهايي‌، و كاهش‌ رشد.


فعاليت‌
فعاليت‌ كودك‌ خود را حتي‌المقدور در چارچوب‌ مشخصي‌ در آوريد.


رژيم‌ غذايي‌
رژيم‌ غذايي‌ مخصوصي‌ پيشنهاد شده‌اند: حذف‌ كليه‌ افزودني‌هاي‌ غذايي‌ (ادويه‌ جات‌ و غيره‌)، حذف‌ مواد به‌ خصوصي‌ از رژيم‌ غذايي‌، يا ويتامين‌ درماني‌ شديد. اغلب‌ تحقيقات‌ پزشكي‌ اشاره‌ به‌ اين‌ دارند كه‌ اين‌ رژيم‌ها براي‌ تعداد بسيار كمي‌ از كودكان‌ مفيد هستند. اما بسياري‌ از والدين‌ تغييرات‌ قابل‌ توجهي‌ را در رفتار كودكان‌ خود پس‌ از استفاده‌ از اين‌ رژيم‌ها گزارش‌ كرده‌اند. شايد دليل‌ آن‌ اين‌ باشد كه‌ با تهيه‌ غذاهاي‌ مخصوص‌ براي‌ كودك‌، وي‌ احساس‌ مي‌كند كه‌ توجه‌ بيشتري‌ به‌ او مي‌شود. در مورد هرگونه‌ رژيم‌ غذايي‌ مخصوصي‌ كه‌ براي‌ كودك‌ خود در نظر داريد با پزشك‌ خود مشورت‌ كنيد.


در اين‌ شرايط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نماييد:
اگر احساس‌ مي‌كنيد كودكتان‌ علايم‌ اختلال‌ كم‌ توجهي‌ ـ بيش‌ فعالي‌ را دارد.
اگر پس‌ از شروع‌ درمان‌ علايم‌ بدتر شوند.
اگر دچار علايم‌ جديد وغيرقابل كنترل شده ايد. داروهاي‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممكن‌ است‌ عوارض‌ جانبي‌ به‌ همراه‌ داشته‌ باشند.

+ نوشته شده در  شنبه سی ام اردیبهشت 1391ساعت 9:23  توسط ف مهدویان  | 

زندگی به سبک چند قلویی

 


همیشه قرار نیست در طی یک زایمان تنها یک نوزاد متولد شود. گاه مشاهده می گردد که در طی یک بارداری یک خانواده کوچک دو نفره به یکباره تبدیل به یک خانواده بزرگ چهار،پنج و .. می گردند و ...

زندگی به سبک چند قلویی

 داشتن فرزندان دوقلو و سه قلو یک موهبت از جانب خداوند است، اما ممکن است ابتدا وقتی صاحب فرزند دوقلو یا چند قلو شدید کمی دچار ترس شوید و تصور کنید که نگهداری و تأمین نیازهای آنها دشوار است. البته این موضوع کاملاً واضح است که نگهداری از یک نوازد کار دشواری است چه برسد به دو یا سه تا. اما با به کارگیری برخی نکات ساده می توانید از بزرگ کردن و نگهداری نوزادان خود لذت ببرید.

آماده شدن برای تولد بچه های دو قلو یا چند قلو موضوعی انرژی بر و درعین حال مهیج است لذا ضروری است که در اولین فرصت برای پذیرایی از تازه واردهای کوچولو آماده شده و زندگی را برای ورود آنها مهیا کنید و در کسب این آمادگی حتما همسرتان را مشارکت دهید. به طور قطع زنان به خاطر طی کردن دوران بارداری و تغییر و تحولات روانی و جسمانی خیلی سریع برای مادر شدن آماده می گردند اما مردان برای ایجاد و شکل گیری حس پدرانه نیازمند فرصت و وقت بیشتری بوده و حتی نیازمند صرف وقت و تلاش هستند لذا به کار گیری مردان جهت ایجاد آمادگی هر چه بیشتر برای تولد نوزادان جدید، بسیار ضروری به نظر می رسد.

 اگر قبلا زایمان داشته اید این شانس را خواهید داشت که از تجربیات و امکانات نوزاد قبلی برای انجام برخی وظایف خود مجددا استفاده نمایید. برای مثال ممکن است شما هنوز تخت و صندلی اتومبیل نوزاد قبلی را داشته باشید. بررسی کنید که چه وسایلی را دارید و به خرید چه وسایلی نیازمند هستید.

سعی نکنید برای تهیه تجهیزات مورد نیاز (مطابق با رسم غلط سیسمونی) وسایل کودکان تا چند سال آینده تهیه شود بلکه سعی کنید به مرور و با بزرگ شدن تدریجی چندقلوها برایشان خرید کنید

*چنانچه قبلا نوزادی نداشته اید مسلما نیازمند تهیه یک سری وسایل و مایحتاج هستید. فراموش نکنید که در تهیه وسایل برای نوزادان چند قلو افراط نکنید. برخی از والدین تصور می کنند چون تعداد فرزندانشان بیشتر از سایر والدین است لذا باید چند برابر دیگران هزینه کنند و یا به تهیه وسایل بپردازند این در حالیست که والدین فرزندان چندقلو در تهیه وسایل احتیاط و توجه بیشتری را باید داشته باشند چرا که خرید چند برابری آنها مسلما اگر با دقت و شناخت صورت نگیرد ضرر چند برابر به همراه خواهد داشت.

سعی نکنید برای تهیه وسایل مورد نیاز (مطابق با رسم غلط سیسمونی) وسایل کودکان تا چند سال آینده تهیه شود  چرا که هم فضای بسیاری را اشغال می کند و هم  تا زمان استفاده از این وسایل ممکن است تجهیزات خیلی بهتری به بازار آمده باشد و وسایلی را که شما چند سال قبل خریداری کرده اید اصلا مورد استفاده قرار نگیرد لذا سعی کنید به مرور و با بزرگ شدن تدریجی چندقلوها برایشان خرید کنید. البته در این میان استثناهایی هم وجود دارد مثلا هر چه دستمال توالت، پوشک نوزاد و .. خریداری کنید و ذخیره کنید باز هم ضرر نمی کنید.

زندگی به سبک چند قلویی

*درباره برنامه غذایی تان با پزشک متخصص مشورت داشته باشید. مادرانی که دو قلو یا چند قلو باردار هستند نوع تغذیه شان کاملا متفاوت بوده و به ویتامینها، مواد معدنی و دیگر مواد مغزی بیشتری نسبت به سایر مادران نیازمند هستند. با پزشکتان درباره مکمل هایی که باید مصرف کنید صحبت نمایید مکمل هایی مانند اسیدفولیک، قرصهای کلسیم، ویتامینها و ...که از عیوب هنگام تولد جلوگیری می کند از جمله این موارد است که حتما باید با نظر پزشک متخصص مورد استفاده قرار گیرد.

*برنامه های چکاپ مرتبی که باید داشته باشید را با پزشکتان تهیه کنید و در خصوص بیمارستانی که قصد دارید در آنجا زایمان کنید و شرایط و امکانات آن با وی مشورت نمایید.

*اتاقی برای نوزادانتان طراحی کنید و از اسباب و لوازم مناسبی در این اتاق استفاده کنید. مثلا اگر شما برای خواباندن بچه ها باید آنها را تکان دهید لازم است که صندلی متحرکی را نزدیک تخت بچه ها قرار دهید.

*در همان ابتدای امر شما نیازمند تهیه دو یا چند تختخواب(به تعداد نوزادان) نیستید. بعضی از چند قلوها هنگامی که در کنار هم بخوابند راحت تر هستند برخی دیگر هم در صورتی که کنار هم باشند دایما یکدیگر را با صدای گریه خود از خواب بیدار کرده و لذا مزاحم خواب هم می شوند بنابراین در تهیه این نوع وسایل باید حالات روحی چند قلو ها حتما در نظر گرفته شود.

وقتی نوزادان شروع به حرکت  هنگام خواب کردند آنها را در تختها و مکانهای مجزا بخوابانید تا ضمن آنکه آسیبی به هم نرسانند باعث بیدار شدن یکدیگر نشوند

وقتی نوزادان شروع به حرکت هنگام خواب کردند آنها را در تختها و مکانهای مجزا بخوابانید تا ضمن آنکه آسیبی به هم نرسانند باعث بیدار شدن یکدیگر نشوند.

برای خرید مایحتاج چند قلوها لازم نیست از هر وسیله ای به تعداد نوزادان تهیه شود. برخی از وسایل در ابتدای امر، یک عدد کافیست و تهیه بیش از آن تنها باعث مسدود شدن بیش از حد فضای خانه می گردد.

با زمین گذاشتن وسایلی که امکان سقوط دارند و نیز محدود کردن مناطقی از منزل تان که خطرناک تر است محیط منزل تان را برای کودکان امن کنید.

سیمها و ریسمانها را از کف اتاق بردارید و برای لوازم بزرگتر منزل حتما پوشش و کاور تهیه کنید و کابینتهای منزل و یا کمدهای کوچک را به وسیله قفلهای کوچک پلاستیکی مخصوص به زمین محکم کنید.

 پرده های بلند را کوتاه کرده یا گره بزنید و نخهای مربوط به آن را از دید کودکان مخفی کنید.

زندگی به سبک چند قلویی

وسایل مورد نیاز نوزاد تا سه ماهگی را قبل از زایمانتان تهیه کنید. بعد از زایمان تا مدتها خرید کردن و بیرون رفتن بسیار مشکل است از طرف دیگر افراط در خرید نیز دردسر ساز است چرا که  خرید وسایل بیشتر هم جاگیر است و هم امکان دارد که این وسایل اصلا مورد نیاز نوزادان نگردد لذا از تهیه یکباره وسایل برای نوزادان خود خودداری کرده و به مرور و با احتیاج پیدا کردن آنها، خریدهای لازم را ترتیب دهید.

وعده های غذایی را با حجم بیشتر تهیه کرده و در فریزر قرار دهید تا در ایامی که فرصت آشپزی به شما دست نمی دهد از آنها استفاده کنید.

مراقبت از نوزادان چند قلو همان اندازه که بسیار شیرین و سرگرم کننده است اما بسیار سخت و طاقت فرسا و شبیه به شعبده می باشد  لذا حتما قبل از زایمان، به فکر دریافت کمک از اطرافیان خود بوده و برای این امر برنامه ریزی کنید. در صورتی که امکان دریافت چنین کمکهایی را ندارید باید به فکر به کارگیری یک پرستار باشید.

ضمنا فراموش نکنید که قبل از زایمان و تولد چندقلوها، حتما به فکر یک خانه تکانی مفصل از منزل تان باشید چرا که احتمالا مدتها بعد از زایمان امکان تمیز کردن و رسیدگی به منزل را نمی یابید.

 

مریم عطاریان

بخش خانواده ایرانی تبیان

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم فروردین 1391ساعت 19:25  توسط ف مهدویان  | 

خواب آرام براي نوزاد شما

 


اگر ميخواهيد نوزادتان شب ها به راحتي بخوابد و شما هم شب هاي آرامي داشته باشيد، از حالا شروع كنيد: براي بعضي از والدين، اصطلاح (خوابيدن مثل يك بچه خوب ) عبارت آشنايي است.


نوزاد

همان طور كه همه پدر و مادرهاي جديد هم مي دانند، بيدار شدن در طول شب در همه نوزادان مشترك است . اغلب در هفته هاي اول تولد، نوزاد چند بار در طول شب براي شير خوردن بيدار مي شود و خواب شما را مختل مي كند. با وجود اين، حتي در روزهاي اول هم ميتوانيد در نوزادتان عادات خوب خوابيدن را ترغيب كنيد.

 

مهم ترين کاري که بايد انجام دهيد اين است که تفاوت آشكاري بين روز و شب ايجاد كنيد. اين تفاوت را ميتوانيد با چهار روش ساده به وجود آوريد:

الف- براي خواب شبانه نوزاد، محيط را تاريك نگه داريد و هنگام شيردهي شبانه از حداقل نور استفاده كنيد.

ب- وقتي نوزاد آرام شد و به خواب رفت سعي نكنيد با وسواس زياد مرتب به اتاقش برويد و او را چك كنيد. شما با اين كار خواب او را به هم ميريزيد. سعي كنيد وقتي صداي گريه اش را شنيديد به سراغش برويد.

پ- بايد ياد بگيريد گريه هاي واقعي را از بيقراري براي خواب تشخيص دهيد.نوزادتان به طور طبيعي به مرحله سبكتر خواب در فواصل متفاوتي ميرسد و ممكن است، بيقراري كند. فقط وقتي اين گريه ها به طور كامل شدت يافت به آنها جواب دهيد.

ت- سعي كنيد محيط در شب زياد بر نوزادتان اثر نگذارد. موقع شير دادن و تعويض پوشك نوزاد آرام و ساكت باشيد و هنگامي كه واقعا لازم است پوشكش را تعويض كنيد.

 

جاي آرامي براي خواب نوزاد فراهم كنيد. در تختخواب نوزاد از اسباب بازيهايي كه صدا و نور توليد ميكنند، استفاده نكنيد. سعي كنيد موقع خواب، حالت آرام و ساكتي ايجاد كنيد. همچنين ايده خوب ديگر اين است كه فضاي گرم، نرم و راحتي را براي خواب از همان ابتدا فراهم كنيد. بيشتر نوزادان در يك تختخواب بزرگ نميخوابند، اغلب گهواره را ترجيح ميدهند. يك موسسه تحقيقاتي توصيه ميكند ايمن ترين جا براي نوزادتان در 6 ماه اول تولد، خوابيدن در يك تخت در اتاق شماست. اين كار شير دادن در شب را نيز براي شما آسان تر ميكند.

اگر نوزادتان هميشه متكي به شيوه هايي باشد كه شما براي خواباندن او به كار ميبريد خوابيدن خودش را ياد نميگيرد و اين به معني اين است كه اگر در طول شب بيدار شود نمي تواند به تنهايي دوباره بخوابد.

اجازه دهيد نوزادتان خودش ياد بگيرد كه بخوابد و آرام شود. اكثر والدين ميخواهند شيوه هايي براي خواباندن و آرام كردن به كار گيرند تا نوزاد به خواب رود. اگر نوزادتان هميشه متكي به شيوه هايي باشد كه شما براي خواباندن او به كار ميبريد خوابيدن خودش را ياد نميگيرد و اين به معني اين است كه اگر در طول شب بيدار شود نمي تواند به تنهايي دوباره بخوابد. هميشه وقتي او خوا بآلوده ميشود او را بر روي تختش بگذاريد. شما بايد بتوانيد اين كار را از حدود 3 ماهگي انجام دهيد. وقتي عادت كرد به تنهايي بخوابد و بيدار شود، و دوباره خودش در طول شب بخوابد ديگر مشكلي نداريد.

نوزاد

 

يك نوزاد بيش از حد خسته،براي خوابيدن در شب مشكل خواهد داشت. بنابراين فرصت چرتهاي روزانه را به اميد اينكه شب خواب بهتري داشته باشد با حقه و كلك از او نگيريد. چرتهاي روزانه او را براساس سنش برنامه ريزي كنيد. براي مثال، در يك ماهگي نوزادتان به حدود 6ساعت خواب روزانه نياز دارد. در 3 ماهگي 4تا 5 ساعت، در 6 ماهگي 3 تا 4 ساعت، اين ساعات را به چند قسمت در طول روز تقسيم كنيد.

 

زمان خواب را هميشه آرام و يكنواخت و در يك قالب معين قرار دهيد. شما ميتوانيد تعيين وقت خواب يكنواخت و معين را از 2 ماهگي شروع كنيد. هم نوزاد و هم شما به آن علاقه مند خواهيد شد. يعني زمان معين هر روز بايد يكنواخت باشد. اين ساعت ميتواند بين 6 تا 8 بعد ازظهر باشد. 30 تا 60 دقيقه قبل از وقت خوابيدن ميتوانيد كارهايي از قبيل داستان گفتن، حمام كردن، تعويض پوشك يا لباسهاي نوزاد، ماساژ بدن نوزاد، يا آخرين وعده شير دادن را قرار دهيد. استفاده از همه اين رو شها، كمك ميكند تا نوزادتان استراحت كند و خستگي اش تمام شود. ولي باز هم به ياد داشته باشيد، نوزاد را وقتي هنوز بيدار ولي خواب آلود است، پايين بگذاريد.

 

بخش خانواده ايراني تبيان

+ نوشته شده در  چهارشنبه نهم فروردین 1391ساعت 19:24  توسط ف مهدویان  | 

مديريت بر احساسات از کودکي

 


كودكان موجب مي شوند كه واژه "دمدمي مزاج" معناي جديدي پيدا كند. يك لحظه كودك شما پادشاه جهان است و با شادي و خوشحالي به اين سو و آن سو مي دود؛ كمي بعد خشمگين شده است، از روي نااميدي مطلق گريه مي كند و اسباب بازيهايش را به اين سو و آن سوي اتاق پرتاب مي كند.

کودکان را مدير تربيت کنيم

مانند بسياري ديگر از والدين ممكن است براي شما هم پيدا كردن راهي براي پاسخ دادن به احساسات و رفتارهاي كودك در اين لحظات سخت و دشوار، مشكل باشد. متخصصان بر اين باورند كه اين لحظات در اوايل دوران كودكي (زماني كه او محدوديتهاي خود را در فرآيند رشد عاطفي اش تجربه مي كند) بهترين فرصتهايي هستند كه شما مي توانيد از آنها استفاده كرده و به كودك خود آموزش دهيد كه چگونه احساسات قدرتمند خود را مديريت كرده و خود را آرام كند. ما در مدارس شاهد دانش آموزاني هستيم که عليرغم اينکه از نظر ذهني و پيشرفت تحصيلي در حد خوبي هستند اما برخي از آنها با همسالان خود در تعارض و در تضاد هستند. و نمي توانند روابط سالمي با ديگران داشته باشند و مدام مشکل آفريني ميکنند و خود گرداني مناسبي در اجتماع خود ندارند. بر عکس اين مسئله هم صادق است دانش آموزان تنبلي هستند که روابط اجتماعي گسترده اي دارند و بخوبي نزد ديگران شاد هستند و جامعه پذيري بالايي دارند. لذا محيط امن خانواده بهترين جايي است كه مي توان در آن اين درسهاي مهم زندگي را ياد داد و ياد گرفت.

هوش هيجاني پيش بيني کننده موفقيت افراد در زندگي و نحوه برخورد مناسب با استرس هاست. هوش هيجاني بيانگر آن است که در روابط اجتماعي و در بده بستان‌هاي رواني و عاطفي در شرايط خاص چه عملي مناسب و چه عملي نامناسب است. يعني اينکه فرد در شرايط مختلف بتواند اميد را در خود هميشه زنده نگه دارد، با ديگران همدلي نمايد، احساسات ديگران را بشنود، براي به دست آوردن پاداش بزرگتر، پاداش‌هاي کوچک را ناديده انگارد، نگذارد نگراني قدرت تفکر و استدلال او را مختل نمايد، در برابر مشکلات پايداري نمايد و در همه حال انگيزه خود را حفظ نمايد. هوش هيجاني نوع استعداد عاطفي ا ست که تعيين مي‌کند از مهارت‌هاي خود چگونه به بهترين نحو ممکن استفاده کنيم و حتي کمک مي‌کند خرد را در مسيري درست به کار گيريم.

هنگامي كه شما به كودك خود كمك مي كنيد تا احساسات تند و تيز خود مانند عصبانيت نااميدي يا آشفتگي ذهني را درك كرده و آنها را مديريت كند در واقع به او كمك مي كنيد تا بهره هوش عاطفي يا هوش هيجاني در او افزايش پيدا كند.

كودكي كه بهره هوش عاطفي او بالاتر باشد قادر است ارتباط بهتري با

احساسات خود برقرار كند؛ در هنگام اوج هيجانهاي عاطفي خود را آرامتر كند؛ ديگران  را بهتر درك كرده و با آنها بهتر ارتباط برقرار كند؛ و ايجاد روابط دوستانه محكمتر  براي او آسان تر است

شما چگونه مي توانيد به كودك خود كمك كنيد تا بهره هوش عاطفي اش افزايش پيدا كند؟ تكنيك هايي وجود دارند كه "هدايت عاطفي" ناميده مي شوند و در واقع يك دستورالعمل گام به گام است كه شما مي توانيد با استفاده از آن به كودك خود آموزش دهيد كه احساساتش را تجزيه و تحليل كرده و در هنگام برخورد با مشكلات روحي و عاطفي آنها را مديريت كند. يك تكنيك در اينجا شرح داده شده است.

 

با توجه و ابراز احساسات به حرفهاي او گوش بدهيد

هنگامي كه كودك از احساسات خودش براي شما مي گويد با دقت به حرفهاي او گوش بدهيد سپس همه آنچه را با شما در ميان گذاشته است مجددا برايش بازگو كنيد. مثالهايي از زندگي خودتان را براي او بگوييد تا به او نشان دهيد كه حرفهاي او را مي فهميد. به او بگوييد كه زماني كه برادر يا خواهرتان با پدرتان به شهر بازي مي رفتند و شما نمي توانستيد برويد چه احساسي داشتيد؛ بگوييد كه مادر يا پدرتان چگونه به شما كمك مي كردند تا احساس بهتري پيدا كنيد. اين كار موجب مي شود كودك شما بفهمد كه همه افراد اينگونه احساسات را تجربه مي كنند و نهايتا هم از اين مرحله عبور مي كنند.

 

به كودك خود كمك كنيد تا احساسات خود را نامگذاري كند

کودکان را مدير تربيت کنيم

دامنه لغات كودك شما ضعيف بوده و درك او نيز از علت و معلولها بسيار ابتدايي و اوليه است؛ در نتيجه او براي تشريح احساسات خودش با مشكل مواجه مي شود. شما مي توانيد به او كمك كنيد تا نامهايي را براي احساسات مختلف خودش انتخاب كند و در نتيجه يك لغتنامه براي احساساتش ايجاد كند. اگر او به خاطر اينكه نمي تواند به پارك برود احساس نااميدي يا ناكامي مي كند شما مي توانيد بگوييد: «احساس مي كني ناراحت هستي؟».همچنين مي توانيد به او كمك كنيد تا بفهمد كه داشتن احساسات متضاد يا متعارض پيرامون يك چيز طبيعي است. مثلا او مي تواند در هفته اولي كه به مهدكودك مي رود هم هيجان زده باشد و هم كمي بترسد.

 

اگر به نظر مي رسد كه كودك شما بدون دليل مشخصي ناراحت يا آشفته است سعي كنيد به اتفاقات اخير فكر كنيد و هنگام بازي كردن حركات او را نگاه كرده و به حرفهايي كه مي زند گوش دهيد. اگر او در هنگام بازي با عروسكهايش عروسك مادر را مرتب در حال داد و بيداد كردن بازي مي دهد مطمئنا مي توانيد بفهميد كه علت ناراحتي او چيست!

احساسات كودك خود را با ارزش شمرده و آنها را تاييد كنيد

هنگامي كه كودك شما نمي تواند پازل را كامل كند و در نتيجه عصباني مي شود و كج خلقي مي كند به او بگوييد: «وقتي آدم نمي تونه پازل را كامل كنه واقعا حوصله اش سر مي ره. مگه نه؟». اگر به او بگوييد كه واكنشهايش بيمورد يا بيش از حد هستند او احساس مي كند كه گويي بايد جلوي بروز احساسات خودش را بگيرد.

كج خلقي ها و بد اخلاقي هاي او را به يك ابزار آموزشي مفيد تبديل كنيد

اگر كودك شما پس از اينكه مي فهمد بايد توسط دندانپزشك معاينه شود، ناراحت و آشفته مي شود با آماده شدن براي ويزيت دكتر به او كمك كنيد تا كنترل خودش را به دست بياورد. درباره اينكه انتظار دارد يا پيش بيني مي كند كه در زمان معاينه چه اتفاقاتي بيفتد و اينكه چرا او بايد توسط دندانپزشك معاينه شود با او صحبت كنيد. درباره زماني كه مي خواسته ايد با گروه سرود روي صحنه برويد و سرود بخوانيد و ترسيده بوديد با او صحبت كنيد. صحبتهاي عاطفي و صحبت كردن پيرامون احساسات براي كودكان (همانند بزرگسالان) بسيار مفيد است.

 بسيار مهم است كه در زمان عصبانيت جملات و حرفهاي نامناسب، تند و زننده به كار نبريد. بهتر است به جاي گفتن اينكه «تو من رو ديوونه مي كني» بگوييد: «وقتي اين كار را مي كني من عصباني مي شوم»؛ در اين صورت كودك شما مي فهمد كه مشكل به رفتار او بر مي گردد نه به خود او

از مشكلات عاطفي براي آموزش نحوه حل مشكلات استفاده كنيد

هنگامي كه كودك با شما يا يك بچه ديگر مشكل پيدا مي كند محدوديتهاي او را به وضوح برايش توضيح دهيد سپس او را به سمت پيدا كردن راه حل مناسب راهنمايي كنيد. مثلا شما مي توانيد بگوييد: «مي دانم از خواهرت عصباني هستي. اما نبايد او را بزني. پس وقتي عصباني مي شوي چه كار ديگري مي تواني بكني؟».

اگر كودك شما ايده اي در مورد راه حل مناسب ندارد چند گزينه در اختيار او قرار دهيد. متخصصين در زمينه مديريت عصبانيت، توصيه مي كنند كه در چنين شرايطي به كودك خود بگوييد اول شكم، آرواره و مُچ دستهايش را چك كند و ببيند كه آيا آنها سالم هستند، سپس يك نفس عميق بكشد تا عصبانيت را از بدن خود بيرون كند و همچنين احساس بهتري از به دست آوردن مجدد كنترل خودش پيدا كند. آنگاه به كودك خود كمك كنيد تا با صداي بلند و محكم درباره عصبانيتش حرف بزند؛ او مي تواند با يك جمله شبيه به اين حرفش را آغاز كند: «وقتي داد مي زني من عصباني مي شوم». كودكان بايد بدانند كه عصباني شدن طبيعي است اما فقط تا جايي كه به ديگران به اين خاطر آزار و آسيب نرسانند.

 

با حفظ آرامش خودتان يك الگوي مناسب براي كودك باشيد

کودکان را مدير تربيت کنيم

همچنين شما مي خواهيد بدانيد كه در برابر ابراز احساسات كودك خودتان چگونه واكنش نشان مي دهيد. بسيار مهم است كه در زمان عصبانيت جملات و حرفهاي نامناسب، تند و زننده به كار نبريد. بهتر است به جاي گفتن اينكه «تو من رو ديوونه مي كني» بگوييد: «وقتي اين كار را مي كني من عصباني مي شوم»؛ در اين صورت كودك شما مي فهمد كه مشكل به رفتار او بر مي گردد نه به خود او. سعي كنيد احساسات خودتان را نيز در نظر بگيريد. برخي از والدين احساسات منفي خودشان را در نظر نمي گيرند تا شايد بتوانند ناراحتي يا مشكلات كودكشان را كاهش دهند. اما پنهان كردن احساسات واقعي خودتان تنها موجب گيج شدن كودك مي شود. مثلا در صورتي كه به كودك بگوييد كه ناراحت هستيد اما رفتار نامناسبي از خودتان بروز ندهيد به كودك نشان داده ايد كه مي توان شديدترين احساسات را نيز به خوبي سركوب كرد.

 

با شعر خواندن هوش عاطفي او را افزايش دهيد

بهتر است به شيوه ظريف انتقال احساسات از يک فرد به فرد ديگر بپردازيم .در خواندن شعر توسط مربي ،اگر به حالتهاي عاطفي ويژه درون شعر توجه کرده تا آنجا که مقدور است از حالتهاي چهره و اندام و آهنگ صدا و ... بهره بگيريم چه اتفاقي خواهد افتاد؟ گلمن در کتاب هوش هيجاني اش مي گويد :"ما به طور ناخودآگاه ، احساساتي را که از فردي ديگر مشاهده کرده ايم ، تقليد مي کنيم . به اين صورت که ناخودآگاه  از حالت هاي چهره ، اندام ، آهنگ صدا و ديگر نشانه هاي غير کلامي احساسات ديگران الگومي گيريم ."  لذا مي توان اميدوار بود که با استفاده از پتانسيل هاي موجود در شعر ، بخشي مهم از پرورش هوش عاطفي کودکان به عهده شعر گذاشته شود.

 

 

فرآوري : کهتري

بخش خانواده ايراني تبيان

+ نوشته شده در  یکشنبه ششم فروردین 1391ساعت 19:21  توسط ف مهدویان  | 

کشف استعداد هنري کودکمان ،چگونه؟

 


تمام هنرها چشمه هاي فياضي هستند که از درون انسان هاي هنرمند جاري مي شوند و همگي سرچشمه در آن کمال لايزال دارند و براي هنروران بزرگي چون حافظ و سعدي و مولانا شدن، چيزي وراي کلمات و وزن و قافيه و... لازم است.

کشف استعداد هنري کودکمان ،چگونه؟

هنر متاعي است ذي قيمت و به تبع آن، تحصيلش بسيار دشوار، تنها کساني که خواسته اند بهاي اين درّ گرانبها را بپردازند، توانسته اند بخشي از خطوط زرين فرهنگ و هنر اين مردم باشند. آنان که تمام فرصت خود را صرف طلب نان و نام کرده اند، هرگز نتوانسته اند افتخار خسرواني ملک هنر را بيابند. نام و ياد و منش چنين کساني قطعا نبايد مانند ساير اشيا عتيقه تنها در کنج موزه اي نگهداري شود. اگر چه بسياري از سروران ملک هنر، چهره در نقاب خاک کشيده اند، اما روح و حيات هنرشان همواره زنده خواهد ماند.

هنر از نظر کودکان با آن چه بزرگ سالان مي پندارند تفاوت دارد. تعريف هنر هرچه باشد، از نظر کودک وسيله اي جهت بيان احساسات و افکار به طرز ناخودآگاه است. هيچ دو کودکي از نظر احساسي و فکري به يک ديگر شبيه نيستند. در واقع کودک امروز با کودک ديروز تفاوت زيادي دارد. به همين دليل نقاشي هاي آنان نيز متفاوت است.

کودک محيط اطراف خود را آن گونه که مي بيند ترسيم نمي کند، بلکه ترسيم هاي وي مبتني بر برداشت او از پديده هاي خارجي است و با رشد کودک و تغيير نگرش ها و تفکر وي ترسيم هايش نيز تغيير مي يابد. فعاليتهاي هنري براي کودک زمينه‌اي است نامحدود براي اکتشاف طبيعت، انسانها، رنگها و شکلها و ... و هر لحظه‌ آن تجربه تازه‌اي است در دنياي ناشناخته و وسيله‌اي براي ابراز حالات، افکار و آرزوها است.‌

فعاليتهاي هنري عرصه‌اي است براي آفرينش لذت‌بخش. در آفرينش يک اثر، کودک از هدف خاصي پيروي نمي‌کند، بلکه تماميت هستي خود را در آن منعکس مي‌کند. هيچ دو اثري همانند نيست و کودک هرگز نمي‌تواند کار خود را تکرار کند. به همين دليل آثار کودکان ارزش خاصي پيدا مي‌کند به طوري که هنرمند، روانشناس، مربي و جامعه‌شناس هريک از ديد خود به آن توجه مي‌کند. استعداد هنري معمولا خيلي زود بروز مي کند. البته با مشاهده اولين باري که يک کودک سه ساله ويولن مي زند و يا کاغذ سفيد را خط خطي مي کند، به قطع و يقين نمي توان پيش گويي کرد که در آينده، به پيکاسوي ديگري تبديل مي شود. براساس بررسي هايي که درباره زندگي هنرمندان انجام شده، بذرهاي موجود در زمينه استعداد هنري فرد، درست در همان سال هاي اوليه به بار مي نشيند و قابل تشخيص است.

اگر چه والدين يا آموزگاران به ندرت مي توانند با اطمينان پيش بيني کنند که خلاقيت هنري کودک پيش دبستاني، در آينده او را به يک هنرمند استثنايي يا خلاق تبديل خواهد کرد

اگر به اعضا فرصت داده شود تا بدون دخالت بزرگترها به فعاليت هنري بپردازند و رشد پيدا کنند نيازي به محرک جهت پردازش پرورش خلاقيت در کودکان نخواهد بود و عضو بدون ترس و خجالت، خلاقيت خود را بروز خواهد داد و با اعتماد به نفس به کار خود مي پردازد. بنابراين متکي به فکر ايده و نظر ديگران نخواهد بود.

دخالت و اعمال نظر بزرگسالان در انجام فعاليت هاي هنري مي تواند عامل بازدارنده باشد. هرجا صحبت هنر آغاز مي شود به جنبه هاي مربوط به زيبايي شناختي آن توصيه مي شود. اما اين توقع که هنر بايد هميشه زيبا باشد، فعاليت هاي هنري کودکان را از مسير اصلي خود منحرف مي کند. پس در کنار نتيجه کار هنري کودکان انجام فعاليت و کسب تجربه مورد نظر است. بدين معني که مراحلي که عضو جهت خلق يک فعاليت هنري طي مي کند نحوه تفکر و احساس و ادارک او از هنگام انجام فعاليت و چگونگي برقراري رابطه اش با محيط اطراف اش از اهميت بيش تري برخوردار است.

کشف استعداد هنري کودکمان ،چگونه؟

با توجه به اين نکته که کسب تجربه در زمينه فعاليت هاي هنري در شکوفايي استعداد هنري فرد است، فراموش نکنيم هدف ما از آموزش هنر به اعضا الزاما منتهي به خلق اثر هنري زيبا نيست. توجه به زيبايي اثر در حيطه هنرهاي تزييني مد نظر قرار مي گيرد. برنامه هاي هنري در دوره هاي کودکي و نوجواني مي تواند به گونه اي تنظيم شود تا به پرورش استعدادهاي هنري و شکوفايي خلاقيت آن ها بيانجامد.

زندگي نامه هايي که به شرح دوران کودکي هنرمندان مي پردازد، نشان مي دهد که هميشه در خانه زمينه مساعدي براي ظهور استعداد کودک وجود داشته است. والدين غالباً جزو اولين مربيان  کودک خود هستند و اغلب خودشان نيز خالق يک اثر هنري يا هنرمند بوده اند.

براي والديني که کودک تيزهوششان از استعداد هنري برخوردار است، توصيه هايي براساس زندگي نامه هنرمندان وجود دارد. اگر فرزندتان از استعداد خاص هنري برخوردار است، اولين موردي که بايد به آن توجه کرد، ايجاد فرصت مناسب براي بروز استعداد اوست. اگر استعداد ذاتي بروز کند، مي توان با تشويق، حمايت و آموزش به دور از فشار، آن را پرورش داد. با ظهور استعدادهاي کودکتان، آموزگاراني که از سطح علمي بالايي برخوردارند، مي توانند بدون هيچ نوع جهت گيري، شما و فرزندانتان را راهنمايي کنند تا بتوانيد سطح استعداد فرزندتان را مشخص کنيد شايد براي والدين مشکل باشد که با پيشرفت هر چه بيشتر استعداد فرزندشان در زمينه هاي خاص، باز هم بي طرفانه و دقيق به مسئله  بپردازند. آموزش کودک به همراهي يک آموزگار در طول سال هاي يادگيري، مي تواند سبب به وجود آمدن نگرشي جانبدارانه در زمينه استعداد او شود.

بسياري از کساني که در دوران کودکي از استعداد هنري فراواني برخوردار بودند و والدين آنها با تشويق و فداکاري، سعي در پرورش استعدادهايشان داشتند، در دوران بزرگسالي، به عنوان شغل دوم به کودکان آموزش هنر مي دهند يا براي تامين معاش خانواده، به عنوان مثال تابلوهاي نقاشي معمولي خود را در نمايشگاه هنري کوچکي به فروش مي رسانند.

هرگونه دخالتي در کار هنري کودکان، هرگونه راهنمايي، هرگونه دادن مدل يا تعليم سبک خاص، يا القاي سليقه و ديد ويژه، سير طبيعي تکامل هنر را برهم مي‌ريزد. قدرت خلاقه را از بين مي‌برد. ارزش و مفهوم کار هنري کودکان را دگرگون و بلکه ويران مي‌سازد و استعداد هنري را در نطفه از بين مي‌برد

استعداد در زمينه هنر يک استعداد ذاتي است که در بين همه تا حدودي وجود دارد اما استعداد استثنايي در هنر چيز ديگري است. اگر چه يک عمر از خود گذشتگي و تعهد لازم است تا اين استعداد فوق العاده پرورش يابد، فرصت هاي اندکي براي موفقيت رسيدن اين هنرمندان برجسته وجود دارد. حتي در صورت برخورداري از استعداد توام با تعهد راهي براي پيشگويي قطعي در اين زمينه وجود ندارد که کودک با استعداد شما در زمينه هنر، به همان نقطه اوجي برسد که انتظارش را داريد.

هرگونه دخالتي در کار هنري کودکان، هرگونه راهنمايي، هرگونه دادن مدل يا تعليم سبک خاص، يا القاي سليقه و ديد ويژه، سير طبيعي تکامل هنر را برهم مي‌ريزد. قدرت خلاقه را از بين مي‌برد. ارزش و مفهوم کار هنري کودکان را دگرگون و بلکه ويران مي‌سازد و استعداد هنري را در نطفه از بين مي‌برد. فرق آثار هنري و صنعتي در اين است که در هنر، هر اثر شخصيت خاص خود را دارد ولي آثار صنعتي همه يکسانند.

وقتي آثار کودکان ارزش هنري مي‌يابد که شخصيت، انديشه، احساس و دريافت و سبک کار واقعي آنان در آن منعکس باشد. مهارت فني در خط و سايه و شکل‌سازي و به کار بردن رنگ کاملاً جنبه فرعي دارد و هدف نيست.

 

فرآوري :فهيمه کهتري

 بخش خانواده ايراني تبيان

+ نوشته شده در  پنجشنبه سوم فروردین 1391ساعت 19:23  توسط ف مهدویان  | 

معماري آينده ي کودک

 


پيامبر اکرم (صلي الله عليه و اله) از ياران خويش پرسيدند"در کدام لحظه زن به خداوند نزديک تر است؟"

پاسخ مناسبي مطرح نشد تا اينکه حضرت فاطمه زهرا (عليه السلام)سوال ايشان را شنيدند و پاسخ دادند: آن لحظه اي که زن در خانه ي خود مي ماند و به امور زندگي و تربيت فرزند مي پردازد به خدا نزديکتر است.(نهج الحياه.حديث 91.ص 125)

تربيت،اکسير قدرتمند روح انسان

شايد همه ما نياز داشته باشيم که قدري در اين عبارات تامل کنيم.چرا که باور داشتن به اهميت نقش مادر در تربيت فرزند، موضوعي بسيار مهم و حساس است که بايد مورد توجه جدي قرار گيرد. اين در حالي است که شرايط جامعه ما به گونه اي است که بسياري از مادران شاغل هستند و فرزندان خود را در از ماههاي اول تولد به مهد کودک و مراکز نگهداري از کودکان مي سپارند و به سراغ مشغله هاي خويش مي روند.غافل از اينکه فرزندشان را در حساس ترين روزهاي رشد جسماني و روحاني تنها گذاشته اند.

البته نبايد از اين نکته چشم پوشي کرد که نيازهاي زندگي امروز براي بسياري از بانوان ايجاب مي کند که براي گذران معيشت زندگي،شغلي داشته باشند تا منبع درامدي براي خانواده باشد،اما در بسياري از موارد واقعا اينطور نيست و مادران زيادي هستند که به خاطر علاقه شخصي و عدم پايبند شدن به کودک تازه تولد يافته،پس از تولد نوزادشان مجددا به محيط کار خويش بازمي گردند و صرفا ارضاء روحي خويش را در نظر مي گيرند. درست است که يک مادر با وجود تعدد وظايف و مسئوليت هايي که دارد به عنوان يک انسان حق دارد تا اوقاتي را به خويشتن اختصاص دهد اما،اين در صورتي شايسته است که به تربيت روح يک کودک معصوم،لطمه و صدمه اي وارد نکند.

بسياري از محققان و روانشناسان کودک به اين نتيجه رسيده اند که بيشترين يادگيري کودکان در دو سال اول زندگاني آنان است و مغز يک کودک تا پيش از 2 سالگي قابليت رشد در زمينه هاي متعددي را دارا مي باشد و آن دسته از فرزنداني که با نظارت دقيق والدين و مربيان تحت کنترل و حمايت بوده اند،از ضريب هوشي بالاتري برخوردار بوده اند. از طرفي مي توان اينطور بيان کرد که برخلاف تصوراتي که شايد در گذشته در رابطه با کودکان وجود داشت،کودکان امروز از همان ماههاي آغاز زندگي شان از هوشياري و قدرت يادگيري بالايي برخوردار هستند و هر آنچه که در اطراف آنها رخ مي دهد بر شخصيت آنان تاثر گذار است و اين يک تصور اشتباه است که فکر کنيم با کودکي مواجه هستيم که نمي فهمد و قدرت درک ندارد.

اميرالمومنين حضرت علي (عليه السلام)مي فرمايند: اسراري که در نهاد انسان پايه گذاري شده در طول ايام،آشکار مي گردد.(غرر الحکم،ص47)

اين بدان معناست که پايه گذاري شخصيت هر انساني ريشه در دوران کودکي و سالهاي اول تولد او دارد. يا به عبارتي مي توان اينطور بيان کرد که هر کس هر شخصيت و خصلتي که دارد نتيجه آن چيزي است که در کودکي آموخته و تعليم ديده است. يک نوزاد اگرچه معني کلمات و جملات را متوجه نمي شود و ويژگي تصاوير و اشياء را تشخيص نمي دهد، اما اصوات را مي شنود و مناظر را مي بيند. به اين ترتيب اعصاب مغز او تا حدودي از اين مسئله متاثر مي شود. پس مشخصا نمي توان مدعي شد که همه ديدني ها و شنيدني ها اثري بر يک نوزاد ندارند. ممکن است شنيدن جملات براي يک نوزاد بي معنا باشد اما بر روح حساس و لطيف او نقشي بر جا مي گذارد.

بسياري از محققان و روانشناسان کودک به اين نتيجه رسيده اند که بيشترين يادگيري کودکان در دو سال اول زندگاني آنان است و مغز يک کودک تا پيش از 2 سالگي قابليت رشد در زمينه هاي متعددي را دارا مي باشد و آن دسته از فرزنداني که با نظارت دقيق والدين و مربيان تحت کنترل و حمايت بوده اند،از ضريب هوشي بالاتري برخوردار بوده اند

نکته مهم اينجاست که همه چيز به تدريج و به آرامي در وجود کودک شکل مي گيرد. شنيدن جملات و کلمات در طي زمان با وجود يک کودک عجين مي شود و او نسبت به انها آشنايي پيدامي کند و همين شناخت مي تواند بر آينده يک کودک اثر گذار باشد. اين مساله چندان پيچيده نيست.حتي براي يک بزرگسال نيز چهره يک فرد آشنا دوست داشتني تر از يک غريبه است.

 اين طبيعي است که انسان با هر چيزي به تدريج خو مي گيرد و نسبت به ان علاقه مند مي شود.تصور کنيد نوزادي که در يک محيط ديني و اخلاقي پرورش پيدا مي کند و بارها شنونده صوت قرآن و کلمات زيباي خداوند مي شود، و شاهد نماز خواندن والدين خويش است با نوزادي که در محيطي کاملا متفاوت پرورش يافته و به شنيدن صداي انواع موسيقي عادت کرده و شاهد اعمال ناشايست اطرافيان خويش بوده،بسيار متفاوت است. پس اين ما هستيم که فرزندان معصوم و بي گناهمان را با هر آنچه بخواهيم مانوس مي کنيم و عادت مي دهيم.

پيامبر اکرم(صلي الله عليه و آله) نيز نسبت به اين نکته تربيتي توجه ويژه اي داشتند و به پيروانشان امر کرده اند که بلافاصله بعد از تولد نوزاد،در گوش راست او اذان بگويند و در گوش چپ او اقامه گويند.چندان عجيب نيست که علم و آگاهي پيامبر به گونه اي بود که ايشان کاملا مي دانستند که نوزاد معاني دقيق اذان و اقامه و کلمات قرآني را درک نمي کند اما از قدرت تاثيرگذاري اين الفاظ بر اعصاب ظريف کودک اطلاع داشتند.

تربيت،اکسير قدرتمند روح انسان

به نظر مي رسد يک پيام مهم اخلاقي نيز در اين گفته پيامبر(ص)وجود دارد و آن نوعي هشدار به پدران و مادران است که نسبت به امور تربيتي فرزند خويش،بي توجه نباشند و اين مسئله را امري حساس و خطير بدانند که جاي هيچگونه سهل انگاري در آن وجود ندارد. امر تعليم و تربيت آنقدر مهم است که والدين و مربيان مي بايست از هر فرصتي و هر ابزاري در اين راستا بهره برند. خصوصا در شرايطي که جامعه امروز ما در ان واقع شده،امر تربيت و تاثير والدين بر فرزندان بسيار مهم است. پدر و مادر مي بايست همچون دو مربي آگاه و زيرک،نظارت دائمي بر وضعيت فرزندخويش داشته باشند و در تمامي مراحل زندگي نسبت به نوع و شيوه خاص تربيت در ان سنين،اقدام کنند. بدون شک فراهم آوردن چنين شرايط تربيتي کار چندان ساده اي نيست اما به جان خريدن برخي از سختي ها، قطعا ارزش ساخته شدن شخصيت درست و شايسته يک انسان را دارد. بنابراين آنچه مهم است اينکه هرگز فراموش نکنيم که نحوه رشد و تربيت يک نوزاد بسيار مهمتر از اين است که صرفا به فکر تولد او باشيم. تربيت آنقدر مهم است که توصيه مي شود پيش از تولد نوزاد براي آن برنامه ريزي درست و مناسبي صورت گيرد.

 

فاطمه ناظم زاده

بخش خانواده ايراني تبيان

+ نوشته شده در  سه شنبه یکم فروردین 1391ساعت 19:22  توسط ف مهدویان  | 

استانداردهايي براي تنبيه

 


تنبيه در اصطلاح عبارتست از کيفري که در اثر انجام عمل خاصي اعمال مي شود. البته همانطوري که از آيات و روايات بر مي آيد تنبيه و کيفر در تربيت اسلامي اولين و تنها راه کنترل نيست بلکه هنگامي که ارشادها و نصيحت ها ، بي اعتنايي ها و تذکر  ها مفيد واقع نشود مسئله تنبيه پيش خواهد آمد.

 استانداردهايي براي  تنبيه

تنبيه کودک در هنگام انجام کار زشت لازم  است. اگر احساسات و عکس العمل هاي شما براي وادارکردن کودک به انجام کارهاي قابل قبول و يا خودداري از کارهاي نا پسند کافي نيست بايد از تنبيه استفاده کنيد. اما تنبيه بايد تا آنجا که ممکن است با خطا متناسب باشد. محروم کردن کودک از شرکت در مسابقه فوتبالي که با اشتياق بسيار زيادي انتظارش را کشيده است، به اين دليل که اتاقش را مرتب نکرده بسيار نا متناسب است.

 

وقتي شدت تنبيه بسيار زياد باشد ممکن است کودک نتواند آن چيزي را بياموزد که شما قصد آموختنش را به او داشته ايد. شما ممکن است بخواهيد اهميت رفتار را به طريق خاصي به او نشان دهيد اما کودک تنبيه شما را ظلم به خود تلقي خواهد کرد و در نتيجه موضوع کار ناپسند خود را فراموش مي کند. او به خود حق مي دهد که شما را آدمي خشن بداند. او به هيچ وجه قادر نيست رفتار خود را غلط بداند،بخصوص وقتي که شدت تنبيه روي مسئله اصلي سايه بيندازد. تنبيه ملايم تر به احتمال بيشتري کودک را متوجه کار ناپسند خود مي کند و بيشتر احتمال دارد که رفتار خود را عوض نمايد و آن طور که شايسته است رفتار کند.

 

تحقيقات نشان داده اند که تنبيه بسيار شديد باعث مي شود تا کودک ياد بگيرد که بار ديگر نبايد گير بيفتد.  اگر کودک شما يک کار ناپسند را به دفعات تکرار مي کند رفتارش را به تذکر دهيد و بگوييد که به نظر شما، او بايد تنبيه بشود. به او بگوييد براي اينکه تنبيهش عادلانه باشد بايد به اتفاق هم در مورد نوع تنبيه تصميم بگيريد و از او بپرسيد که به نظر او چه تنبيهي مناسب  است . پاسخ او شما را به حيرت وا مي دارد زيرا آنچه او به شما پيشنهاد مي کند آنقدر شديد است که شما حتي فکرش را هم نمي کرده ايد.

وقتي او را در اين تصميم گيري شرکت مي دهيد در موقعيتي قرار مي گيريد که مي توانيد به او تخفيف دهيد و از شدت تنبيه بکاهيد.

شما همچنان حاکم باقي مي مانيد اما ملايمت و حمايت و قضاوت عادلانه ي خود را هم نشان مي دهيد .

تنبيه ملايم تر به احتمال بيشتري کودک را متوجه کار ناپسند خود مي کند

 و بيشتر احتمال دارد که رفتار خود را عوض نمايد و آن طور که شايسته

است رفتار کند

تنبيه وقتي مي تواند در تربيت کودک موثر باشد که شما اوضاع را تحت کنترل داشته باشيد اما در عين حال بايد علاقه و توجه خود را هم به کودک نشان بدهيد. شما بايد به او نشان دهيد که احساسات او را  در نظر مي گيريد و به او بفهمانيد که اورا درک مي کنيد . تنبيه بدون در نظر گرفتن احساسات منظور شما را برآورده نمي کند. والدين مي توانند قيافه شرمنده اي به خود بگيرند و به کودک بگويند که متاسفانه مجبور به تنبيه او هستند زيرا هر راه ديگري با شکست مواجه  شده و اين آخرين راه حل آنهاست .

و در آخر توجه شما را به روايتي از امام موسي بن جعفر (ع) جلب مي کنم که در جواب شخصي که راجع به کودک خود شکايت داشت، فرمودند: اورا مزن، با او قهر کن ولي طول مده و زود آشتي کن. ( بحار الانوار ج 23 ص 114).

 

 

فرآوري : نوريه نورچمني زارع

بخش خانواده ايراني تبيان

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم اسفند 1390ساعت 19:21  توسط ف مهدویان  | 

مامان؛بابا! من نگرانم

 


در حاليکه کودکان نه مشغله کاري دارند و نه مشکل مالي، اما عوامل بسيار زيادي وجود دارد که ممکن است در کودک استرس ايجاد کند. استرس مي‌تواند هر فردي را که احساس نااميدي مي‌کند تحت تأثير قرار دهد حتي کودکان....

استرس در کودکان

گاهى اوقات ما والدين تصور مى كنيم كه استرس هاى درونى ما را كودكانمان به هيچ وجه ندارند. اما واقعيت اين است كه كودكان نيز احساسات مربوط به خود را دارند و به عبارتى مطابق با شرايط سنى شان از احساسات زيادى برخوردارند. آنها هم همانند بزرگسالان استرس را احساس مى كنند و چنانچه از نحوه برخورد با آن آگاهى كامل نداشته باشند، بدون شك دچار آسيبهايى خواهند شد.

نكته حائز اهميت در اين زمينه، داشتن آگاهى كافى براى والدين است. آنها بايد به كودكان خود آموزش دهند كه چگونه احساسات و عواطف خود را شناسايى و با والدين خود در ميان بگذارند. با توجه به تجربيات پدر و مادر اين امكان وجود دارد كه از راه هاى سالم با اين مشكل برخورد كنند. والدين با ارائه مهارتهاى سالم به فرزندان خود به آنها كمك مى كنند تا در طول زندگى با هر نوع استرس و فشارى روبرو شده و بتوانند بر آن غلبه كنند.

 

منشأ استرس کودکان

در حاليکه کودکان نه مشغله کاري دارند و نه مشکل مالي، پس چه عاملي مي‌تواند موجب نگراني آنها شود؟

در پاسخ بايد گفت عوامل بسيار زيادي وجود دارد که ممکن است در کودک استرس ايجاد کند. استرس مي‌تواند هر فردي را که احساس نااميدي مي‌کند تحت تأثير قرار دهد حتي کودکان. پيش از رفتن به مدرسه جدايي از والدين و پس از آن فشارهاي تحصيلي و اجتماعي بخصوص تطبيق دادن خود با شرايط موجود در کودک استرس ايجاد مي‌کند.

بسياري از کودکان بعد از ساعات مدرسه فرصتي براي بازي يا استراحت کردن ندارند. اگر کودکي از فعاليت فوق برنامه شکايت دارد و يا تمايلي به انجام دادن آنها ندارد، به اين معناست که بيش از حد معمول براي او برنامه‌ريزي شده است که اين مساله خود منشا استرس براي کودک مي گردد.

کودکاني که تصاوير ناراحت‌ کننده در تلوزيون تماشا مي‌کنند و يا اخبار مربوط به بلاياي طبيعي، جنگ يا تروريسم را مي‌شنوند ممکن است نگران امنيت خود يا افراد مورد علاقه خود شوند

 

استرس در کودکان ممکن است با عواملي بيش از آنچه در زندگي آنها اتفاق مي‌افتد تشديد شود. آيا فرزندتان صحبت‌هاي شما درباره مشکلات کاري، نگراني در مورد  بيماري بستگان، و يا جر و بحث با همسرتان بر‌سر مسائل مالي را مي‌شنود؟ والدين بايد مراقب چگونگي صحبت کردن خود در حضور کودکان باشند زيرا آنها نگراني پدر و مادر خود را احساس کرده و دچار استرس مي‌شوند.

استرس در کودکان

اخبار جهان نيز مي‌تواند موجب استرس شود. کودکاني که تصاوير ناراحت‌ کننده در تلوزيون تماشا مي‌کنند و يا اخبار مربوط به بلاياي طبيعي، جنگ يا تروريسم را مي‌شنوند ممکن است نگران امنيت خود يا افراد مورد علاقه خود شوند. با کودکان در مورد آنچه مي‌بينند يا مي‌شنوند صحبت کرده و برنامه‌هايي را که تماشا مي‌کنند کنترل کنيد، به اين ترتيب در درک بهتر آنچه در جريان است به او کمک مي‌کنيد.

عوامل مشکل سازي چون بيماري، مرگ عزيزان يا طلاق نيز مؤثر هستند. اگر اين عوامل به فشارهاي روزانه که کودک با آنها مواجه است اضافه شود استرس در او تشديد مي‌شود. حتي مسالمت‌آميز‌ترين طلاقها براي کودک تجربه‌اي دشوار است زيرا اصلي‌ترين سيستم امنيتي او يعني خانواده دچار تغييري جدي مي‌شود. والديني که از يکديگر جدا مي‌شوند هرگز نبايد کودک را وادار به انتخاب يکي از طرفين کنند و يا در حضور او از يکديگر بدگويي کنند.

 

علائم و نشانه‌ها

هميشه تشخيص اينکه کودکان چه موقع دچار فشار روحي هستند کار ساده‌اي نيست اما تغييرات رفتاري در کوتاه مدت مانند تغييرات در خلق و خو، ادا درآوردن، تغيير در الگوهاي خواب يا شب ادراري مي‌تواند نشانه‌هايي از وجود استرس در کودک باشد. بعضي از کودکان دچار مشکلات فيزيکي مانند دل درد يا سردرد مي‌شوند،  بعضي در تمرکز و انجام تکاليف درسي مشکل دارند و بعضي ديگر گوشه گير شده و بيشتر وقت خود در تنهايي سپري مي‌کنند.

در کودکان کم سن و سال‌ تر استرس ممکن است موجب پيدايش عادات جديد رفتاري شود مانند مکيدن انگشت، پيچاندن موهاي خود يا انگشت کردن در بيني. کودکان بزرگتر ممکن است دروغ بگويند، موجب آزار و اذيت ديگران شوند يا پرخاشگري کنند.

حتي مسالمت‌آميز‌ترين طلاقها براي کودک تجربه‌اي دشوار است زيرا اصلي‌ترين سيستم امنيتي او يعني خانواده دچار تغييري جدي مي‌شود

چگونه مي‌توان به کودکان در کاهش استرس کمک کرد؟

والدين ممكن است نتوانند از بروز احساساتى مثل خشم، عصبانيت، ناراحتى در فرزندان خود جلوگيرى كنند اما مى توانند ابزار و راه كارهايى را كه براى غلبه بر اين احساسات وجود دارد، به فرزندان خود معرفى و يا در اختيار آنان قرار دهند.

 

صداى خود را بالا نبريد

وقتى متوجه عصبانيت و ناراحتى فرزندتان شديد، سعى نكنيد با صداى بلند از او سؤالى كنيد يا با گفتن كلماتى مثل: خوب، حالا مگه چى شده؟ دنيا كه به آخر نرسيده آن را متهم جلوه دهيد.

 

استرس در کودکان

به سخنان فرزند خود خوب گوش دهيد

به آرامى از فرزند خود سؤال كنيد چه موضوعى باعث ناراحتى اش شده است و سعى كنيد فقط شنونده باشيد. با علاقه و صبر و حوصله به سخنان او گوش دهيد و از هرگونه پيشنهاد، داورى، نصيحت و امر و نهى پرهيز كنيد.

با اداى كلمات و جملاتى سعى كنيد به فرزندتان القا كنيد كه متوجه احساس اش شده ايد و با او كاملاً هم عقيده هستيد.

احساس آنها را نامگذارى كنيد

اكثر كودكان هنوز نامى براى احساسات خود ندارند. اگر فرزند شما احساس خشم و ناراحتى كرد با استفاده از كلمات به تشخيص احساس او كمك و او را در نامگذارى احساسش يارى كنيد.

چنانچه آنها به احساس خود و نام آن آگاه باشند، نحوه بيان بهترى خواهند داشت و بهتر مى توانند با شما رابطه برقرار كنند.

علاوه بر همه اين موارد:

استراحت کافي، تغذيه مناسب و البته تربيت درست ميتوانند از عوامل مؤثر باشند. براي فرزند خود وقت کافي در نظر بگيريد. مهم نيست آنها ميخواهند با شما صحبت کنند و يا فقط در کنار شما باشند، اين فرصت را به آنها بدهيد.

با گفت و گو در مورد آنچه ممکن است دليل استرس باشد به فرزند خود کمک کنيد تا بر استرس خود غلبه کند. به کمک يکديگر راه حلهاي مناسبي پيدا کنيد مانند: کاهش فعاليت‌هاي بعد از مدرسه، گذراندن وقت بيشتر با خانواده يا معلم و انجام فعاليت‌هاي ورزشي.

همچنين مي‌توانيد کودک را از قبل براي روبه‌رو شدن با موقعيت‌هاي تنش‌زا آماده سازيد. مثلا اجازه دهيد بداند که قرار است به دکتر برود و با او در مورد آنچه ممکن است اتفاق بيفتد صحبت کنيد. به ياد داشته باشيد که کودکان کم سن و سال تر نيازي به آماده سازي ندارند زيرا اين عمل مي‌تواند موجب اضطراب بيشتر آنها شود.

اگر فرزند شما احساس خشم و ناراحتى كرد با استفاده از كلمات به تشخيص احساس او كمك و او را در نامگذارى احساسش يارى كنيد

و نکات آخر اينکه:

* مي توانيد به فرزند خود توصيه کنيد تا براي خارج شدن از شرايط استرس زا ، قدم بزند و يا حتي اگر دوست داشته باشد مي تواند مطلبي را بنويسد.

* اجازه دهيد که استرس را از خودش دور نمايد.

* زمانيکه آرام گرفت ، با او صحبت کنيد تا بفهميد چه راه حل مناسبي براي مشکلش مي توانيد پيدا کنيد.

* سعي کنيد در تمام وقت به او احساسي مثبت القاء نماييد و بگوييد که کمتر مشکلي است که قابل حل نباشد و تمام اينها موقتي است.

 

 

فرآوري: مريم عطاريان

گروه خانواده ايراني تبيان

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم اسفند 1390ساعت 19:18  توسط ف مهدویان  | 

شیر مادر در تربیت اثر دارد !

 


فرزندان ما برایمان از ارزش فوق‌العاده‌ای برخوردارند و هر کاری برای آن‌ها انجام می‌دهیم تا به بهترین نحو تربیت شوند و بهترین زندگی را داشته باشند.

اما به نظر می‌آید که یک عامل بسیار مهم در نگاه برخی از والدین مظلوم شناخته شده و آن طور که باید نسبت به آن توجه ویژه نمی‌شود وآن اهمیت دادن به شیر مادر در ایامی که باید آن را مورد توجه قرار داد می باشد .


شیر مادر

تأثیر شیر در پرورش کودک

اسلام نوع شیر را در کیفیت پرورش کودک مؤثر می‌داند. از این رو توصیه می‌کند که در موقع انتخاب همسر که مادر آینده فرزندتان خواهد بود، زن عاقل و زیبا و خوش اخلاق و سالم و نیرومند را انتخاب کنید تا فرزندانی زیبا و نیرومند و هوشمند و خوش اخلاق داشته باشید. و ثانیاً تأکید می‌کند که تا حد امکان کودک از شیر مادر تغذیه شود و ثالثاً می‌گوید اگر ناچار شدید برای فرزندتان دایه بگیرید دقت کنید عاقل و زیبا و خوش اخلاق و سالم باشد، چون شیر به هر حال، در کیفیت پرورش کودک تأثیر دارد.

 

آثار تغذیه پیش از بارداری

علاوه بر آثار تغذیه بعد از تولد می‌توان به تأثیرات آن در دوران بارداری و حتی پیش از بارداری نیز اشاره نمود. نه تنها باید به تغذیه کودک دقت نمود بلکه نوع تغذیه پدر و مادر نیز در این امر دخیل است.

چنانچه زمان ارتباط پدر و مادر و تولید مثل نیز می‌تواند در چگونگی احوال فرزند به وجود آمده تأثیر گذار باشد.

از این رو اسلام تأکید دارد که هنگام شیر دادن به نوزاد، مادر با آرامش و به دور از اضطراب و استرس و در شرایط مناسب قرار گیرد. امروزه ثابت شده که هورمون‌های حاصل از استرس در بدن مادر می‌تواند بر محتوای شیر مادر تأثیر گذار باشد.

 

اهمیت شیر مادر

تغذیه کودک در تربیت او نقش بنیادین دارد چون بنیاد یک بنا که اگر سست و کج و ضعیف باشد بقاء و دوام و استحکام آن خدشه دار می‌گردد.

پس از اجرای وظایف سنگین دوران بارداری، اینک فرزندی پاک و نوزادی شایسته پا به عرصه وجود نهاده و وظیفه مادر را سنگین‌تر و تعهد تربیتی و اخلاقی و حقوقی مادر را بیشتر و بزرگ‌تر کرده است. تمام وظایف دوران بارداری به اضافه صیانت نفس از هواها و هوس‌ها و بهداشت جسمی و روحی کودک و ده‌ها مسئولیت‌های تربیتی دیگر پس از زایمان بر دوش مادر سنگینی می‌کند.

 

تأثیر شیر بر جسم و روان کودک

تأثیرپذیری شیر بر جسم و روح کودک، چیزی است که همه دانشمندان به آن اعتراف دارند، به ویژه انبیاء و اولیاء گرامی خدا بر آن اعتماد کرده‌اند و علوم روز و دانش پیشرفته بشر آن را تائید نموده‌اند.

 

موارد مهم در هنگام شیر دادن به نوزاد

بنابراین بهتر است که در هنگام شیر دادن، موارد زیر رعایت شود:

حضرت علی علیهالسلام فرمود: «دقت کنید که چه کسی فرزندان شما را شیر میدهد زیرا کودک با همین وضع پرورش می یابد.» 1

1- مادر رو به قبله باشد.

2- در مکان غصبی نباشد.

3- با طهارت و وضو باشد تا فرزند سعادتمند دنیا و آخرت قرار گیرد. 2

شیخ مرتضی انصاری دزفولی، صاحب کتابهای «رسائل» و «مکاسب» که جزء درسهای حوزههای علمیه می باشند، از علما و مراجع برجسته ی شیعه بود و مادرش دانشمند و اهل زهد و تقوی بود. روزی به مادرش گفتند: فرزندت به درجه ی عالی از علم و تقوی رسیده است. مادرش در پاسخ گفت: من در انتظار آن بودم که فرزندم ترقّی بیشتری داشته باشد زیرا من به او شیر ندادم مگر آنکه با وضو بودم و حتی در شبهای سرد زمستان، بدون وضو او را شیر ندادم.

4- زبانش مدام در حال ذکر و تلاوت قرآن و دعا باشد و از سخن چینی و غیبت به طور جدّی پرهیز و دوری کند.

5- شیر مادر باید از راه پاک و حلال باشد و هر لقمه ای را نخورد.

 

درسی از زندگی یک حیوان !

اگر به زندگی اسب دقت کنیم، نکات ارزشمندی را از این حیوان نجیب درس خواهیم گرفت. او حیوان باهوشی است. این حیوان هنگامی که در حالت گرسنگی در چراگاه رها می شود یا علوفه های سبز و تازه جلوی او گذاشته می شود، اول آن‌ها را بو می کند، اگر سالم، بی ضرر و بی خطر بود و دارای سمّ نبود آن‌ها را می خورد و گر نه هرگز فریب ظاهر غذا را نمی خورد و این عمل برای هر لقمه ای تکرار می شود.

مادر و فرزند

پدرها مراقب باشند خیانت در امانت نکنند !

لذا رسالت پدران در این زمینه سنگین است و زن و فرزند امانت الهی هستند که باید به سلامت روحی و معنوی آنان توجه جدّی شود و پدران دقت کنند که در قیامت، از کسانی نباشند که به عنوان خیانت در امانت معرفی شده و در عذاب الهی گرفتار آیند.

پدران باید در کسب حلال دقت کنند و از مال حرام یا مخلوط به حرام پرهیز کنند و برای پاک نمودن اموالشان، یک روز را به عنوان «سال خمسی» تعیین نمایند.

مادران هرگز به شوهران خود اجازه ندهند که لقمه ی حرام وارد زندگیشان شود زیرا لقمه ی حرام، سبب انحراف انسان از مسیر رسیدن به خداوند میگردد.

از همین رو، حضرت امام حسین علیهالسلام در کربلا فرمود: «زینب جان! علت اینکه دشمنان حرف هایم را نمی پذیرند آن است که شکم هایشان پر از حرام شده است.»

از این کلام نورانی معلوم می شود که خوردن حرام، انسان را تا سر حدّ کشتن اولیاء الله پیش می برد. بنابراین مواظب لقمه های خود و فرزندان خود باشیم.

امام باقر علیه السلام فرمود : برای شیر دادن فرزندتان از زنان پاکیزه (با دائم الوضو) استفاده کنید، زیرا شیر سرایت دهنده ویژگی‌های اخلاقی است .2

قرآن کریم نیز سفارش نموده : «ای کسانی که ایمان آوردهاید از رزق و روزی پاک و حلال بخورید.»(بقره، 168 )

اگر لقمه، حلال و پاکیزه باشد، ثمره و نتیجه اش لطافت قلب و تقویت آثار روحانی، معنوی و الهی است ولی اگر لقمه ی انسان از حرام شد، نتیجه و ثمره اش قساوت قلب و میل و گرایش به دنیا، شهوات، امور پست و شیطانی و محرومیت از معنویات و سعادت اخروی خواهد بود.

 

پی نوشت ها :

1- وسائل الشیعه، ج 15

2- مستدرک الوسائل ،ج15

3- وسائل الشیعه، ج 16

 

فرآوری :زهرا اجلال

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و یکم اسفند 1390ساعت 19:17  توسط ف مهدویان  | 

کودکان چگونه کودکی می‌کنند؟

 


همه ما کودکان را دوست داریم. کوچکی آنان شیرین زبانی، حرکات جالب و جذاب، لطافت وجودی، صداقت در گفتار و… و احیاناً اگر کودکان خود ما باشند به دلیل آنکه جزیی از وجود ما و ادامه دهنده نسل ما هستند به آنان عشق می‌ورزیم.

یکی از واقعیت‌های وجودی کودکان این است که کودکان زیاد گریه می‌کنند. ما معمولاً تاب گریه کودکان را نمی‌آوریم. در حالی که گریه بخشی از وجود کودک و نردبان کمال تلقی می‌شود. بچه‌ها در حین گریه کردن خود را تخلیه کرده و آرامش می‌یابند.


کودکان چگونه کودکی می‌کنند؟

کودکان به بازی با خاک علاقه‌مندند. شاید کمتر خانواده‌ای به کودک خود اجازه بازی کردن با خاک را بدهد. ولی باید بدانید که کودک از طریق بازی با خاک، خود را بیرون می‌ریزد و تخیلش بارور می‌گردد. اوج شکل گیری تخیل در سنین 3 تا 7 سالگی است؛ لذا توصیه می‌شود وسایل بازی مناسب مانند شن، کارت و... در اختیار کودکان بالاخص در این سنین قرار بدهید.

کودکان با یکدیگر دعوا می‌کنند. در سنین 3 الی 7 سالگی که دوره واگرایی نامیده می‌شود، کودکان با یکدیگر زیاد دعوا می‌کنند. آنان در حین دعوا خود را تخلیه می‌کنند. آشتی‌های بعد از دعواهای کودکانه بسیار شیرین است. این مسئله در دوران بزرگ‌سالی نیز مصداق می‌یابد. گاهی اوقات ما بهترین دوستان خود را بعد از یک ستیز به دست می‌آوریم.

کودکان چیزی را برای آینده ذخیره نمی‌کنند. آنان معمولاً آنچه را که دارند سریعاً مصرف می‌کنند. مثلاً اگر پولی داشته باشند بلافاصله با آن خوراکی دلخواه خود را خریداری می‌کنند.

از ویژگی‌های دیگر کودکان، کنجکاوی است. تحقیقات نشان داده است یک کودک دو سال و نیمه، 5/2 برابر یک محقق و پژوهشگر کنجکاو است. او از همه چیز سوال می‌کند. در اینجا لازم به ذکر می‌دانیم که کودکان در هنگام خواب آمادگی زیادی برای طرح مسائل خود دارند؛ لذا توصیه می‌شود در آن هنگام در کنار کودک خود بوده و به آنان اجازه دهید، صحبت کنند. بهتر است شما توضیح خود را در قالب یک داستان مطرح کنید تا کودک سوالات خود را در بستر قصه بازگو کند.

یکی دیگر از ویژگی‌های کودکان علاقه‌مندی آنان به بازی است. بررسی‌های اخیر نشان داده است که عبور پدر و مادر از کنار کودک 40 روزه خود، باعث حرکات متفاوتی در کودک می‌گردد. مثلاً زمانی که مادر از کنار وی می‌گذرد، حرکات کودک آن چنان منظم است که گویی از ریتم خاصی پیروی می‌کند. محققی معتقد است تربیت کودک بایستی از دوران جنینی آغاز گردد. او توصیه کرده است مادران با کودک خود قبل از تولد صحبت کنند. این محقق می‌گوید: «من برای کودک خود قبل از تولد اسمی انتخاب کرده بودم و هر بار که او را صدا می‌زدم و ضربه‌ای آرام به شکم مادر وارد می‌کردم کودک به آن جواب می‌داد. این امر موجب شد کودک من پس از تولد، ویژگی‌های سایر کودکان را در بدو تولد نداشته باشد. می‌دانیم که کودکان در هنگام تولد دارای سه ویژگی می‌باشند: الف» مشتشان را گره می‌کنند؛ ب گریه می‌کنند؛ ج چهره برافروخته دارند. اما این کودک نه تنها سه ویژگی ذکر شده را نداشت بلکه سرعت یادگیری وی نیز بسیار زیاد بود. لذا باید به بازی کودکان به عنوان یک امر جدی نگریسته شود.

امروزه اکثر خانواده‌ها تلاش می‌کنند کودکان خود را به سمت بازی‌های ساکن سوق دهند و بیش از حد لازم تحرک کودکان را متوقف می‌سازند. در حالی که جنب و جوش کودکان و جست و خیز و فعالیت آنان باعث می‌شود شکست را در حین بازی تجربه نموده در دوران بزرگ‌سالی نیز صبور و شکیبا گردند. کوک در حین بازی خطا می‌کند و از این راه به تدریج با واقعیت‌های زندگی آشنا می‌شود. او به مرور در می‌یابد برای انجام کارها بایستی حوصله به خرج دهد

امروزه ارتباط بازی با افزایش هوش و مهارت‌های اجتماعی کودکان ثابت شده است. شما می‌توانید از بازی‌های هدفمند برای دست‌یابی به آنچه که دوست دارید فرزندتان به آن برسد، اما پیش از آن از خود این سوال را بپرسید: آیا فرزندم اصلاً فرصتی برای بازی دارد؟

تمام آنچه که شما در بازی با کودکتان انجام می‌دهید پایه‌های زندگی آینده او را می‌سازد. اگر از شکست در بازی خشمگین می‌شوید، به او می‌آموزید که از شکست بترسد. اگر در بازی حقه می‌زنید، به او یاد می‌دهید که برای برنده شدن می‌توان دست به هر کاری زد. اگر در بازی‌های گروهی مدام با هم گروهی‌هایتان جر و بحث و جدال می‌کنید و در هر شکستی آن‌ها را مقصر می‌دانید به کودکتان این پیام را می‌دهید که انفرادی عمل کند و یا تقصیر را به گردن دیگران بیندازد و خود را نجات دهد. شما می‌توانید در بازی‌ها، به شخصیت کودکتان پی ببرید. کافی است به بازی او و دوستانش نگاه کنید. رفتارهای او، نماد کامل نحوه تربیت شما می‌باشد صبور یا کم تحمل، عصبی یا آرام، خوش برخورد یا بداخلاق و...

اگر کودک شما به اندازه کافی تحرک داشته و مایلید تا او را برای لحظاتی با یک فعالیت آرام نگه دارید شما را با بازی‌های مختلفی که می‌توانید با فرزندتان در منزل انجام دهید، آشنا می‌کنیم.

کودکان چگونه کودکی می‌کنند؟

بازی آدمک‌های انگشتی

وسایل مورد نیاز، کاغذ A4، خودکار، مداد رنگی یا ماژیک.

گروه سنی: 3- 8 سال.

هدف: تقویت خلاقیت و افزایش مهارت در طراحی.

 

یک کاغذ بردارید و دستتان را با انگشتانی باز، روی آن بگذارید و یا خودکار دور تا دور دست و انگشتان را بکشید، به گونه‌ای که وقتی دستتان را بر می‌دارید. نقش دستتان بر روی کاغذ باشد. سپس با کمک فرزندتان هر یک از انگشتان روی کاغذ را با استفاده از ماژیک یا مداد رنگی به صورت یک آدم در آورید. دقت کنید که شکل هر انگشت متفاوت از دیگری باشد. برای این کار می‌توانید از مدل‌های مختلف مو، چشم، ابرو و... استفاده کنید. سپس برای هر کدام از این آدمک‌ها با توجه به شکل و ظاهرشان نامی بگذارید. در حین این کار، نام انگشتان را نیز می‌توانید به فرزندتان یاد دهید.

می‌توانید از حبوبات برای چشم و بینی و نخ و کاموا برای موها نیز استفاده کنید.

بازی 2 بطری صدادار

وسایل مورد نیاز: یک بطری کوچک و خالی نوشابه با آب معدنی، یک مشت نخود، لوبیا، عدس با سنگریزه و گوش ماهی و ... یک ورقه 5A، مداد رنگی، چسب.

هدف: افزایش خلاقیت و مهارت در ساخت یک وسیله.

گروه سنی : 5/2 تا 7 سال.

یک بطری خالی کوچک بردارید و از فرزندتان بخواهید تا از میان حبوبات یا سنگ و گوش ماهی‌های موجود مقداری درون بطری بریزد، به طوری که تا نیمه پر شود. سپس در بطری را ببندید.

از او بخواهید تا بر روی کاغذ 5A یک نقاشی زیبا بکشد سپس نقاشی را بر روی بطری بچسبانید، به گونه‌ای که اشیاء داخل بطری دیده نشود. اکنون ساز شما آماده است و می‌توانید هر نوع صدا یا ریتمی را با آن ایجاد کنید.

بازی دنیای ما

وسایل مورد نیاز:

گروه سنی: 3 تا 10 سال.

هدف: افزایش خلاقیت و درک زیبایی‌های محیط.

 به همراه کودکتان به پارک یا باغ وحشتی بروید. (این بازی را می‌توانید در هنگام سفر هم انجام دهید) کیسه‌ای به او بدهید و از او بخواهید تا انواع سنگ‌های زیبا و کوچکی را که می‌بیند جمع کند. در منزل آن‌ها را با کمک خودش خوب بشورید و سپس از او بخواهید تا با آن‌ها یک شکل یا مجسمه زیبا درست کند.

شما می‌توانید در بازی‌ها، به شخصیت کودکتان پی ببرید. کافی است به بازی او و دوستانش نگاه کنید. رفتارهای او، نماد کامل نحوه تربیت شما می‌باشد صبور یا کم تحمل، عصبی یا آرام، خوش برخورد یا بداخلاق و...

بازی کدوم صدا، کدوم حرکت

وسایل مورد نیاز: ظرف، قاشق، چنگال و...

هدف: افزایش حافظه و تمرکز شنیداری و مهارت‌های حرکتی.

گروه سنی: 3 تا 9 سال.

ساختار این بازی به گونه‌ای است که می‌تواند برای هر گروه سنی- بر اساس انتخاب صوت و حرکت- قابل استفاده باشد.

ابتدا از کودک خود بخواهید تا به اصواتی که ایجاد می‌کنید، گوش دهد به طور مثال با شنیدن صدای دست زدن، کودک باید پای راست خود را بالا بیاورد و به حرکت ادامه دهد یا همراه با صدای برخورد قاشق به ظرف بر روی زمین دراز بکشد و به حرکت خود ادامه دهد یا با شنیدن صدای برخورد قاشق و چنگال به هم، شروع به دست زدن کند.

کودکان چگونه کودکی می‌کنند؟

یک صدای زمینه را پخش کنید و یکی از این اصوات را ایجاد کنید تا در حین حرکت با صدای زمینه آن کار را نیز انجام دهد. در این بازی خلاقیت والدین برای ابداع نوع حرکت، کمک زیادی به جذابیت بازی و تخلیه انرژی کودک می‌کند. برای اینکه مهارت‌های شنیداری کودک بیش از پیش تقویت شود، بهتر است که والدین به گونه‌ای صوت را ایجاد کنند که کودک آن را نبیند و تنها با اتکا به قدرت شنیداری خود- فارغ از حس بینایی- حرکت مخصوص را به آن صدا ربط دهد.

در این بازی می‌توانید از 2 تا 5 نوع صدا و حرکت، بر حسب سن و تمرکز و دقت کودک استفاده کنید.

بازی دنیای کلمات

وسایل مورد نیاز: کاغذ، خودکار، نی یا چوب کبریت.

گروه سنی: 6 تا 11 سال.

هدف: تقویت حافظه و تمرکز.

بر روی یک کاغذ شکلی را بکشید، مانند یک خانه. از فرزندتان بخواهید تا چند دقیقه خوب به این تصویر نگاه کند و سپس آن را از جلوی او بردارید و از او بخواهید تا همین شکل را با نی یا چوب کبریت بر روی زمین بسازید. بهتر است این کار را از شکل‌های آسان به سخت انجام دهید.

 

فرآوری : کهتری

بخش خانواده ایرانی تبیان

+ نوشته شده در  پنجشنبه هجدهم اسفند 1390ساعت 19:15  توسط ف مهدویان  | 

او بهترین شناگر است

 


با نزدیک شدن تابستان و گرم شدن هوا، همه به فکر آب تنی و شنا هستند که تفریحی جالب و عالی است. اما گاه خانواده ها با این موضوع رو به رو می شوند که فرزندشان تمایلی به شنا کردن ندارد و یا به عبارت بهتر از آب می ترسد.

او بهترین شناگر است

از دیرباز هر جا آب و بركه‌ای وجود داشت، نه‌تنها انسان‌ها، بلكه حیوانات نیز برای آبتنی و شنا كردن به آنجا روی می‌آوردند. خیلی از حیواناتی كه مثل انسان غیرآبزی‌اند، به طور غریزی شناگران ماهری هستند. اما انسان با به كار بردن نیروهای عقلی و تكاملی خود، می‌تواند بهترین و برترین شناگر باشد. شاید بتوان گفت كه شناگری در ذات و غریزه انسان نیز گنجانده شده است؛ چرا كه شاكله‌ی وجود آدمی با آب نقش بسته و در آب پرورش یافته است. آری انسان 9 ماه دوران جنینی خود را در خانه‌ی آبی زندگی می‌كند.

پژوهش‌ها و تجربه‌های عملی ثابت كرده‌اند كه همه انسان‌ها دارای قدرت شناوری هستند؛ و بسته به چگونگی و تركیب اندام بدنشان در آب غوطه‌ور می‌مانند. كسانی كه شناوری مثبت دارند، یعنی وزن مخصوص بدنشان از چگالی آب كمتر است، می‌توانند به راحتی و بدون هیچ دغدغده‌ای در آب شناور بمانند. و كسانی كه شناوری مثبت ندارند، می‌توانند از حجم تنفسی ریه‌هایشان كمك بگیرند. شُش‌های انسان اگر پر از هوا شود، مانند بادكنكی عمل می‌كند كه روی آب شناور می‌ماند.

تجربه‌ همچنین نشان داده است كه افراد معمولی اگر هوا را در ریه‌هایشان حبس كنند، می‌توانند بی‌آنكه دست و پایشان را تكان دهند، حتی به صورت عمودی (روی پاهای خود) در آب غوطه‌ور بمانند؛ و در حالی كه به راحتی تنفس می‌كنند، زیر آب فرو نروند.

از عوامل روانی مهم و مقدماتی یادگیری شنا، از بین بردن ترس و حفظ اعتماد به نفس می‌باشد. و آنچه در اولین قدم موجب لذت بردن از شنا می‌شود، احساس اطمینان و جرأت در آب است. به آب نگاه كنید و به خود قوت قلب دهید. آب را همچون مادری در ذهن تصور كنید و خودتان را به آغوش پرمهرش بیاندازید و بر روی آن دراز كشیده و استراحت كنید. اجازه بدهید بدنتان كاملاً آزاد و آسوده باشد! برای حركت كردن روی آب، نباید ترس به دل راه دهید و عضلات را سفت و منقبض گردانید؛ چرا كه در این صورت تلاش‌تان برای روی آب ماندن بی‌نتیجه خواهد بود. پس آرامش‌تان را حفظ كنید و بدنتان را به راحتی و آرامی حركت دهید.

 

آموزش شنا را از چه سنی باید شروع کرد؟

برای یادگیری شنا هیچ وقت دیر نیست؛ اما این‌كه چه سنی برای شروع آموزش مناسب می‌باشد، پیرامون آن نظریه‌های زیادی ارائه شده است. برخی معتقدند، كه آب ماده ای است که کودک بخوبی آن را می شناسد واز بدو تولد نوزاد شنا كردن را می‌داند؛ چون 9 ماه دوران جنینی را در داخل مایع زندگی كرده و از آن احساس آرامش و لذت برده است، پس هر چه زودتر او را با آب آشنا كنید بهتر است.

یكی از مهمترین دلایل آن است كه كودكان از شرایط جسمی و روانی بهتری برخوردارند و از آب بیشتر لذت می‌برند؛ در نتیجه از زمینه مساعدتری نسبت به بزرگسالان برای یادگیری بهتر و سریعتر شنا برخوردار می‌باشند

اما بسیاری از متخصصین كودكان به دلیل خطر سرماخوردگی و بیماری‌های دیگر، شروع آموزش شنا را از سنین خیلی پایین رد می‌كنند؛ چون سیستم ایمنی و گرماسازی بدن كودكان در این سنین هنوز به رشد كافی و مطلوب نرسیده است، لذا حرارت بدنشان را در آب خیلی سریع از دست می‌دهند؛ و این خود خطر سرماخوردگی را به دنبال خواهد داشت. به همین دلیل است كه بعضی از متخصصین معتقدند كه این آموزش را باید از شش‌ماهگی به تأخیر انداخت؛ یعنی تا آن زمان كه سیستم ایمنی طبیعی كودك تا حد مناسبی رشد كند.

اما آنچه مسلّم است، آموزش شنا باید از سنین كودكی شروع شود. برای این كار دلایل بسیاری وجود دارد؛ یكی از مهمترین دلایل آن است كه كودكان از شرایط جسمی و روانی بهتری برخوردارند و از آب بیشتر لذت می‌برند؛ در نتیجه از زمینه مساعدتری نسبت به بزرگسالان برای یادگیری بهتر و سریعتر شنا برخوردار می‌باشند. بچه‌ها هر چه كوچكتر باشند از آب و محیط‌های غریبه كمتر می‌ترسند، و در نتیجه زودتر و راحت‌تر شنا كردن را می‌آموزند.

او بهترین شناگر است

به نظر می‌‌آید، بچه‌های كوچك را هر چه زودتر با دنیای لذت‌بخش آب آشنا كنیم، بهتر است. اما باید تمام جوانب را سنجید و با احتیاط كامل عمل كرد. در مراحل اولیه، این عمل باید در هوای گرم حمام و در آب معتدلِ وان با حرارت بیش از 29 درجه سانتی‌گراد (85 درجه فارنهایت) صورت پذیرد. باید به گونه‌ای عمل كرد كه كودك احساس امنیت و اطمینان در آب داشته باشد. اگر والدین عمداً و یا سهواً كودكان را از آب نترسانند و بیزار نكنند، می‌توان گفت كه همه آنها آب و آب‌بازی را دوست دارند؛ و همین آب‌بازی می‌‌تواند مقدمه یادگیری شنا باشد.

شنا بهترین سرگرمی

یكی از تفریحات و سرگرمی‌های لذت‌بخش و سالم، شنا كردن است. و در منابع اسلامی از آن به عنوان بهترین سرگرمی یاد شده است. پیامبر اكرم(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) در این باره می‌فرماید:

«بهترین سرگرمی مؤمن شنا كردن است.» [1]

با بزرگتر شدن کودک گاه دیده می شود که او از شنا کردن در دریا می ترسد. وسعت دریا، صدای شور و خروش موجها، سر و صدای دیگران و... وحشت او را بر می انگیزد. یک خاطره تلخ می تواند منشأ این ترس باشد و کافی است تا مشکلی را به وجود آورد که کودک نتواند بر آن غلبه کند.

 

** اگر به مناطق آبی کشور قصد سفر دارید وکودکتان از مواجهه با آب ترس شدیدی دارد، برای کمک به کودک وشکست ترس  او، موارد ذیل را مد نظر بگیرید:

نخستین نکته مهم اینکه کودک را وادار نکنید که به آب بپرد. به او زمان دهید تا بتدریج با این موضوع آشتی کند. کنار ساحل همراه با او با اسباب بازیهایش بازی کنید، با ماسه ها شکل بسازید، همراهش آواز بخوانید و... به این ترتیب او ناخودآگاه با دریا دوست می شود و برخلاف عادتش به دریا می رود.با او درباره احساسش در مورد دریا صحبت کنید. اگر از سرمای آب می ترسد، کنار ساحل حوضچه ای برایش بکنید یا استخر بادی بگذارید و در آن آب بریزید تا در آب گرم شنا کند.

اگر از اینکه نمک دریا به بدنش می چسبد، بدش می آید و احساس سوزش می کند، او را به مکانهایی ببرید که دوش داشته باشد و یا در غیر این صورت یک بطری آب با خود داشته باشید و پس از شنا او بشویید.

اما علت ترس کودک هر چه که باشد، آشتی دادن او باید با بازی و سرگرمی باشد.

 

 

فرآوری : نسرین صفری

بخش خانواده ایرانی تبیان

+ نوشته شده در  دوشنبه پانزدهم اسفند 1390ساعت 19:14  توسط ف مهدویان  | 

گاهي نبايد گذشت کرد!

 


فرض کنيد تلفني صحبت مي‌کنيد و مکالمه مهمي هم داريد و کوچولوي شما وسط حرف‌تان مي‌پرد و آب مي‌خواهد يا سوالي مي‌پرسد و يا اجازه مي‌خواهد که برود و بازي کند. شما در ابتدا به او پاسخ نداده و به مکالمه خود ادامه مي‌دهيد. کم‌کم صداي کودک شما تغيير مي‌کند. نق زدن را آغاز مي‌کند و شايد هم جيغ بکشد و گريه کند تا سرانجام تسليم شويد و از مخاطب خود بخواهيد يک دقيقه گوشي تلفن را نگه دارد. آيا اين مسأله براي شما اتفاق افتاده است؟

گاهي نبايد گذشت کرد!

کودک بايد به گونه‌اي تربيت شود که کار خوب، به آساني از او سر بزند، نه اينکه با اکراه به آن تن در دهد. لذا هنگام برخورد با کودکان و بازگويي حقيقت‌ها به آن‌ها به گونه‌اي رفتار کنيد که گويا انتظار داريد به سخنان شما عمل شود؛ زيرا کودکان از اطميناني که در سخن، لحن صدا و کارهاي شما وجود دارد، اثر مي‌پذيرند.

هنگامي که فرمان‌ها قاطعانه و در عين حال صميمي و بي تکلف باشند، اثرگذار و پايدارند. آن گاه اطاعت بجا و پسنديده جاي گزين اطاعت پست و بي ارزش مي‌شود.

بنابراين بايد در نظر داشت فرمان بردن کودک نبايد هدف باشد، بلکه هدف تربيت، ياري رساندن به کودک است تا خود را در خود بيابد و استقلال و تمايز يافتگي شخصيت خويش را در مقايسه با ديگران احساس کند.

لذا اگر انتظارهاي تربيتي، بيش از حد توان و استعداد کودک باشد، اثر معکوس دارد. از اين رو، محرک‌ها و خواسته‌هاي تربيتي را بجا، متناسب و در حد پذيرش مطرح کنيد.

فرض کنيد تلفني صحبت مي‌کنيد و مکالمه مهمي هم داريد و کوچولوي شما وسط حرفتان مي‌پرد و آب مي‌خواهد يا سوالي مي‌پرسد و يا اجازه مي‌خواهد که برود و بازي کند. شما در ابتدا به او پاسخ نداده و به مکالمه خود ادامه مي‌دهيد. کم‌کم صداي کودک شما تغيير مي‌کند. نق زدن را آغاز مي‌کند و شايد هم جيغ بکشد و گريه کند تا سرانجام تسليم شويد و از مخاطب خود بخواهيد يک دقيقه گوشي تلفن را نگه دارد. آيا اين مسأله براي شما اتفاق افتاده است؟

گاهي کودکان به دليل هيجان زياد براي بيان يک مطلب و يا پرسيدن سؤال در ميان صحبت بزرگ‌ترها وارد مي‌شوند، که در اين هنگام لازم است بزرگ‌ترها از خطاي کودک چشم پوشي نکرده و اشتباهش را به او گوشزد کنند. زيرا در غير اين صورت کودک به خود اين حق را مي‌دهد که همواره نقطه توجه ديگران بوده و هرگز نمي‌تواند نااميدي و محروم ماندن را تحمل کند.

برخي از والدين بر اين باورند که با گذشت از رفتار کودک، صبور بودن و با ملاحظه بودن را به او مي‌آموزند، در حالي که در اشتباهند و کودک هرگز متوجه اين رفتار آن‌ها نخواهد شد و اين رفتار تنها تأثير منفي بر تربيت کودک دارد

 براي اصلاح اين امر لازم است والدين قبل از ملاقات و يا شروع مکالمه تلفني به کودک بگويند حق ندارد صحبتشان را قطع کند و سپس او را به انجام فعاليتي مشغول کنند. اگر هنگام صحبت، کودک باز هم قصد قطع کردن صحبت آن‌ها را داشت با اشاره دست از او بخواهند که سر جايش نشسته و منتظر بماند. علاوه بر اين آن‌ها بايد به کودک بياموزند که در صورت قطع کردن صحبت بزرگ‌ترها، به هدفش نخواهد رسيد.

شما احتمالاً از اين رفتار کودکتان خوشتان نمي‌آيد ولي بهتر است بدانيد برخي اوقات خودتان موجب ايجاد آن شده‌ايد؛ به دو دليل، اول اينکه روش درست قطع کردن صحبت ديگران را به کودک نياموخته‌ايد و دوم اينکه به او نشان نداده‌ايد که به نيازش توجه داريد و احساسش را درک مي‌کنيد اما الان کار داريد. آموزش اين مسأله کار چندان ساده‌اي نيست چون نيازمند حفظ خونسردي ما والدين است. بهتر است در صورت امکان، وقتي کودک کاري با ما دارد فوراً پاسخش را بدهيم تا وادار نشود بيش از حد لازم منتظر بماند و در نتيجه کار ناشايستي انجام دهد.

بهتر است هر کدام از ما براي اينکه به کودکمان نشان دهيم متوجه او شده‌ايم و مي‌دانيم با ما کار دارد، علامتي را در نظر بگيريم. البته داستان به اين سادگي هم نيست. اما به هر حال بايد با تمرين به بچه‌ها بياموزيم وقتي با کسي کار دارند، چه طور توجه او را به سوي خود جلب کنند و چه زماني براي صدا کردن او مناسب است و يا چه طور بايد صبر کنند تا زمان مناسب فرا برسد.

از زبان يک مادر بشنويد

گاهي نبايد گذشت کرد!

«از وقتي آرين زبان باز کرد به او فهماندم که به محض اينکه بتوانم، پاسخش را مي‌دهم. در ابتدا، همراه با علامت دست و با اشاره نشان دادم که او را ديده‌ام و حرفش را شنيده‌ام و حالا که بزرگ‌تر شده دستم را به علامت يک بلند مي‌کنم و مي‌گويم: »يک دقيقه صبر کن! سپس سعي مي‌کنم واقعاً در عرض يک يا دو دقيقه به درخواستش گوش کنم و از اينکه صبر کرده است بسيار تشکر کرده و او را تحسين مي‌کنم. به تازگي به او ياد داده‌ام وقتي مي‌خواهد وسط حرف کسي بپرد يا وقتي مشغول صحبت با ديگران هستم و با من کاري دارد از واژه «ببخشيد!» استفاده کند. من و پدرش هم به صورت نمايشي سعي مي‌کنيم الگوسازي کنيم.

مثلاً وقتي پدرش با آرين مشغول بازي است، من وارد مي‌شوم و مي‌گويم: «ببخشيد صحبت شما را قطع مي‌کنم» و از اين قبيل سناريوها. نکته مهم ديگر که بايد آن را به مرور و با تشويق آموزش دهيم تمرين مهارت صبر کردن و منتظر ماندن است. آرين حتي چند لحظه هم نمي‌توانست منتظر بماند و تا مي‌ديد که کار دارم بدتر مي‌کرد و مدام حرفش را تکرار مي‌کرد اما حالا ياد گرفته صبر کردن پاداش دارد و براي طول مدت انتظار از راه‌حل‌هاي سرگرم کننده پيشنهادي‌ام استفاده مي‌کند. «آرين جان بيا برگ‌هاي کاهو را جدا کن تا سالاد را آماده کنم و غذا بخوريم» اين سرگرمي کمک مي‌کند متوجه طول مدت انتظار براي آنچه مي‌خواهد نشود و من هم به کارهايم برسم. «».

 

فرآوري : کهتري

بخش خانواده ايراني تبيان

+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم اسفند 1390ساعت 19:12  توسط ف مهدویان  | 

آموزش گام به گام حيا

 


كساني كه تيزبين‌تر بوده‌اند چند سالي است به بحث كم شدن حيا و اهميت اين مفهوم در جامعه مي پردازند و تحقيقات خوبي در اين خصوص رقم زده اند. اما شرايط كنوني در زمينه‌هاي گوناگون مانند رواج بي بندو باري و كم‌شدن حجاب و عفاف موجب شده است مفهوم حيا بيش از پيش مورد توجه قرار گيرد.


کودک

كساني كه تيزبين‌تر بوده‌اند چند سالي است به بحث كم شدن حيا و اهميت اين مفهوم در جامعه مي پردازند و تحقيقات خوبي در اين خصوص رقم زده اند. اما شرايط كنوني در زمينه‌هاي گوناگون مانند رواج بي بندوباري و كم‌شدن حجاب و عفاف موجب شده است مفهوم حيا بيش از پيش مورد توجه قرار گيرد و درباره آن هشدار دهند. معمولاً فرض مي‌شود همگان مفهوم مشابه و دقيقي از حيا در ذهن دارند كه موجب مفاهمه مي شود و همه مي‌دانند چطور بايد باحياتر شد يا فرزندان را با حياتر تربيت كرد. در حالي‌كه چنين نيست.

 

برخي افراد خجالت از سر ضعف را با حيا يكي مي‌دانند و به همين دليل از رنگ باختن حيا ابراز خشنودي مي‌كنند. اين مقاله پس از توصيف نشانه‌هاي بي‌حيايي در فهم عامه، مفهوم حيا را مورد مداقّه قرار مي دهد و عوامل ايجاد بي‌حيايي و راه‌هاي تربيت انسان با حيا را به اختصار بر مي شمارد.

 

نشانه‌هاي كم شدن حيا

دريافت عمومي بسياري از مردم اين است كه حيا روز به روز كمتر مي‌شود. پدر و مادرها، رابطه خودشان با والدينشان را آميخته با احترام و حيا توصيف مي كنند و معتقدند امروز فرزندانشان چنين حريم‌هايي را رعايت نمي‌كنند، احترام ويژه‌اي براي بزرگ ترها قائل نيستند و شرم حضور در مقابل آنان ندارند. معلمان از دوران دانش‌آموزي خود مي‌گويند كه چه احترامي براي معلم قائل بودند و حيا مانع برخي رفتارهاي آنان مي شد. خود را با دانش‌آموزان امروز مي سنجند كه گاه خيره به چشم‌هاي معلم مي نگرند و با جسارت تمام خطايشان را تكرار مي‌كنند و يا حرف زشتي مي‌زنند.

 

نوع پوشش زن و مرد و روابط آنان نيز در نگاه بسياري از مردم با آنچه حيا مي‌دانند ، فاصله گرفته است. در گذشته لباس‌ها حتي در خانه و در مقابل محارم نيز پوشيد بود ، اما امروز بسياري از افراد در حريم خانه نيمه برهنه‌اند. در معابر عمومي نيز استفاده از مانتوهاي تنگ، بدن نما و گاه نازك، حتي براي افرادي كه به حجاب اسلامي پايبند هستند، عادي شده است.

 

چه حالت، صفت يا مفهومي در اين موقعيت‌ها و موقعيت‌هاي مشابه آنها مشترك است كه مردم آن را حيا مي‌نامند. شرم- معادل فارسي حيا- اولين حالتي است كه به ذهن مي‌رسد. در گذشته مردم از چنين رفتارها و عملكردهايي شرم داشتند و آنها را انجام نمي‌دادند، اما امروز نه تنها اين رفتارها عادي است، بلكه گاهي ضروري به نظر مي رسد. شرم معمولاً از فهم خطا ناشي مي شود. در گذشته اين رفتار، خطا تلقي مي‌شد و امروز نه. بنابراين بايد گفت معيارهاي خطا و صواب تغيير كرده است و مي‌توان با اصلاح اين معيارها و دروني‌كردن آنها، حيا را بازگرداند. آيا مفهوم حيا كه در احاديث آن را از جنس نور[2] مي‌دانند و ميوه عقل[3] مي شمارند و بهترين لباس دين[4] معرفي مي‌كنند، مي‌تواند با آنچه از مفهوم شرم استنباط مي‌كنيم، يكسان باشد؟ به نظر مي‌رسد مفهوم حيا بايد دقيق‌تر بررسي شود تا ببينم اين همه آثار ارزشمند چگونه بر آن مترتب است.

تا وقتي انسان در مرحله كودكي است، زمينه‌سازي براي باحيا‌ بودن او بر عهده خانواده است و پس از سن تكليف، خود او نيز بايد راه مراقبت از اين شاكله پربركت را بشناسد و مرتبه آن را افزايش دهد.

تربيت انسان با حيا

اگر حيا شاكله انسان باشد، تربيت انسان باحيا نيز فرآيندي تدريجي و طولاني مدت است. انسان با حيا بايد در موقعيت‌هاي گوناگون حسن و قبح اعمال را بشناسد و نفسش از عمل قبيح كراهت داشته باشد. بيشتر انسان‌ها حداقلي از حيا را دارند، اما كسب آن مقدار از حيا كه وجهي از وجوه تقوا و مايه سعادت آدمي است، به مراقبت افكار، نيت‌ها و اعمال در طول زندگي نياز دارد.

تا وقتي انسان در مرحله كودكي است، زمينه‌سازي براي باحيا‌ بودن او بر عهده خانواده است و پس از سن تكليف، خود او نيز بايد راه مراقبت از اين شاكله پربركت را بشناسد و مرتبه آن را افزايش دهد.

حجاب گناه زن اسلام دين شتابان

حيا ، پيوندي ناگسستني با ايمان دارد؛ بنابراين هر آنچه در تربيت ايماني انجام شود به افزايش حيا نيز مي‌انجامد؛ اما عادت‌دادن كودكان به برخي رفتارهاي خاص و تصحيح نيت‌ها، شناخت‌ها و افكار آنها به مرور زمان، به طور ويژه براي نهادينه كردن حيا ضرورت دارد. كودكي كه به پوشش نامناسب عادت كرده است، نمي‌توان از او انتظار داشت تا در بزرگسالي پوششي متناسب با حيا داشته باشد. كودكي كه احترام به والدين را نياموخته است و در خطاب‌هايش حرمت افراد را رعايت نمي‌كند، نمي‌توان انتظار داشت رفتار وقيحانه‌اي از او سر نزند. دستورات ديني سرشار از توصيه‌هاي خرد براي عادت‌هاي رفتاري كه تأثير عميقي بر شاكله انسان مي‌گذارد، هستند. توصيه به جدا كردن جاي خواب كودكان از حداكثر ده سالگي[19] يا دستور قرآني غض بصر، نمونه‌اي از اين رفتارها به شمار مي آيند كه بر حياي فرد تأثير خواهد گذارد.

همين‌گونه رفتارها نيز بايد به بزرگسالان آموزش داده شود. يك قاعده كلي در تربيت وجود دارد كه انسان براي به دست آوردن يك صفت، ظاهر اعمال را متناسب با آن تغيير مي‌دهد. اين ظاهر به تدريج بر باطن انسان مؤثر خواهد افتاد.

 

حيا، خانواده و جامعه

خانواده اولين و اصلي‌ترين نهاد مؤثر در تربيت انسان‌ها به شمار مي آيد. دروني‌شدن صفت حيا نيز بخشي از سير تربيت است كه به طور طبيعي بايد در خانواده اتفاق بيفتد. لازم است مباني، اصول و روش‌هاي متعددي براي تربيت صفت حيا در انسان مورد توجه قرار گيرد و  خانواده بهترين مكان براي اجراي اين روش‌هاست. يكي از مباني تربيتي، "تأثير شرايط گوناگون بر انسان " در تربيت ايماني و به تبع آن تربيت انسان باحياست. اصل "اصلاح شرايط " براي تربيت، از اين مبنا نشأت مي گيرد. روش‌هايي كه مي‌توان براي اصلاح شرايط انسان به كار گرفت، روش زمينه‌سازي، روش تغيير موقعيت و روش اسوه‌سازي است.

براي كودك كه به مرحله تشخيص نرسيده است، خواه‌ناخواه برترين الگو، والدين او هستند. تجلي حيا در رفتار والدين، آرام آرام رفتار و سپس نفس كودك را شكل مي‌دهد.

 

ائمه عليهم‌السلام در روش زمينه‌سازي توصيه‌هاي خود را از مراحل مقدماتي تشكيل خانواده، يعني انتخاب همسر با ايمان، آغاز مي‌كنند. شرايط انعقاد نطفه از حيث زمان و حالات معنوي والدين، دوران بارداري و رعايت تغذيه و دوري از گناه، انتخاب نام نيكو براي فرزند و تغذيه نوزاد در حالي‌كه مادر باوضو و در حال ذكر است، رعايت نكات اخلاقي لازم در تربيت جنسي كودكان، آموزش به آنها براي وارد نشدن به اتاق والدين، نمونه‌هايي از اين زمينه‌سازي براي تربيت انسان باحيا و باايمان به شمار مي آيد. روش زمينه‌سازي را بايد از روش‌هاي مبنايي در تربيت بر مي شمارد كه مربي با آگاهي بلند، پيشاپيش، موقعيت‌هايي كه متربي در آن قرار مي‌گيرد را مورد ارزيابي قرار مي‌دهد (باقري، 1378، ص98). روشن است كه محيط خانواده و عملكرد پدر و مادر در اين زمينه تأثير دارد.

 

در روش تغيير موقعيت، با موقعيتي بالفعل روبه رو است كه اگر براي تربيت مفيد باشد، بايد خودش يا متربي انسان را در آن موقعيت قرار دهد و اگر براي تربيت مضر باشد يا بايد آن را تغيير دهد يا از آن موقعيت هجرت كند و دوري گزيند(همان، ص99). يكي از مصاديق اين روش به‌ويژه براي تربيت فرزندان با حيا، تصميم‌هاي پدر و مادر براي انتخاب محل زندگي و همسايگان و همچنين امكاناتي است- از جمله امكانات رسانه‌اي- كه در اختيار كودك خود قرار مي‌دهند. انتخاب اقوام و افرادي كه با آنها رفت و آمد خواهند داشت، نيز يكي از موارد تغيير موقعيت به شمار مي آيد.

 

روش اسوه‌سازي شايد بيش از هر روش ديگري نقش برجسته والدين در خانواده را نشان ‌دهد. اولين الگوي فرزندان، پدر و مادر هستند. اگر چه تعاليم اسلامي از انسان مي‌خواهد الگوهاي خود را با چشم باز انتخاب كند و از پيروي كوركورانه بپرهيزد، اما براي كودك كه به آن مرحله از تشخيص نرسيده است، خواه‌ناخواه برترين الگو، والدين او هستند. تجلي حيا در رفتار والدين، آرام آرام رفتار و سپس نفس كودك را شكل مي‌دهد.

 

چنان‌كه در تعريف حيا آمد، انساني كه كرامت نفس داشته باشد، از خود حيا مي‌كند و از رفتار زشت اجتناب مي‌ورزد. كرامت از مباني تربيتي به شمار مي آيد و اصل برآمده از آن عزت است. خانواده اولين جايي است كه اين صفت را به انسان هديه مي‌كند. روش عزت‌مند كردن فرزندان نيز ابراز توانايي‌ها و تغافل به جا نسبت به خطاهاي آنهاست.

 

بخش خانواده ايراني تبيان

+ نوشته شده در  سه شنبه نهم اسفند 1390ساعت 19:12  توسط ف مهدویان  | 

6 سبک متفاوت فرزند پروري

 


تا حالا شده بيشتر از صد مرتبه به فرزندت تذکر بدهي و او عين خيالش نباشد؟ تا حالا شده احساس کني به عنوان يک پدر يا مادر اصلاً ديده نمي‌شوي؟ تا حالا شده خودت را در تربيت فرزندت، شکست خورده احساس کني؟

اقتدار گم‌شده

اين روزها نه تنها براي شما مادر و پدر ايراني، بلکه در تمام دنيا، آنچه گم شده است و کمتر يافت مي‌شود، اقتدار والدين است. والديني که به سبب محبت و دلگرمي بي حد و حصر به کودک يا دلايلي که در اين مقاله ذکر مي‌شود، جايگاه خود را از دست داده‌اند. حالا بعد از گذر عمري کوتاه، از اعمال بي حساب و کتاب خود پشيمان اند؛ ولي ديگر پشيماني سودي ندارد. پس بهتر است تا کار از کار نگذشته، نوع فرزند پروي خود را بيابيد و در صورت لزوم آن‌را ارتقاء دهيد.

کارشناسان خانواده در تمام دنيا، سبک‌هاي فرزند پروري را به گونه‌هاي مختلف طبقه بندي کرده‌اند. خوب است در اين مجال کوتاه، بيابيم که سبک و روش رفتار ما در زندگي - به خصوص در مقابل فرزندان - در کدام دسته‌بندي روان‌شناسان قرار دارد؟

برآنيم تا در اين مقاله مطابق با معيارها و ملاک‌هاي فرهنگي، رواني، اجتماعي و ديني خانواده‌هاي خود، 6 سبک زندگي را مورد بررسي قرار دهيم و حاصل تربيت اين خانواده را اين‌گونه بشماريم :

افراد ناسازگار و خود‌راي

اولين سبکي که مورد بررسي قرار مي‌دهيم، خانواده‌هاي سهل‌گيري هستند که اجازه‌ي هر کاري را به فرزندشان مي‌دهند و آن‌ها را در محدوديت خيلي کمي قرار مي‌دهند. حاصل تربيت اين نوع خانواده‌ها، افراد ناسازگاري هستند که قابليت اجتماعي خيلي کمي دارند، احترام به ديگران را نياموخته‌اند، بسيار خودرأي و يک دنده هستند و بر رفتار خود کنترل ندارند.

اين نوع تربيت، بابهنجارترين سبک فرزند پروري است. والدين در مقابل خواسته‌هاي فرزندانشان «نه» نمي‌گويند. اين بدان علت نيست که خواستار آزادي و تجربه آموزي فرزندانشان هستند، بلکه به خاطر سستي اراده و ضعف در اقتدارشان مي‌باشد. اين خانواده‌ها از لجبازي، اصرار زياد و غرغر کردن بچه‌هايشان مي‌ترسند.

اين‌گونه است که «فرزند سالاري» حکم‌فرما مي‌شود. اين نوع خانواده، بچه‌هاي لوس و مغروري تحويل جامعه مي‌دهند؛ که قدرت سازگاري با محيط را ندارند و در مدرسه و جامعه و ازدواج و شغل خود بي ترديد دچار مشکل خواهند شد.

 

افراد سر‌به‌راه و بي‌ابتکار

دومين نوعي را که مورد بررسي قرار مي‌دهيم، نقطه‌ي مقابل آنچه در بالا ذکر شد مي‌باشد. اين نوع فرزند پروري، سبک مستبدانه‌اي است که شعار «اين است و جز اين نيست» را سرلوحه‌ي خود قرار مي‌دهند.

فرزندان اين سبک، افرادي هستند که مدام خود را با ديگران مقايسه مي‌کنند. در وجود اين افراد، ابتکار و خلاقيت کور شده است.

والدين در اين سبک، مدام در تلاش اند تا قدرت و تسلط خود را حفظ کنند و هيچ‌گاه با فرزندان خود مشورت نمي‌کنند. اين گونه خانواده‌ها، خانواده‌هاي «خودکامه» اي هستند که بيشتر در خانواده‌هاي «شهري» قديم و «روستايي» امروزي ديده مي‌شوند

در کل مي‌توان گفت : اين روش، عبارت است از «محدود کردن، تنبيه کردن، دستور دادن، بها دادن به کار و تلاش نه خلاقيت و فکر، حداقل مبادله‌ي کلامي و کنترل». 

جالب است بدانيد تربيت شدگان اين سبک، معمولاً مورد قبول جامعه هستند و اکثريت آن‌ها از انحرافات اخلاقي به دورند. مي‌توان گفت تربيت در اين نوع سبک، 40 تا 50 درصد تأثيرگذار است. علت چيست؟ واضح است : زندگي با همراهيِ مدام زور و ترس و تنبيه. دست قدرتمندي که اجازه‌ي بالا آوردن سر را نمي‌دهد. سري که حق ندارد دو قدم آن طرف تر را ببيند و تجربه کند و خلاق شود و ...

 

تازه به دوران رسيده‌ها

در اين سبک، خانواده‌هاي بي بند و باري قرار دارند که به زندگي خودشان اهميت بيشتري مي‌دهند. اينان در امور فرزندان دخالت نمي‌کنند.

اين خانواده‌ها، تازه به دوران رسيده‌هايي هستند که ناگهان پول هنگفتي از طريق ارث، يا فروش مزرعه‌هاي روستايي، يا از طرق ديگر به دست آورده‌اند و خود را در آن گم کرده‌اند. والدين در اين سبک، در پي خوش‌گذراني خود هستند و فرزندانشان را با کيفي پر از پول رها کرده‌اند. اين فرزندان به راحتي به مکان‌هاي پرخطر اخلاقي رفت و آمد مي‌کنند و هيچ راهنما و دلسوزي ندارند.

حاصل تربيت اين نوع سبک را مي‌توان اين‌گونه برشمارد : خويشتن داري کم، کنار نيامدن با مسئله‌ي استقلال، قابليت اجتماعي کم.

 

اطاعت از روي ترس و احترام

اقتدار گم‌شده

اين سبک فرزند پروري، مخصوص خانواده‌هايي است که اقتدار را همراه با نوعي ترس به فرزندان خود منتقل مي‌کنند. حريمي آغشته از «ترس و احترام»، فاصله‌ي والدين و فرزندان را در بر مي‌گيرد. اين شيوه مخصوص پدرهايي است که مقدم بودند و پسرها، حق برداشتن قدمي جلوتر از پدر را نداشتند.

پدرهاي قديم، نه تحصيل کرده بودند نه از اصول روان شناسي سر درمي آوردند، ولي حرفشان نزد فرزندان خريدار داشت. . اگر پدر 1 بار حرفي مي‌زد، فرزند آن حرف را تا 30 سال آويزه‌ي گوش مي‌کرد؛ اين روزها اگر پدر بيچاره 30 بار يک حرف را بزند، فرزند 1 بار هم بدان عمل نخواهد کرد.

اين شيوه‌ي تربيت در جامعه‌ي امروزي که روند تربيت لطيف شده است و از «ترس» خبري نيست، کاربردي ندارد. اين روزها عصر منطق و دليل است. اين روزها کارشناسان تلويزيون با محبت بسيار با فرزندان ما صحبت مي‌کنند. اين روزها مجري‌هاي ماهواره‌ها قربان صدقه‌ي جوان ما مي‌روند. اين روزها تربيت لطيف شده‌ي رسانه‌ها، جايي براي اقتدار والدين نمي‌گذارد. اين روزها بچه‌ها ياد گرفته‌اند به جاي «چشم» بگويند : «چرا».

نگارنده به هيچ وجه منکر دليل و منطق و شک و سوال نيست، بلکه مدعي است که هيچ چيز را نبايد چشم و گوش بسته پذيرفت؛ ولي اين را به خوبي مي‌داند که اغلب والدين خير و صلاح فرزندشان را مي‌خواهند و گاهي آنچه در خشت خام مي‌بينند، جوان در آينه نمي‌بيند.

 

افرادي به سردي «غرب»

اين سبک را مي‌توان خانواده‌هاي «دموکرات» يا «مساوات طلب» ناميد. در اين گونه خانواده‌ها، افراد هم‌پاي? والدين خود هستند و تفاوتي از لحاظ نقشي که ايفا مي‌کنند وجود ندارد.

در اين خانواده‌ها پدر، توصيه‌ي اخلاقي مي‌کند ولي در قبال گوش دادن يا گوش ندادن فرزندشان عکس‌العمل خاصي نشان نمي‌دهند. جوان در اين نوع خانواده‌ها در سراشيبي انحطاط فرو مي‌رود و والدين تنها به تذکر زباني بسنده مي‌کنند. والدين آن قدر سرد و بي تفاوت هستند که ترجيح مي‌دهند به جاي آنکه تجربه‌ي خود را در اختيار او قرار دهند، خودش سرش به سنگ بخورد و تجربه کسب کند.

اگر مشورت خواهي از نوجوان، با رهبري مدبرانه همراه باشد، سبب مي‌گردد آنچه مدنظر والدين است از زبان فرزند شنيده شود و عمل گردد

اين‌گونه خانواده‌ها در کشورهاي غربي بيشتر از کشور ما ديده مي‌شود. بهتر است هميشه حد تعادل را در پيش گرفت : نه مثل اين نوع سبک، سرد و بي تفاوت، نه مانند برخي خانواده‌هاي ايراني که تمام آرزوها و آمال به دست نياورده ي خود را در فرزندانشان مي‌بينند.

 

افراد متکي به نفس و مسئوليت پذير

آخرين و بهترين سبکي که مورد بررسي قرار مي‌دهيم، سبک «قاطع و ايمان بخش» نام دارد. در اين نوع خانواده‌ها والدين و فرزندان روابط صميمي و مستحکمي با هم دارند. قوانين شناخته شده است و افراد متکي به نفس و خودمختار بارمي آيند. تذکر و نصيحت، تنها در شرايط خاص و بزنگاه، با در نظر گرفتن تمامي جوانب صورت مي‌گيرد. والدين در کنار خانواده حضوري فيزيکي و رفاقتي دارند.
اقتدار گم‌شده

در اغلب اين خانواده‌ها رفاه مطلق حکم‌فرما نيست. اينان معتقدند فرزندشان بايد سيراب از محبت باشد، ولي لزومي ندارد که از امکانات هم سيراب گردد؛ زيرا آشنايي با سختي‌ها و راه مقابله با آن‌ها را عامل پيشرفت فرزندشان مي‌دانند.

والدين قاطع و صميمي در اين خانواده‌ها، سکّان کشتي زندگي را در طوفان حوادث به دست مي‌گيرند، مدبرانه تدبير مي‌کنند، قاطعانه تصميم مي‌گيرند و پشتوانه‌ي محکمي مي‌گردند براي اهالي خانه؛ الگوي مقتدري مي‌شوند براي فرزندان و مايه‌ي افتخار و مباهات خانه.

شور و مشورت واقعي در اين نوع خانواده به چشم مي‌خورد. اگر والدين اظهارنظري مي‌کنند، با اقامه‌ي برهان و دليل آن را پشتيباني مي‌کنند، تا فرزندان آن‌را با ميل و رغبت بپذيرند. اگر مشورت خواهي از نوجوان، با رهبري مدبرانه همراه باشد، سبب مي‌گردد آنچه مدنظر والدين است از زبان فرزند شنيده شود و عمل گردد.

در کل مي‌توان سبک مقتدرانه را اين‌گونه برشمارد : تشويق به استقلال همراه با محدوديت بر رفتارها، مبادله‌ي کلامي زياد، گرمي و دلسوزي.

 

اينک که سبک‌هاي مختلف فرزند پروري در کشورمان را مورد بررسي قرار داديم، جاي خود را بيابيد و در ارتقاء آن بکوشيد.

شايد به اميد حق، اسوه‌ي حسنه‌اي باشيم براي دلبندانمان.

 

سرور حاجي سعيد

بخش خانواده ايراني تبيان

+ نوشته شده در  شنبه ششم اسفند 1390ساعت 19:11  توسط ف مهدویان  | 

دستت را به من بده!

 


وقتي‌كودكي متولد مي‌شود از اولين حركت‌هاي سر و گردن و دست و پا تا راه رفتن و دويدن در الگوي رشد نوزاد، شاخص مهمي به شمار مي‌آيد و والدين بايد اطلاعات دقيقي از الگوي حركتي نوزادان داشته باشند تا بتوانند از رشد مناسب نوزاد خود اطمينان حاصل كنند.


کودک

 

گرچه هر نوزادي كه به دنيا مي‌آيد منحصر به فرد است، اما همه آنها از يك الگوي حركتي يكسان برخوردارند كه از لحاظ زماني كمي با هم فرق مي‌كنند ولي با اختلاف نهايتا يكي دو ماه و نه بيشتر. به گفته دكتر بدوحي، شيرخوار از بدو تولد داراي عمل‌ها و عكس‌العمل‌هاي مخصوصي است، مثل جستجوكردن پستان مادر و گرفتن آن با دهان، چنگ زدن (يعني هر شيء كه در كف دست نوزاد قرار دهيد محكم مي‌گيرد)، مكيدن يعني هر چيزي در دهان نوزاد قرار گيرد شروع به مكيدن آن مي‌كند و بسياري از رفلكس‌هاي ديگر كه پزشكان كودك با امتحان كردن آنها مي‌توانند به سلامت و تكامل عصبي عضلاني شيرخوار پي ببرند.

 

 

اين متخصص ادامه مي‌دهد معمولا تا قبل از 2 ماهگي شيرخوار نگاه مستقيم و بدون منظور و گاه لبخند بدون منظور دارد و اگر روي شكم خوابانده شود مي‌تواند سر خود را بلند و به مقابل نگاه كند و تا قبل از 4 ماهگي اگر بازوهاي شيرخوار را بگيريم سر به عقب مي‌افتد كه اين حالت در 4 ماهگي تكامل يافته و شيرخوار سر را كنترل مي‌كند.

 

گرچه هر نوزادي كه به دنيا مي‌آيد منحصر به فرد است، اما همه آنها از يك الگوي حركتي يكسان برخوردارند كه از لحاظ زماني كمي با هم فرق مي‌كنند ولي با اختلاف نهايتا يكي دو ماه و نه بيشتر.

 

از دو سه ماهگي كم‌كم شروع به تعقيب با نگاهش مي‌نمايد و لبخند با منظور مي‌زند يعني وقتي به چهره شما نگاه مي‌كند با حركات سر شما شروع به خنديدن مي‌كند. در 3 ماهگي اگر كف پاهاي كودك را زمين بگذاريد به پاها فشار آورده و آنها را مستقيم نموده و كمي مي‌ايستد و در 4 ماهگي گردن نوزاد سفت مي‌شود و مي‌تواند گردنش را كنترل كند يعني گردن لق نمي‌زند و وقتي نوزاد را بغل مي‌كنيم گردن را صاف نگه مي‌دارد و وقتي دستان شيرخوار را كه در حالت خوابيده است، بگيريم و بلند كنيم سر همراه تنه بلند مي‌شود.

 

به گفته كارشناسان نوزاد در سن سه چهار ماهگي دست‌ها را به دهان برده و بررسي مي‌كند و اگر روي شكم بخوابانيد سر و سينه را بالا نگه مي‌دارد و به اطراف نگاه مي‌كند و اين حركات تا 5 ماهگي تكميل مي‌شود.

شيرخوار از سن پنج شش ماهگي بتدريج شروع به غلتيدن مي‌كند و در 7 ماهگي در صورتي كه به حالت نشسته قرار گيرد تعادل ندارد و از پهلو يا عقب خواهد افتاد. ولي در 8 ماهگي تعادل برقرار شده و شيرخوار نشستن را ياد گرفته و اگر اشيايي در جلوي كودك قرار گيرد آنها را برمي‌دارد و به دهان مي‌برد. در اين سن مي‌تواند قاشق را به دهان ببرد و ليس بزند و تكان دادن دست به صورت باي باي را ياد مي‌گيرد.

 

دكتر بدوحي ادامه مي‌دهد: در 9 ماهگي شيرخوار شروع به خزيدن مي‌كند، البته مادراني كه زياد شيرخوار خود را بغل مي‌كنند اين فرصت را از شيرخوار ‌گرفته و اجازه تلاش براي خزيدن يا چهار دست و پا رفتن را از شيرخوار مي‌گيرند و مسلما شيرخوار اين مهارت را بدست نمي‌آورد. در سن 10 ماهگي اكثر شيرخواران شروع به چهار دست و پا رفتن مي‌كنند و خود را به اشياي مورد توجه خود در اطرافش مي‌رساند و سپس بتدريج سعي مي‌كند از پايه مبل بالا رفته و كم‌كم تا 11 ماهگي كنار مبل ايستاده و در لبه آن شروع به حركت مي‌كند.

اغلب شيرخواران در يك سالگي به تنهايي چند لحظه ايستاده و چند قدم شروع به راه رفتن مي‌كنند كه تا 14 ماهگي مهارت راه رفتن را كسب مي‌كنند.

يكي از بزرگ‌ترين كمك‌ها به نوزادان براي اين‌ كه بتوانند زودتر حركت كنند اين كه آنها را زياد بغل نگيريم.

چگونه‌حركت نوزادمان ‌را مديريت كنيم؟

يكي از بزرگ‌ترين كمك‌ها به نوزادان براي اين‌ كه بتوانند زودتر حركت كنند اين كه آنها را زياد بغل نگيريم. دكتر بدوحي در اين باره مي‌گويد: در مورد بغل كردن شيرخوار بايد بدانيم در ماه‌هاي اول لازم است به نياز‌هاي او سريعا پاسخ داده و بغل كردن و نوازش شيرخوار و آرامش بخشيدن به او و بر طرف كردن نياز‌هاي طفل ولي از 6 ماهگي به بعد بايد زود به خواسته شيرخوار يعني بغل كردن پاسخ نداد و بايد فرصت داد تا شيرخوار خود را با اسباب‌بازي سرگرم كند و زماني طولاني بغل كردن را به صورت عادت فرا نگيرد تا سعي كند غلت بزند و حركت كند.

کودک

نشاندن نوزادان 6 ماهه به بالا، به صورتي كه دورشان بالش بگذاريد تا نيفتند، هم مي‌تواند به زودتر نشستن آنها كمك كند، اما يادتان باشد كه بيشتر از نيم ساعت نوزادان را به حالت نشسته قرار ندهيد چرا كه باعث آسيب به كمر آنها مي‌شود.

مي‌توان نوزادان 7 ماهه به بالا را روي چهار دست و پا قرار داد و به صورتي كه دست خود را زير شكم نوزاد براي محافظت از او قرار داده‌ايد او را با اسباب‌بازي‌هايي كه كمي دورتر مي‌اندازيد به جلو رفتن ترغيب كنيد و بعد از هشت نه ماهگي با گرفتن 2 دست شيرخواران با آنها قدم بزنيد تا قدم برداشتن را ياد بگيرند.

 

به گفته دكتر بدوحي استفاده از رورو‌ك مورد تاييد همه متخصصان كودك نيست، چون جداي از خطرات احتمالي مثل پرت شدن يا سقوط از بلندي ‌يا گير كردن به فرش و افتادن رورو‌ك و رفتن شيرخوار به فضاهاي پرخطر مثل آشپزخانه كه باعث شده طرفدار زيادي نداشته باشد، شيرخوار با آن وابسته شده و از كارايي خود استفاده نمي‌كند.

اين وسيله بيشتر باعث افزايش قدرت در ساق پاها شده ولي روي توان حركتي ران‌ها و لگن تاثيري ندارد و باعث مي‌شود شيرخوار براي ايستادن به تنهايي تلاش نكند.

 

فراهم كردن امكانات و فضاي مناسب براي اين ‌كه كودك بتواند بدون خطر و با راحتي از مهارت‌هايي كه دارد استفاده كند و آنها را ارتقاء ببخشد و كمك به رشد مهارت‌هاي او با ورزش دادن دستان و پاها و تمرين‌هاي حركتي مثل راه بردن او مي‌تواند در زودتر راه افتادن كودك شود.

 رورو‌ك مورد تاييد همه متخصصان كودك نيست، چون جداي از خطرات احتمالي مثل پرت شدن يا سقوط از بلندي ‌يا گير كردن به فرش و افتادن رورو‌ك و رفتن شيرخوار به فضاهاي پرخطر مثل آشپزخانه كه باعث شده طرفدار زيادي نداشته باشد، شيرخوار با آن وابسته شده و از كارايي خود استفاده نمي‌كند.

موارد نگراني

با توجه به مواردي كه گفته شد گاهي نوزادان از اين الگوي حركتي كمي جلوتر يا عقب‌تر هستند و والدين نوزاداني كه كمي ديرتر از نوزادان ديگر مهارت‌هاي حركتي را ياد مي‌گيرند معمولا نگران فرزند خود مي‌شوند. دكتر بدوحي معتقد است كه اگر شيرخوار قادر به انجام توانايي‌هاي متناسب با سن خود نباشد بايد از سوي پزشك كودكان بررسي و علت آن تعيين گردد و در صورت نياز اقدامات درماني يا كمكي به كودك شروع شود.

 

پزشك متخصص كودكان با توجه به رشد تكاملي ـ حركتي كودك و معاينات صورت گرفته، مي‌تواند پي ببرد به اين ‌كه آيا شيرخوار از رشد ذهني خوبي برخوردار است؟ اگر شيرخوار تا يك سالگي نتواند چهار دست و پا راه برود يا نتواند در يك سالگي بايستد و حتي با كمك قادر به ايستادن نباشد‌ يا نسبت به اشياء يا اسباب‌بازي‌هاي خود بي‌تفاوت و بي‌توجه باشد و هيچ‌گونه كلمه‌اي از جمله بابا‌،ماما و دد بيان نكند و حركات تقليدي مثل تكان دادن سر يا تكان دادن دست مثل باي‌باي را انجام ندهد و قادر به جستجو نباشد و به محيط بي‌تفاوت و بدون عكس‌العمل باشد و نتواند بنشيند بايد از سوي پزشك بررسي شود.

بخش خانواده ايراني تبيان

+ نوشته شده در  چهارشنبه سوم اسفند 1390ساعت 19:9  توسط ف مهدویان  | 

شاه کلید سلامت کودکان

 


"بازی" ، کلید سلامت هر کودک است . اگر دنیای اطراف کودکان ، زمینه را جهت "بهتر بازی کردن "فراهم آورد ، مطمئنا فرزندانی سالم و خلاق پرورش می یابند ، ولی اگر این مسئله ی مهم و سرنوشت ساز ، مورد غفلت قرار گیرد ، بی شک با کودکانی ناسازگار و بهانه جو روبرو خواهیم بود .

کلید سلامت هر کودک

در رابطه با "بازی " ، تعاریف بسیاری گفته شده است که در زیر به ایراد چند نمونه از سخنان بهترین روانشناسان دنیا می پردازیم :

*کودک ، کارهایی را که بعدا می خواهد انجام دهد را در بازی تمرین می کند .

* بازی ، جبران کاستی های کودک است.

* حالات روانی کودک در بازی متجلی می گردد .

کودک با بازی به تعادل می رسد.

* بازی ، تحقق بخشیدن فوری به نیازهای کودک است .

* بازی ، اجمال فعالیت های بشری است . یعنی کودک ، تمام فعالیت هایی را که بشر از ابتدا انجام می داده است را در یک مدت کوتاه انجام می دهد .

 

در کل می توان گفت :" بازی ، راهی است که کودکان از طریق آن به ابراز وجود خود می پردازند و وسیله ای است برای بیان احساسات ، برقراری روابط ، توصیف جزئیات ، آشکار کردن آرزوها و خودشکوفایی آنان .

در ادامه ی مقاله ، به سه مرحله از بازی های کودکان اشاره می کنیم :

بازی های تمرینی

این نوع بازی ها مخصوص کودکان زیر 2 سال می باشد ؛ و اوج این بازی در زمان شیرخوارگی نمایان می گردد . به عنوان مثال کودک پای خود را به دفعات به دیواره ی تختخواب خود می زند تا بتواند یک شی را به حرکت درآورد . یا ممکن است ابتدا توپی را به حرکت درآورد و سپس خود به دنبال آن خزیده و آن را متوقف سازد . در دومین سال تولد ، اطفال متوجه کاربردهای اشیاء می شوند و می توانند مثلا استکان را در نعلبکی بگذارند و قاشق را به دهان خود ببرند . در کل می توان گفت : "این بازی ها از یک نظام  یا ساخت خاصی تبعیت نمی کنند و بیشتر جنبه ی لذت بخشیدن به کودک را دارا می باشند ."

 

بازی های رمزی

بازی های کودک پس از 2 سالگی ، نمادین ، رمزی یا تخیلی می شوند . پیاژه که یکی از روان شناسان معروف در زمینه ی کودک می باشد ، بازی های نمادین را نقطه اوج بازی های کودکانه می داند ؛ زیرا این نوع بازی ها بیشتر از سایر انواع آن ، در زندگی کودک نقش اساسی ایفا می کند ؛ چون کودک مجبور است خود را با دنیای بزرگتر ها سازگار کند ، و از آن جا که نمی تواند مانند بزرگسالان نیازهای عاطفی خود را ارضاء نماید ، دست به بازی های وانمود سازی می زند . مثل "خاله بازی" یا "مهمان بازی " که یک بازی معروف در تمام دنیاست .

اسباب بازی ها ، بهترین وسیله جهت یادگیری کودک می باشند . یک اسباب بازی که بالای تخت آویزان است ، اسباب بازی صدادار نظیر زنگوله یا جغجغه ، مکعب های چوبی یا پلاستیکی کوچک ، قوطی حلبی های کهنه و تمیز و قرقره ها ، می توانند جزء بهترین اسباب بازی ها باشند

بازی های قاعده دار

این نوع بازی ها از 3 سالگی به صورت ابتدایی شروع می شوند و در 6 سالگی ، کودک بهتر و بیشتر مفهوم "قاعده در بازی" را می فهمد . قواعدی چون : رقابت شرافتمندانه و به قولی جرزنی نکردن ، وجود برد و باخت و نزدن زیر همه چیز ، عدم سرپیچی از یکسری قوانین مخصوص بازی مثل نرفتن پا روی خط در بازی لی لی .

پس با توجه به این دانسته ها نباید انتظار زیاد یا کم از بچه ها داشت . مثلا در نوع افراطی آن ، انتظار داشته باشیم که فرزند دو ساله مان در بازی قایم باشک ، فورا سوک سوک کند و نوبت را در چشم گذاشتن رعایت کند . یا در مقابل به صورت تفریطی، جرزنی و سرپیچی کودک 6 ساله مان را به پای بچگی و نفهمیدن او بگذاریم .

 

اهمیت اسباب بازی ها

اسباب بازی ها ، بهترین وسیله جهت یادگیری کودک می باشند . یک اسباب بازی که بالای تخت آویزان است ، اسباب بازی صدادار نظیر زنگوله یا جغجغه ، مکعب های چوبی یا پلاستیکی کوچک ، قوطی حلبی های کهنه و تمیز و قرقره ها ، می توانند جزء بهترین اسباب بازی ها باشند .
کلید سلامت هر کودک

اسباب بازی های مکانیکی ، هدر دادن پول بوده و بیشتر از آنچه برای کودک خوشایند باشند ، والدین را سرگرم می کنند . این نوع اسباب بازی ها ، عاملی جهت کور شدن خلاقیت کودک بوده و او را منفعل بار می آورد ، نه فعال و موثر .

کودک از بازی با مکعب ها ی چوبی یا پلاستیکی با رنگ های جذاب و مرغوب لذت می برد ، زیرا می تواند انواع چیزها مثل کلبه ، پل ، قطار ، یا هر چیز دیگری را که شما در کودکی می ساختید،بسازد. این مکعب ها می تواند سال ها مورد استفاده قرار گرفته و با رشد کودک ، شکل و نوع بازی با آن ها پیچیده تر خواهد شد.

نگارنده ، استفاده از اسباب بازی های خشونت باری چون تفنگ ، مسلسل ، نارنجک ، شمشیر ، تیرکمان و ...را توصیه نمی کند ؛ زیرا کاربردی جز آموزش خشونت و آدم کشتن ندارد . البته نظریه هایی شبیهه " نظریه اشباع " وجود دارد که می گوید :"کودک هرچه بیشتر با این وسایل بازی کند ، بیشتر تخلیه می شود و در آینده ، کمتر به سراغ خشونت می رود ." ؛ ولی این نوع نظریه ها در اکثر کتاب های روان شناسی معتبر و به روز دنیا حذف شده  و دیگر قابل اعتماد نیست .

استفاده از کتاب های عکس دار و رنگی ، یا کارت ها آموزشی ، برای یادگیری نام میوه ها ، حیوانات ، پرندگان  ، وسایل نقلیه و سایر چیزهایی که در محیط کودک می باشند ، مفید است .

بسیاری از کودکان تشویق به استفاده از قلم ، کاغذ یا مداد رنگی نشده و باید توجه نمود که این عمل ، برهنر یادگیری او ، تأثیر خواهد داشت .البته به کودک باید گفت که روی دیوار ،وسایل خانه ، یا کف سرامیک خط نکشد . البته اگر کودک ، همیشه کاغذی برای نقاشی داشته باشد ، نیازی به خط کشیدن روی دیوار نخواهد داشت .

خاک رس و خمیر بازی به افزایش هماهنگی دست ها و چشم ها ، و جهت یادگیری اشکال و اندازه ها بسیار موثر می باشد .

استفاده از کتاب های عکس دار و رنگی ، یا کارت ها آموزشی ، برای یادگیری نام میوه ها ، حیوانات ، پرندگان  ، وسایل نقلیه و سایر چیزهایی که در محیط کودک می باشند ، مفید است

اکثر کودکان کوچک تر ، وانمود به بازی سوار شدن از قطار یا پیاده شدن از اتوبوس ، تغذیه عروسک ، یا خرید کردن می نمایند .شما می توانید تا حد امکان در این بازی ها شرکت کرده و بعد او را به حال خود بگذارید تا با خودش بازی کند.

آموزش نظم باید تا قبل از 3 سالگی برای کودک درونی گردد ، ولی یادتان باشد که کودک را مجبور به منظم بودن نکنید ! اجبار در هر دوره ی سنی موثر نمی باشد .کودک در سن پایین ،نمی تواند نیاز یا اهمیت به منظم بودن را درک کند .

کودک از بازی اش لذت برده و حالا خسته و خواب آلوده است و شاید بخواهد کار دیگری را انجام دهد .اگر شما به او بگویید :«اسباب بازی هایت را جمع کن »،ضرورت این امر را نمی فهمد ،او حتی ممکن است از این اجبار دلگیر شود و گریه را شروع کند .

کلید سلامت هر کودک

بنابراین می توانید به او در جمع کردن وسایلش کمک کرده و فضای خانه را دلپذیرترنمایید. اگر زمان خواب یا غذا خوردن نزدیک و بازی کودک هم رو به اتمام است، مدتی کودک را تماشا کرده و یا حتی وارد بازی او بشوید و پس از مدتی به نرمی پیشنهاد کنید که وسایل و اسباب بازی ها بایستی جمع شوند .

کودک گاهی به زمین خورده و کثیف می شود ،یا در حیاط بازی کرده و به همه جا سرک کشیده است .  همه ی این کارها موجب کثیف شدن او می شوند .او احتیاج به آزادی برای بازی کردن با آب و گل و غلتیدن و معلق زدن روی زمین دارد .بنابراین مقداری کثیفی ، قسمتی از رشد و یادگیری و خوشحال بودن او می باشد .

 

بدترین وضعیت برای کودک ، مهمانی رفتن یا مهمان داشتن است .شما بهترین لباس را به او پوشانده و سپس انتظار دارید که آن ها را کثیف نکند .چگونه او می تواند بدون بازی کردن لذت ببرد ؟ پس برخی توجهات دیگر نظیر پوشاندن یک پیش بند یا شستن دست و صورت پس از غذا خوردن را اعمال نمایید ،اما بیش از حد فشار نیاورید .برخی لباس های ساده که به خوبی دوخته شده اند ، بهترین انتخاب بوده و شما از کثیف شدن آن ها خود را ناراحت نخواهید کرد .

 

سرور حاجی سعید

بخش خانواده ایرانی تبیان

+ نوشته شده در  دوشنبه یکم اسفند 1390ساعت 19:8  توسط ف مهدویان  | 

مطالب قدیمی‌تر